На ФЕЛі розробили пристрій для перевірки слуху новонароджених

Пристрій для скринінгу слуху новонароджених розробили студенти та аспіранти факультету електроніки КПІ ім. Ігоря Сікорського. Вушний ехоскоп спроєктували на базі гуртка Medical Acoustics. Молоді науковці працювали під керівництвом завідувача кафедри акустичних та мультимедійних електронних систем Сергія Найди.

«Це є актуальною проблемою, тому що на кожну тисячу новонароджених є одна дитина з вадами слуху. Якщо до 6-місячного віку не використати спеціальний дитячий слуховий апарат, дитина буде з вадами розвитку. Якщо ж вчасно діагностувати проблему і місце пошкодження – середнє чи внутрішнє вухо, – то можна забезпечити нормальний розвиток дитини», – розповідає Сергій Найда.

Кафедра разом з Інститутом отоларингології ім. проф. О. С. Коломійченка НАМН України вже протягом 25 років займаються проблемою раннього діагностування вад слуху. За цей час напрацювали спільні патенти та журнали.

Перші прототипи ехоскопа були складними у виготовленні та використанні, адже потребували не лише розроблення аналогової частини, а й створення комп’ютера зі спеціальним програмним забезпеченням. Натомість нова модель КПІшного ехоскопа може працювати з допомогою стандартного ПК, який є у кожній клініці. Крім того, користуватися приладом легко, бо він має вигляд фонендоскопа.

Створений на ФЕЛі вушний ехоскоп є абсолютно безпечним, не потребує високої кваліфікації лікарів і дешевший за імпортні аналоги (приблизна вартість після запуску у виробництво – 10 тисяч гривень, тоді як апарат з-за кордону обійдеться вдесятеро дорожче). До того ж має значно кращі показники, оскільки дає кількісну діагностику: якість слуху підраховує у відсотках і показує одразу по закінченні процедури.

«Розроблена модель використовує комп’ютер – уже наявний – і зовнішню звукову карту. Виготовляється тільки акустична частина цього приладу, на базі фонендоскопа. Прилад заснований на тому, що подається комфортний за гучністю короткий імпульс на вухо новонародженого. Потім ми фіксуємо ехо-сигнал, який пройшов через усю слухову систему, і вже далі відбувається його оброблення», – пояснює принцип дії ехоскопа Сергій Найда.

Нині пристрій існує у вигляді діючої лабораторної моделі. Розробники планують завершити роботу створенням автономного портативного повністю цифрового приладу, який видає лікарю чітку відповідь, є у дитини порушення слухової системи чи ні. Та щоб створити пристрій у тому вигляді, в якому його можна буде пропонувати пологовим будинкам, Medical Acoustics потребує фінансування.

Статті про ехоскоп опубліковано в міжнародних і українських наукових журналах, медичних виданнях. У листопаді 2019 року прилад представили на міжнародній виставці у Китаї. Однак вушний ехоскоп – не єдина медична розробка електроніків, що заслуговує на увагу.

У Medical Acoustics спроєктували акустичний термометр для визначення глибинної температури тіла людини (використовують для діагностування пухлин і контролю приладу для прогрівання тканин, щоб запобігти перегріванню); ультразвуковий широкосмуговий терапевтичний прилад для фізіотерапії (застосовують для прогрівання тканин, завдяки широкосмуговому режиму є цілком безпечним); метод музичної терапії на основі дії складними аудіосигналами (за допомогою спеціально підібраної музики прилад контролює психічний стан людини, наприклад заспокоює).

На жаль, щоб виготовити завершені експериментальні зразки, якими можна зацікавити медичні заклади, часто бракує коштів.

Та навіть попри відсутність інвесторів розробники працюють над новими проєктами, які обов’язково принесуть велику користь і медикам, і пацієнтам.