Олександр Нудельман народився 21 серпня 1912 р. в м. Одесі в талановитій сім'ї Нудельманів, у якій за прикладом батька брат і чотири сестри Олександра проявили себе людьми творчими, умільцями кожен своєї справи. В дитинстві Олександр виявив хист до музики, віртуозно граючи на фортепіано, потім було захоплення малюванням. Але несподівано для своїх рідних він пішов у винахідництво, сконструювавши, зокрема, ручний млин, який допоміг сім'ї пережити важкі 20-ті роки.
Він міг стати музикантом чи художником, але пішов у винахідництво
У 1930 р. вступив спочатку до Одеського мукомельного інституту, а потім перейшов в індустріальний (нині – Політехнічний університет). У свої студентські роки почав спілкуватися і працювати зі своїм старшокурсником Яковом Таубіним. Першою їхньою спільною творчою справою у сфері військового винахідництва стало створення гранатомета. І коли молодий талановитий Я. Таубін після навчання в Одесі очолив одне із московських КБ, то він запросив до себе на роботу Олександра Нудельмана. За два роки їхньої праці перше спільне творіння – гранатомет було створено і успішно випробувано, до речі, в реальних умовах військових дій у Карелії. Але у серійне виробництво розробка не пішла через незалежну від авторів причину, і лише за 30 років потому набутий досвід створення гранатометів був використаний О. Нудельманом у нових умовах.
Перед КБ під керівництвом Я. Таубіна уряд країни поставив нове актуальне завдання – створення конкурентоспроможної автоматичної авіаційної зброї. І таку розробку їм вдалося здійснити за короткий час. Серійний випуск авіаційної гармати МП-6 було розпочато в листопаді 1940 року. Виконане завдання було відзначене першою державною нагородою О. Нудельмана – орденом Трудового Червоного Прапора. Але в напружений передвоєнний час трапилася трагедія. Іншу аналогічну розробку гармати іншого колективу визнали кращою. Керівництво КБ звинуватили в участі в антирадянській змові, що проявилося в "консервировании недоработанных образцов вооружения и в запуске в производство технически несовершенных систем…". Виробництво МП-6 припинили. Я. Таубіна і окремих керівників з воєнного відомства арештували і невдовзі розстріляли. Що врятувало від аналогічної розправи О. Нудельмана – точно не відомо. Можливо те, що війна наближалася, а він уже був головним конструктором нової авіаційної 37-мм гармати…
Штрихи до творчого портрету творця озброєння
У 1942 році О. Нудельмана призначено начальником конструкторського бюро, яке він очолював упродовж 43 років. За цей період під його керівництвом було сконструйовано і випущено понад 90 зразків озброєння різного призначення. Більшість розробок відповідали світовому рівню і були поставлені на озброєння, а головного конструктора відзначили низкою державних нагород. Наведемо коротку хронологію створення, впровадження зазначених розробок і державного відзначення їхнього головного конструктора.
1941-1942 рр.
Cтворення швидкострільної (260 пострілів за хвилину) авіаційної гармати НС-37, яка забезпечила радянській авіації в 1943-44 рр. перевагу в повітряних боях. Однак із постановкою на озброєння гармати НС-37 були суттєві проблеми. Попри позитивні результати випробування цієї гармати, рішення про її практичне використання не приймалось. Питання вирішилося лише після листа головного конструктора на ім'я Верховного головнокомандувача Й.В.Сталіна, який після цього в розмові із заступником народного комісара озброєння, зокрема, проголосив: "Товарищ Ванников, нам что, уже не нужны хорошие пушки для наших истребителей и бомбардировщиков? Вот товарищ Нудельман мне сообщает, что никак не может найти понимания в вашем ведомстве. Разберитесь…". Лише після цього доручення з гарматою НС-37 були проведені порівняльні випробування, в результаті яких її прийняли на озброєння. За роки війни було випущено понад 8 тисяч таких гармат. У березні 1943 р. головному конструктору гармати НС-37 присуджено Сталінську (Державну) премію.
1944 р.
Потужна авіаційна гармата НС-45 з удвічі більшою, ніж у НС-37 руйнівною дією була створена за особистим завданням Верховного головнокомандувача. Нагороди орденом Леніна в 1945 р., бойовими орденами Кутузова І і ІІ ступеня в 1944 і 1945 рр.
Кінець 40-х – 50-ті роки
Автоматичні гармати різних конструкцій з покращеними параметрами, у т.ч. гармати Н-37, НР-23, НР-50. Сталінські (Державні) премії в 1946, 1951 рр.
50–80-ті роки
Створені принципово нові види озброєння для авіації, військово-морського флоту, сухопутних військ, у т.ч. з використанням некерованих снарядів та ракет, зокрема С-5, НАР-25.
1966 р.
За створення протитанкового керованого (типу "Фаланга") і авіаційного озброєння присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці.
60–70-ті роки
Створення нової концепції конструювання та виробництва потужних танкових гармат з керованими пострілами, у т.ч. типу "Кобра", "Зеніт", відзначено Ленінською премією в 1964 р., Державна премія 1970 р. і орден Жовтневої революції 1971 р.
70-ті роки
Створення зенітних ракетних комплексів для протиповітряного захисту від низьколітаючих засобів нападу типу "Стріла-1" відзначено Державною премією СРСР у 1979 р.
