Уже восьмий рік у НТУУ “КПІ” працює Орган з сертифікації метало- й деревообробного обладнання та продукції машинобудування і систем якості (ОС МДО та ПМ), створений на базі ММІ як структурний підрозділ науково-дослідної частини.
Він є першим органом з сертифікації, акредитованим у Національному агентстві з акредитації України і уповноваженим на проведення робіт із сертифікації продукції, послуг та імпортної продукції в державній системі сертифікації УкрСЕПРО. ОС МДО та ПМ успішно співпрацює з відомими вітчизняними виробниками та зарубіжними партнерами - виробниками продукції з Австрії, Англії, Білорусі, Болгарії, В’єтнаму, Греції, Данії, Естонії, Іспанії, Італії, Китаю, Німеччини, Нідерландів, Південного Уельсу, Португалії, Польщі, Росії, США, Словенії, Словакії, Туреччини, Угорщини, Франції, Фінляндії, Чехії, Швеції, Шотландії, Японії в галузі сертифікації метало- і деревообробного обладнання, дитячих візків, велосипедів, запасних частин до дорожньо-транспортних засобів, фасувально-пакувального, підіймального, медичного обладнання, будматеріалів, олив, мастил, сільськогосподарської техніки, сейфової продукції та ін. Тільки за 2005 рік ОС виконав 16 робіт з сертифікації систем управління якістю вітчизняних та іноземних виробників.
Орган здійснює весь спектр процедур для обов’язкової та добровільної сертифікації з підтвердження відповідності та властивостей продукції на підставі випробувань та сертифікації системи управління якістю відповідно до встановлених законодавством вимог. Обов’язкова сертифікація проводиться на відповідність чинним вітчизняним та міжнародним законодавчим документам стосовно збереження життя та здоров’я людей, захисту їхнього майна, охорони довкілля, взаємозамінності та сумісності. Добровільна сертифікація проводиться з ініціативи юридичних та фізичних осіб на відповідність вимогам, що не віднесені до обов’язкових, коли виробник зацікавлений у підвищенні конкурентоспроможності своєї продукції.
ОС МДО та ПМ надає консультації виробникам та постачальникам продукції щодо необхідності сертифікації, вибору та застосування найбільш ефективної схеми сертифікації з передбачених в Україні; сертифікує вироблену в Україні та імпортовану продукцію за галуззю акредитації Органу в законодавчо регульованій та в нерегульованій сферах; надає свідоцтва про визнання сертифікатів відповідності іноземних виробників.
Для сертифікації продукції машинобудування в Україні ОС МДО та ПМ застосовує всі схеми, передбачені системою УкрСЕПРО як для партій продукції, так і для продукції, що виробляється серійно, включаючи сертифікацію систем управління якістю виробника з наданням сертифіката відповідності на систему управління якістю до п’яти років.
У першу чергу робота Органу з сертифікації направлена на сприяння розвитку машинобудівної галузі в Україні. Уже виконано роботи з сертифікації для українських підприємств:
у м. Києві – “Росток-Спаркс” (програмовані контролери), ВАТ “3-й КАРЗ” (автозапчастини), ВАТ “6-й КАРЗ” (причепи вантажні), ТОВ “КАНТ Лтд” (автозапчастини), ВАТ “Більшовик” (обладнання для переробки пластмас), ВТО “Медапаратура” (мобільні рентгенографічні кабінети), ТОВ “Компанія “Будмаш” (вібратори глибинні), ПП “Машталап” (сидіння автомобільні), ПП “Лобода” (тягово-зачіпні пристрої дорожньо-транспортних засобів), ТОВ “Вікна-Люкс” (вікна та двері), ТОВ “Булат” (машини флексографічні друкарські), ТОВ “Ніоба” (бетон), ТОВ “Фірма “Механіка” та АТЗТ “НДІ “Редуктор” (мотор-редуктори), ВАТ “Укрліфтсервіс” (складові частини ліфтів), ТОВ “Укрмашобладнання” (стропи), ТОВ “СавВАТС” (металовироби та металоконструкції), “Євроформат ППМ” (металовироби, покриття). Вироби та матеріали захисту (скло, двері, сейфи, сховища) сертифікували також ТОВ “Паритет-К”, НВПП “ДІК”, ПФ “Секрет-Сервіс”, ТОВ “Снок Лтд”, ЗАТ “Інтрас”, ТОВ “СДІ Україна”, ТОВ “Сакура І”;
в інших регіонах – “Беверс” (м.Бердичів, металорізальні верстати), ВАТ “Ірпінський комбінат “Перемога” (м. Ірпінь, бронежилети), ВАТ “Мотор Січ” ВМЗ (м.Волочиськ, системи очищення вихлопних газів), ТОВ “Прогресс-К” (м. Маріуполь, кільця поршневі), ПП “НВФ ІСКОР” (м. Сіверськодонецьк, медичний інструмент), СП “Укрполь ЛТД” (м.Житомир, навантажувачі), ТОВ “Фірма РАРИТЕТ” (м. Дніпропетровськ, банківські сейфи), ТОВ “Лада-2002”(м. Боярка, візки дитячі), ПП “Ігнатенко” (м. Запоріжжя, автозапчастини), ТОВ ПІГ “Столиця” (м. Бровари, ліфти), ЗАТ “ВО “Бердянський кабельний завод” (кабельна продукція), ДП “Львівське монтажне управління”, ВАТ “Південтеплоенергомонтаж” (м. Львів, металоконструкції), ТЗОВ СП “РосанПак” (м. Львів, упаковка з термопластичних матеріалів).
