У межах роз'яснювальних матеріалів «Декларуйся» розповідаємо, як правильно заповнити розділ із цінним рухомим майном, щоб не припуститися типових помилок.

❓Як правильно задекларувати набір меблів чи прикрас? Коли кілька речей утворюють єдине ціле, що дає змогу використовувати його за призначенням, вони вважаються однією складною річчю. Тобто, якщо у вас є гарнітур із меблів, столовий сервіз або набір коштовностей, які ви придбали як набір, то варто рахувати це як одну складну річ і орієнтуватись при декларуванні на її загальну ціну, а не на ціну кожного предмета окремо.

❓ Що вважається колекцією і як її декларувати? Не кожне зібрання книг, зброї, монет, марок, картин, інших предметів мистецтва може вважатися колекцією. За наявності яких документів треба декларувати цінні речі як колекцію, докладніше можна прочитати в Базі знань НАЗК.

Які цінні речі не треба декларувати та чому?

❓ Які особливості зазначення вартості цінного рухомого майна?

Чи треба декларувати цінну річ, якщо вона є подарунком?

Чи треба декларувати сонячні електростанції?

На ці та інші питання про заповнення цього розділу докладніше можна прочитати в Базі знань НАЗК у розділі

Рухоме майно (крім транспортних засобів).

Важливо: Найчастіше помилки в цьому розділі роблять, забуваючи про предмети, які коштують понад 100 ПМ, тому що це побутові або професійні речі, придбані як додаток до чогось.

Наприклад, фермери часто вказують комбайни та іншу сільськогосподарську техніку в розділі про транспортні засоби, але забувають вказати у розділі 5 декларації речі, які придбавали до них: сівалки, жниварки, вартість яких понад 100 ПМ. Такої ж помилки припускаються декларанти, які облаштовують фітнес-зали або купують басейни. Також власники цінностей часто переносять із декларації в декларацію відомості про річ, яка із часом може коштувати менше порогу декларування. Наприклад, ви придбали коштовність у 2018 році за 180 тис. грн і тоді вам варто було її вказувати у декларації за 2018 рік, а ось у 2022 році поріг декларування становить 248 тис. 100 грн. Тобто цю коштовність вже не треба декларувати за 2022 рік. Звичайно, якщо ви не проводили переоцінку майна та не отримали підтвердження про збільшення вартості цієї коштовності. Таке може бути і з колекцією. Покрокову інструкцію заповнення розділу 5 декларації дивіться у відео 👇