Поширену думку: відновлене не буде кращим за нове беруться спростувати на кафедрі інженерії поверхні ЗФ. Тут вважають: відновлене здатне працювати як нове. На кафедрі провадять фундаментальні, прикладні й експериментальні дослідження, спрямовані на зміцнення поверхневих шарів конструкційних та інструментальних матеріалів, удосконалення існуючих і розробку нових методів відновлення зварюванням, наплавленням та напиленням.
Очолює кафедру д.т.н., проф. Валерій Дмитрович Кузнєцов. За 42 роки роботи в КПІ він пройшов шлях від аспіранта до завідувача кафедри. У 2008 та 2010 рр. ставав переможцем конкурсу "Викладач-дослідник". Наприкінці 90-х проф. В.Д.Кузнєцовим була створена перша і єдина на сьогодні в СНД науково-педагогічна школа підготовки фахівців з інженерії поверхні – нового науково-технічного напряму розвитку науки і техніки.
Науково-методичні досягнення у підготовці фахівців зі створення поверхневих захисних шарів і нанесення функціональних покриттів методами інженерії поверхні широко використовуються багатьма спорідненими кафедрами ВНЗ України. Під керівництвом В.Д.Кузнєцова і за його безпосередньою участю створено нові навчальні дисципліни: "Фізико-хімічні основи інженерії поверхні", "Нанесення покриття", "Наплавлення", "Комп'ютерне моделювання в інженерії поверхні", "Інноваційні процеси в інженерії поверхні" тощо.
За безпосередньою участю В.Д.Кузнєцова були розроблені Стандарти вищої освіти України з підготовки бакалаврів, спеціалістів та магістрів за напрямом "Зварювання" і проводиться робота з адаптації Стандартів до вимог Болонського процесу. Під керівництвом В.Д.Кузнєцова розвивається наукова і науково-педагогічна робота на кафедрі. Підготовка наукових кадрів успішно здійснюється через аспірантуру і докторантуру. На даний час під керівництвом проф. В.Д.Кузнєцова захищено 3 кандидатських і 3 докторських дисертації. Проф. В.Д.Кузнєцов має значні науково-технічні та науково-методичні доробки: він є автором більше 100 наукових праць, у тому числі 23-х авторських свідоцтв і патентів, 4-х монографій; автором підручника "Інженерія поверхні" та 8 навчальних посібників із грифом МОН України.
Оскільки наукова робота складає 40% робочого часу викладача НТУУ "КПІ, Валерій Дмитрович вважає практику КПІ щодо організації конкурсу "Викладач-дослідник" дуже вдалою. Адже наукова робота викладачів із залученням до неї студентів сприяє, у т.ч., зростанню наукової зміни, створенню на кафедрі наукових шкіл. Нині поряд з наставником працюють аспіранти Денис Степанов, Павло Попович, Борис Бокай. Денис і Борис займаються вдосконаленням способів прецизійного аргонодугового напилення з мінімізацією тепловнесення в основний метал. Павло досліджує технології напилення високовуглецевих матеріалів з підігрівом магнітокерованою дугою. Роботи виконуються на кафедрі. Відповідного обладнання та інструментарію тут достатньо для оцінювання принципових результатів роботи, вважає керівник.
Нині кафедра інженерії поверхні випускає до 10 магістрів щороку, хоча науковий потенціал дозволяє збільшити цю кількість принаймні вдвічі. Та на сучасному ринку праці випускники не знаходять попиту й адекватних пропозицій. Залишається сподіватися на покращення ситуації в майбутньому.
КПІ для Валерія Дмитровича Кузнєцова – рідний дім. За рівнем підготовки фахівців, науково-освітнім потенціалом він є кращим технічним навчальним закладом в Україні. Це підтверджують і незалежні експертні оцінки. Думці вченого можна довіряти, адже як член наукових рад МОНмолодьспорту він знає сучасний рівень вітчизняних освітніх закладів.
На думку науковця, в університеті легко працювати. Тут створено комфортну творчу атмосферу, яка дозволяє підтримувати здібну молодь і сприяти її становленню.