Минулий рік, серед іншого, для кафедри прикладної гідроаеромеханіки і механотроніки ММІ ознаменувався успішним проведенням ІІ Всеукраїнської олімпіади «Механотроніка в машинобудуванні», особливість якої полягає в міждисциплінарному змісті та формі змагань (розробка і складання діючих прототипів майбутніх систем).

Олімпіада зібрала студентів 10 університетів різного фаху –  гідроаеромеханіка, комп’ютерно-інтегровані технології, пакувальна техніка, приладні системи, гідрогазові системи літаків та ін. До початку змагань НТУУ «КПІ» разом з фірмою «ФЕСТО» створили на кафедрі прикладної гідроаеромеханіки і механотроніки унікальний дидактичний комплекс, який за своїм різноманіттям та кількісним складом дозволяє проводити одночасне змагання 20-24 студентських команд.

Майже всі команди були представлені студентами різних курсів, тому що конкурсні завдання охоплювали дисципліни, які викладаються починаючи з 3-го курсу і до захисту дипломів. Пробні змагання, що їх провели самі для себе команди, додали їм упевненості – ніщо так не окрилює, як щойно складена система, яка чітко виконує передбачені журі дії.

Командні змагання. На відміну від олімпіади – 2009, на всіх етапах нинішнього змагання змінювались і техніка (пневматика, електропневматика, мова програмування), і зміст завдання, і місце проведення. Чіткий рух команд за траєкторією змагань забезпечувала група фахово підготованих асистентів, що одночасно стали і “штурманами”, які складали найкоротший маршрут до кожного наступного етапу, і “техніками”, що на початку етапу перевіряли справність обладнання.

Ігрова форма турніру та прикладна спрямованість забезпечили чітку оцінку результатів: складена система та розроблена програма мали запрацювати не пізніше, ніж за 1,5 години, плюс “відсоток за швидкість”. Переможцем стала команда кафедри технічної механіки і пакувальної техніки Національного університету харчових технологій (Євген Тищенко, Олексій Стецюк, Андрій Кандиба, керівник – М.В.Якимчук). Хоча на першому та другому етапах перевага була на боці команди НТУУ «КПІ», під час третього етапу команди йшли з однаковим часом. Вирішальним став 4-й етап:  перше місце від другого відокремили лише півтори хвилини та 0,51 бала. Команда кафедри прикладної гідроаеромеханіки і механотроніки НТУУ “КПІ” (Катерина Купченко, Костянтин Бєліков, Максим Доля, керівник – О.С.Ганпанцурова) посіла друге місце, а третє, як і торік, дісталося команді кафедри гідрогазових систем літальних апаратів НАУ (Андрій Власов, Данило Маринець, В’ячеслав Радченко, керівник – Г.Й. Зайончковський).

Змагання в особистому заліку. Хоча перший день олімпіади видався виснажливим, в особистому заліку учасники показали результати кращі за торішні. Перемогу виборов Максим Доля (НТУУ «КПІ», ММІ), 2-ге місце – Ігор Підгорний (ДонНТУ), 3-тє – Олексій Стецюк (НУХТ). У номінації “Енергійність і оригінальність” переміг Ігор Криштоп (Сумський університет). До десятки кращих увійшли представники 7 команд з 5 міст України. Яскравим доповненням змагань стали спеціальні призи від ДП ФЕСТО за 4-6 місця в особистому заліку: сертифікати на навчання в дидактичному центрі. Необхідно відмітити велику увагу до олімпіади керівництва фірми ФЕСТО в Україні, яка надала суттєву допомогу в її організації.

На урочистому закритті олімпіади нагороди вручали завідувач кафедри О.М.Яхно і керівник дидактики ДП ФЕСТО Є.П.Парієнко. Переможці отримали дипломи Міносвіти і науки України, медалі, підручники з автографами авторів. Досвід двох олімпіад засвідчив зацікавленість студентів в опануванні механотроніки (кількість команд збільшилася з 12 до 14, а учасників з 36 до 46). Значно виріс рівень олімпійців – перші шість команд запропонували повністю працездатні системи. До КПІ на тренування з вересня по листопад завітали команди НАУ та НУХТ (м. Київ), ВНТУ (м. Вінниця), ДонДТУ (м. Алчевськ), СумДУ (м. Суми). До олімпіади приглядались представники Луцького та Львівського університетів, а кафедра інженерної механіки, машин та апаратів Хмельницького університету вперше надіслала свою команду. За ходом змагань спостерігали представники Інституту інноваційних технологій і змісту освіти, вони цікавилися організацією та враженнями учасників.

За підсумками олімпіади виникла пропозиція  – з наступного року зробити її відкритою та запросити до участі зарубіжні команди. Цьому сприятиме накопичений досвід, адже наші студенти брали участь у конкурсі-виставці в Таллінні (Естонія), семінарах в Магдебурзі (Німеччина), а також наукові контакти кафедри ПГіМ з фахівцями механотроніки з ВНЗ Литви, Польщі та Білорусі.

Олександр Галецький, Ігор Ночніченко, аспіранти ММІ

Дата події