Серед названих систему управління якістю впровадили та сертифікували ТОВ “СавВАТС”, “Євроформат ППМ”, ТОВ “Сакура І”, ТОВ “Паритет-К”, НВПП “ДІК”, ТОВ ПІГ “Столиця”, ЗАТ “ВО “Бердянський кабельний завод”, ДП “Львівське монтажне управління”, ВАТ “Південтеплоенергомонтаж”, ТЗОВ СП “РосанПак”.
Органом з сертифікації виконані роботи з сертифікації продукції та систем управління якістю іноземних виробників: в Австрії – LIЕBHERR-WERK (крани баштові); в Туреччині - “MITAS ENERJI VE MADENI INSAAT ISLERI TURK A.S.” (опори ліній електропередач), “YILMAZ PVC Ve Aluminium Isleme Makinalari Sanayi Tic. LTD. STI.” (металорізальні верстати); в Фінляндії - “ОУ TEBOIL АВ” (оливи), “Konecranes VLC Corporation” (запчастини до вантажних кранів), “TEKNOS OY” (покриття антикорозійні); в Німеччині – “REMS-WERK” (ручний електроінструмент), “Linde AG” (навантажувачі), Otto Sauer Achsenfabrik Keilberg KG” (вісі дорожньо-транспортних засобів), “Wincor Nixdorf...” (сейфи банківські); в Польщі - “WIX-FILTRON” (фільтри); у Великобританії — “NCR Finansial Solutions Group LTD” (сейфи), “LINDE HEAVY TRUCK DIVISION LTD” (навантажувачі), “Linde Material Handling (UK) LTD” (навантажувачі); в Словенії – “LIV HIDRAVLIKA” (навантажувачі, лебідки); в Словаччині - “Wertheim Safes Ltd” (сейфи); у Франції – “Diebold Cassis Manufacturing” (сейфи банківські), “Fenwick Linde” (навантажувачі), “POTAIN” (баштові будівельні крани); в Італії - “Fapim S.p.A.” (фурнітура для вікон та дверей), “GRU COMEDIL S.R.L.” (баштові будівельні крани); в Іспанії - “ENCOFRADOS Y MATERIAL AUXILIAR, S.A.” (підйомники будівельні), “Construcciones Metalicas COMANSA S.A.” (баштові будівельні крани); в Естонії - “Universal Industries OU” (системи очищення вихлопних газів).
За 2005 рік, порівняно з 2004 р., обсяг укладених договорів ОС зріс майже в 1,5 разу. Обсяг надходжень коштів за цей же період зріс в 1,7 разу.
На фоні зростання загального обсягу робіт з сертифікації суттєво збільшується кількість робіт за заявками українських виробників стосовно продукції, яка виробляється серійно. Збільшується кількість вітчизняних виробників, які впроваджують та сертифікують систему управління якістю для того, щоб гарантувати споживачам стабільність якості своєї продукції та бути конкурентоспроможними на ринку України.
ОС постійно взаємодіє з випробувальними лаборато¬ріями України, кількість яких понад 30. У складі ММІ діє “Науково-випробувальний центр “Надійність”, акредитований у системі УкрСЕПРО, з яким ОС успішно співпрацює.
В ОС працює 32 співробітники, серед яких два аудитори з сертифікації систем управління якістю, чотири аудитори сертифікації продукції, два кандидати в аудитори з сертифікації продукції та чотири кандидати в аудитори з сертифікації систем управління якістю. До роботи в ОС залучаються співробітники та випускники НТУУ “КПІ”. У штаті ОС працює один доктор технічних наук, професор та 7 кандидатів технічних наук, доцентів механіко-машинобудівного інституту (ММІ). Серед співробітників є один молодий спеціаліст – випускник ММІ та один студент, магістрант кафедри конструювання верстатів та машин, який закінчує навчання в цьому році та отримав направлення на роботу в ОС.
За 2005 рік співробітниками ОС у різних виданнях опубліковано 5 статей, які пов’язані з питаннями сертифікації продукції та систем управ¬ління якістю.
ОС надається методична і практична допомога в навчальному процесі ММІ для набуття студентами навичок у галузі сертифікації продукції. У відповідних курсах лекцій, практичних та лабораторних роботах застосовуються досвід і практичні навички, набуті викладачами інституту при виконанні конкретних робіт з сертифікації продукції. Студентам спеціальності “Інтелектуальна власність” кафедри конструювання верстатів та машин читається курс “Підтвердження відповідності об’єктів промислової власності”.
Розробляються методичні посібники з сертифікації для студентів ММІ, які можуть бути застосовані в інших ВНЗ та будуть корисними для інженерно-технічних працівників машинобудівної галузі й співробітників організацій, що здійснюють поставки в Україну промислової продукції.
За сприяння Органу з сертифікації 17 студентів ММІ та 2 викладачі взяли участь у Науково-практичному семінарі “Європейський підхід – шлях до процвітання. Моделі ділової досконалості. Менеджмент процесів. Фокусування уваги на задоволенні споживача” за участю почесного члена Європейської організації якості, віце-президента Міжнародної академії якості професора Тіто Конті, який проводився у травні 2005 р. у м. Києві.
Нині в ОС МДО та ПМ здійснюються роботи з розширення галузі сертифікації та підготовка до повторної акредитації.
А.Ромашко, к.т.н., керівник відділу Органу з сертифікації НТУУ “КПІ”