Із 120 років існування Київської політехніки 100 припало на бурхливе ХХ сторіччя. Через зміни політичного ладу і поточної обстановки в державі відбувалися і постійні зміни назви нашого університету.
Отже, по порядку.
1898 рік. Київський Політехнічний Інститут Імператора Олександра II
Олександр II в дореволюційній історіографії був удостоєний особливого епітета "Визволитель" за скасування кріпосного права Маніфестом 19 лютого 1861 року.
Ще в 1880 році представники цукрової промисловості почали збирати гроші на заснування в Києві технічного навчального закладу. Спочатку міська влада передбачала побудувати в Києві середнє технічне училище. У переговорах з міською думою Біржовий комітет дав згоду пожертвувати на цю мету зібраний капітал, однак з умовою, щоб навчальному закладу присвоїли ім'я Імператора Олександра II.
Згодом було ухвалено рішення відкрити в Києві не середнє технічне училище, а вищий навчальний заклад і присвоїти йому найменування "Київський Політехнічний Інститут Імператора Олександра II ... " (восьмий пункт протоколу приватної наради, яка відбулася 25 листопада 1896 року під головуванням міського голови Степана Михайловича Сольського). І вже на засіданні 2 грудня 1896 року Київська дума вирішила клопотати про присвоєння інституту імені Імператора Олександра II.
1918 рік. Київський політехнічний інститут
У результаті революційної зміни влади в Україні було ліквідовано органи царської адміністрації, а політехнічний інститут позбувся царського імені.
1923 рік. Київський політехнічний інститут імені Х. Г. Раковського
За нової влади інститут отримав і нове ім'я. Революціонер Християн Георгійович Раковський був одним з організаторів радянської влади в Україні, з січня 1919 по липень 1923 року очолював Раду народних комісарів УРСР і був наркомом закордонних справ. На його честь було названо не лише Київський політехнічний інститут, але й Шулявський район, в якому інститут розташовано (нині – це частина Солом'янського району м. Києва).
З 1923 року працював на дипломатичній роботі. У 1927 році Х. Раковський як лідер лівої опозиції був виключений з партії більшовиків і відправлений у заслання до Астрахані. Утім, після покаянного листа Сталіну, у 1934 році він повернувся в Москву. 31 грудня 1936 року колишнього голову Раднаркому УРСР було заарештовано. Наступного року він був засуджений до 20 років тюремного ув'язнення. У вересні 1941 року під час наближення гітлерівців до Орла, де в місцевій тюрмі відбував покарання Християн Раковський, його разом з іншими політв'язнями розстріляли.
1928 рік. Київський політехнічний інститут
Інститут удруге залишився без імені, на цей раз через внутрішньопартійні розбіжності.
1930 рік. Створення галузевих інститутів на базі КПІ
Вищою Радою народного господарства (ВРНГ) СРСР затверджується рішення про створення галузевих інститутів на основі факультетів ВНЗ політехнічного профілю. Київський політехнічний інститут було розформовано (наказ ВРНГ від 20 березня 1930 року), а наказом ВРНГ № 1240 від 17 квітня 1930 року на базі КПІ було створено вісім самостійних галузевих інститутів: машинобудівний, енергетичний, хіміко-технологічний, авіаційний, інженерно-будівельний, інженерів залізничного і водного транспорту, легкої промисловості, харчової промисловості.
1934 рік. Київський індустріальний інститут імені П. П. Постишева
Постановою уряду Київський машинобудівний, Київський енергетичний і Київський хіміко-технологічний інститути, які розміщувалися в корпусах колишнього політехнічного інституту, знову були об'єднані в один інститут, який став називатися Київським індустріальним інститутом (КІІ) імені П. П. Постишева.
Радянський державний і партійний діяч Павло Петрович Постишев з 1923 року працював в Україні на відповідальних партійних посадах, з 1933 по 1937 рік – другим секретарем ЦК КП(б) України зі збереженням посади секретаря ЦК ВКП(б).
26 лютого 1938 року П. Постишева було знято з усіх посад, звинувачено в контрреволюційній діяльності, визнано агентом японської розвідки, і 26 лютого 1939 року розстріляно.
1938 рік. Київський індустріальний інститут
У зв'язку з арештом П. Постишева Індустріальний інститут залишився без імені.
1941 рік. Робота КІІ у складі Середньоазіатського індустріального інституту
Під час Другої світової війни інститут був евакуйований до м. Ташкент і увійшов до складу Середньоазіатського індустріального інституту.
1944 рік. Київський політехнічний інститут
Після звільнення Києва в листопаді 1943 року почалися роботи з відновлення функціонування інституту, а в липні 1944 року навчальному закладу повернули його первісну назву – Київський політехнічний інститут.
1948 рік. Київський ордена Леніна політехнічний інститут
9 жовтня 1948 року інститут за досягнуті успіхи в підготовці кадрів для народного господарства і у зв'язку з 50-річчям від дня заснування був нагороджений орденом Леніна. Змінено було і офіційну назву інституту.
1968 рік. Київський ордена Леніна політехнічний інститут імені 50-річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції
За успіхи у справі підготовки кваліфікованих кадрів і розвиток науки, в ознаменування 50-річчя Великого Жовтня інституту було присвоєно ім'я 50-річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції.
1992 рік. Київський політехнічний інститут
24 серпня 1991 року Верховна Рада Української РСР проголосила незалежність України і утворення самостійної української держави – України. 8 грудня 1991 року глави трьох республік-засновниць СРСР Леонід Кравчук, Борис Єльцин та Станіслав Шушкевич уклали Біловезьку угоду про припинення існування СРСР. А інститут у черговий раз (вчетверте) офіційно став називатися просто Київським політехнічним.
1995 рік. Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут"
З огляду на величезну організаторську роль Київського політехнічного інституту в підготовці інженерних і наукових кадрів, Указом Президента України №289/95 від 8 квітня 1995 року "Про Київський політехнічний інститут" йому було надано статус Національного технічного університету України.
2016 рік. Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського"
Наказом міністра освіти і науки України Лілії Гриневич від 17 серпня 2016 № 992 "Про присвоєння імені Національному технічному університету України "Київський політехнічний інститут" університету присвоєно ім'я його колишнього студента, видатного авіаконструктора ХХ століття Ігоря Сікорського.
Ігор Іванович Сікорський навчався в КПІ в 1907–1911 роках, брав активну участь у роботі вертолітного відділу Повітроплавної секції, організованої на механічному відділенні.
Таким чином, найчастіше в офіційній назві інституту було присутнє слово, яке визначає профіль навчального закладу, – "політехнічний", а найбільш відома його абревіатура (КПІ) широко використовується і тепер.