1982 р.
Нагородження другою Зіркою Героя Соціалістичної Праці.
Цивільні розробки для покращення здоров'я людей
Ще на початку 60-х років О.Е. Нудельман ініціював питання щодо доцільності створення в його КБ не тільки озброєння, а також продукції цивільного призначення, яка б ґрунтувалася на використанні останніх досягнень науки та технологій. Пропозицію Олександра Еммануїловича підтримав міністр озброєнь Д.Ф. Устинов, але попередив, що це має робитися "не в ущерб оборонке". Як результат, у конструкторському бюро було створено десятки розробок цивільного призначення і, насамперед, для сфери медицини. Серед них лазерні офтальмологічні апарати для "приварювання" сітківки до очного яблука, електрокардіостимулятори, нейростимулятори та багато інших приладів, які зберегли здоров'я та життя тисячам людей. До речі, коли було налагоджено масове виробництво кардіостимуляторів, О.Е. Нудельман зміг вирішити питання щодо військового приймання створеної серійно продукції, оскільки вона мала життєво важливе значення для людей. Серед десятків приладів цивільного призначення, створених під керівництвом О.Е. Нудельмана, були також лазерні вимірювачі відстаней до Місяця та інших космічних об'єктів.
Людські якості вищого ґатунку
В електронній публікації "Я одесит" мережі Інтернет викладено також інформацію про високі людські якості Олександра Еммануїловича. За спогадами сучасників, він жив за правилами, віршовано викладеними Омаром Хайямом:
Будь мягче к людям! Хочешь быть
мудрей?
Не делай больно мудростью своей.
С обидчицей-Судьбой воюй, будь
дерзок.
Но сам клянись не обижать людей!
Людина винятково скромна, високої інтелігентності, вихованості, він умів уважно вислухати колег, ніколи не акцентуючи на своїх заслугах. Людина-лицар. У червні 1941 р. він випередив очікувані дії органів НКВС, звернувшись безпосередньо до наркома озброєнь Д.Ф. Устинова зі словами: "Если заберут мою жену, я не смогу работать". Дружиною його була німкеня за національністю, а війна лише розпочиналася. І НКВС відступив…
Доктор технічних наук Леонід Тишкевич, який свого часу понад 20 років пропрацював поруч із Олександром Нудельманом, пройшовши шлях від провідного інженера до заступника головного конструктора, відзначав, зокрема, такі риси його характеру, як "прозорливость, позволяющая ему предвидеть в самом зарождении плодотворной идеи ее перспективность; смелость в выборе технических решений в сочетании с высокой ответственностью; конструкторский талант и прекрасные организаторские способности, а также исключительную энергию и работоспособность".
Про стиль роботи трудового колективу під керівництвом О.Е. Нудельмана один із його членів, Юрій Мироненко, згадував, зокрема, так: "Проработав первые полгода с нудельмановцами, я не мог отличить среди них инженера от рабочего. Все прекрасно одеты. Каждый знает, что ему нужно делать, и делает это на совесть. Никаких указаний, понуканий, возмущений – все заняты общим делом. И, если надо, то круглосуточно. Создалось впечатление, что они получают колоссальное удовольствие от общения друг с другом. И так на протяжении многих лет".
Цікавий факт. У 1987 р., перебуваючи вже на заслуженому відпочинку, він звернувся до військкомата, щоб отримати посвідчення учасника Великої Вітчизняної війни. І тут з'ясувалося, що на військовому обліку він перебуває як рядовий і "необученный". Тож кавалеру бойових орденів Кутузова все-таки видали посвідчення учасника війни і присвоїли військове звання капітана.
Вдячна пам'ять
Численні державні нагороди, обрання академіком Російської академії ракетних і артилерійських наук і Академії космонавтики імені К.Е. Ціолковського, бронзове погруддя на його батьківщині, в Одесі, ще за його життя доповнило присвоєння його імені конструкторському бюро, яким він керував 43 роки.
До сторіччя О.Е. Нудельмана відбулися ювілейні урочистості у Відкритому акціонерному товаристві "Конструкторське бюро точного машинобудування імені О.Е. Нудельмана". На честь 100-річчя знаменитого одесита пройшли ювілейні заходи та студентський форум в Одеській політехніці з відкриттям меморіальної дошки О.Е. Нудельману на головному навчальному корпусі Одеського національного політехнічного університету.
У нашому університеті ювілейну дату видатного конструктора відзначено проведенням наукових читань з циклу "Видатні конструктори України" за участю науковців, викладачів і студентів. У своєму вітанні до учасників читань генеральний директор ВАТ "КБточмаш ім. О.Е. Нудельмана" Ю.І. Боровко, зокрема, зазначив: "Сегодня вашей аудитории предоставляется счастливая возможность ознакомиться с деятельностью этого талантливейшего человека, неуемная жажда деятельности которого делала его первооткрывателем в конструкторской и научной работе. Он был первым в создании авиационного вооружения, именно пушки Нудельмана позволили нашей авиации в годы Великой Отечественной войны получить полное господство в воздухе. Он был первым в создании уникальных приборов медицинского назначения, которые сумели вернуть к нормальной жизни сотни тысяч пациентов".