12 листопада очікується подія, якою відкриється, без перебільшення, нова ера в космічних дослідженнях комет. Цього дня Європейське космічне агентство (ЄКА) планує вперше в історії здійснити м'яку посадку модуля "Філа" космічної станції "Розетта" на ядро комети Чурюмова-Герасименко.

Цій події була присвячена лекція “Експеримент тисячоліття – космічна місія “Розетта” до комети Чурюмова-Герасименко, яку 30 жовтня прочитав у Київському планетарії його директор, президент Українського товариства аматорів астрономії, член-кореспондент НАН України, д.ф.-м.н., проф. Клим Чурюмов. Саме він разом із Світланою Герасименко відкрив восени 1969 року комету, що названа їх іменами.

проф. Клим ЧурюмовКлим Іванович коротко розповів про комети взагалі, про відкриття комети, про космічну станцію "Розетта" і про те, як проходить підготовка до висадки зонду.

Цікаво було почути, що комету Чурюмова-Герасименко відкрили, не вдивляючись в окуляр телескопа у башті гірської обсерваторії, а в Києві, аналізуючи зображення небесних тіл на фотопластинках, зроблених за місяць до того в Алма-Атинській обсерваторії. На шести фотопластинках виявили зображення невідомого об'єкта, який ідентифікували як комету. Направили повідомлення в Центральне бюро астрономічних телеграм (США), звідки отримали підтвердження відкриття.

Комета Чурюмова-Герасименко робить один оберт навколо Сонця за 6,57 року. Її орбіта пересікає орбіти Марса і Юпітера, але не досягає орбіти Землі. Без телескопа цю комету побачити неможливо – її видима зоряна величина складає 12, а людина неозброєним оком може бачити об'єкти не слабші 6 зоряної величини.

Станція "Розетта" стартувала у березні 2004 р. Відповідно до плану польоту, вона здійснила низку гравітаційних маневрів поблизу Марса і Землі і вийшла на орбіту комети. З 8 червня 2011 р. по 20 січня 2014 р. станція перебувала у “сплячому” режимі. З серпня 2014 р. станція почала зближуватися з кометою. Лектор продемонстрував фотознімки ядра комети, зроблені космічним апаратом із різних відстаней – від 1800 до 20 км. Ядро має габарити приблизно 5х3х2 км, обертається з періодом 12,7 години. Проаналізувавши фотознімки ядра, які передала "Розетта", фахівці ЄКА обрали попередньо 6 ділянок для посадки модуля "Філа", а згодом – дві – основну і запасну. Останніми днями станція рухається на відстані 8–10 км від ядра комети, яке має швидкість 15 км/с. Від Землі її відділяє понад 500 млн км. Таку відстань радіохвилі проходять більше, ніж за 28 хвилин.

Планується, що 12 листопада о 9 годині 35 хвилин за центральноєвропейським часом з відстані 22,5 км від центра комети модуль "Філа" почне рух до поверхні ядра комети і досягне її через 7 годин. Модуль має закріпитися за допомогою гарпунів (сила тяжіння на поверхні ядра комети надзвичайно мала), і далі почне досліджувати ядро. Станція "Розетта" супроводжуватиме комету, доки не втратить працездатності. Вчені сподіваються, що станції вдасться супроводжувати комету до перигею, якого вона досягне 13 серпня 2015 р.

ЄКА має намір 12 листопада провести пряму трансляцію зближення космічного апарата з кометою на сайті: http://rosetta.esa.int/. Побачити її можна буде і в нашому університеті.

В. Миколаєнко

Дата події