Звичайно, головний клопіт хазяйки в метушливі передноворічні дні – це як краще накрити стіл, що подарувати  рідним, чим зустріти гостей, або з чим завітати до друзів. А проте, не лише цим обмежуються передсвяткові турботи. На повний зріст постає питання, що саме вдягнути в новорічну ніч…

Це питання останніми роками розглядається не лише з традиційної точки зору "личитиме чи ні". Ні, йдеться про значно важливіші речі – чи щасливим буде новий рік. Тож щоби надалі хоч трохи таланило, зустрічати його слід у правильному одязі: потрібно, щоб колір вашої сукні, сорочки, краватки або хоча б носовичка відповідав смакові господаря прийдешнього року. І хоча більшість наших співвітчизниць і співвітчизників ставляться до цієї порівняно нової традиції напівжартома, її все ж таки дотримуються.

Тим більше, що багато хто нині вважає, що рік народження людини, чи, точніше, тварина, якій він був присвячений, визначає не лише її характер, але й долю. І якщо рік, що наближається, – це рік цієї самої тварини, то буде їй щастя. Якщо, звісно, вона з самого початку викаже цій істоті свою повагу.

Сьогодні є вже й любителі, які можуть лише за датою народження визначити всі наші вади. Пригадую епізод з однієї з передвиборчих кампаній, на які таким багатим є наше сьогодення.

Молодий хлопець, довірена особа одного з кандидатів у народні депутати, голосно розхвалював його чесноти. Якась жінка, поцікавившись роком народження претендента, промовила: "А, мабуть, хитрюща мавпа…"

Юнак спочатку остовпів, а потім кинувся на захист свого обранця: "Як ви можете, ви ж зовсім людину не знаєте, а зразу ображаєте!"

"Чому це ображаю? – здивувалася жіночка. – Я здогадалася, бо й сама мавпа". І додала, усміхнувшись очманілому агітаторові: "За гороскопом…"

Тож як дізнатися, яка саме тварина опікується вами впродовж усього вашого життя? І взагалі, що то за істоти завітали до нашого календаря, і звідки саме?

На останнє запитання відповісти легко: напевно вже всім відомо, що календар, у якому кожний рік за символ має якусь тварину, прийшов до нас з Південно-Східної Азії. Його ще називають "циклічним календарем". Вважають, що виникла така система в стародавньому Китаї.

Літочислення в ній ведеться не століттями, а циклами по 60 років – звідки і назва. Кожний цикл складається з п'яти 12-річних і, водночас, з шести 10-річних періодів.

Саме 12-річні періоди обумовлюють порядок появи тварин. Кожний рік такого відрізку часу присвячується одній з них: перший рік циклу – миші (чи пацюку), другий – корові (бику), третій – тигру, четвертий – зайцю (кролю, коту), п'ятий – дракону, шостий – змії, сьомий – коню, восьмий – вівці, дев'ятий – мавпі, десятий – півню (курці), одинадцятий – собаці, дванадцятий – свині чи кабану.

 Усі ці милі створіння мають ще бути забарвленими, як на картинах модернових художників. А забарвлення це визначається роками десятилітнього циклу.

Кожні два роки з 10-річного періоду присвячені одному з першоелементів, з яких, за твердженням східних філософів, складається Всесвіт: вогню, землі, металу, води, дерева. Ці першоелементи перебувають у тісному – назавжди – зв'язку: земля народжує воду, що гасить вогонь, який плавить метал, що рубає дерево, яке зростає з землі, що продовжує народжувати воду…

Оскільки років у циклі десять, першоелементи впродовж цього періоду зустрічаються двічі: вперше у чоловічому стані ("ян"), другий – у жіночому ("інь"). Перший рік – рік активності, світла і тепла, другий – пасивності, холоду і темряви.

Кожний першоелемент має свій колір: дерево – зелений або синій, вогонь – червоний, земля – жовтий, метал – білий, вода – чорний.

Десятирічний період на Сході звуть циклом "небесних гілок", дванадцятирічний – циклом "земних гілок".

Маючи все це на увазі, ми самі можемо "вирахувати" господаря року, який нас цікавить, і його улюблений колір. Для цього достатньо скористатися наведеною таблицею:

Отже, щоби перевести який-небудь рік нашого літочислення в систему східного циклічного календаря, досить до номеру цього року додати число 2397 і отриману суму поділити на 60. У такий спосіб ми знайдемо число повних циклів, які пройшли із дня запровадження такого літочислення за звичним нам календарем, а в останні – номер року циклу.

Підрахуємо, наприклад, якому року 60-річного циклу відповідатиме наступний 2014 рік:

2014 +2397 = 4411,

4411/60 =73*31/60

Тож у дробовій частині отриманого числа в чисельнику маємо 31-й рік (60-річного циклу).

Звертаю увагу читачів, які користуються калькулятором, на те, що номер року в циклі вказують не цифри після точки, а залишок, віднесений до шістдесяти, адже нас цікавить не десятковий, а простий дріб із знаменником, який дорівнює 60. 

Знаходимо цифру 31 в таблиці, й горизонтальний та вертикальний рядки вкажуть нам, що наступний рік – це рік Коня. Причому не простого, а синього чи зеленого, та ще й дерев’яного.

Думаю, не важко буде тепер і визначити, хто мешкає поруч з вами – змії, свині чи корови…

А про те, як саме співіснуватимуть ці "звірі" з синім Конем, ще багато жартома і всерйоз розповідатимуть нам з телеекранів, газетних шпальт і журнальних сторінок усілякі "експерти" з цих питань. Вірити в їхні віщування чи ні – особиста справа кожного. Протягом року перевіримо.

Але нехай в усьому поганому знавці гороскопів помиляться, а все хороше – збудеться!

Долучення Розмір
ny-13_1.jpg (81.44 КБ) 81.44 КБ