14 травня в Залі засідань Вченої ради НТУУ «КПІ» відбулося урочисте відкриття XVІ Міжнародної наукової конференції імені академіка Михайла Кравчука. Вона зібрала 260 учасників з дев’яти країн.

Михайло Пилипович Кравчук (1892-1942) – найвизначніший український математик ХХ сторіччя. Його наукові праці з різних галузей математики (вищої алгебри та математичного аналізу, теорії диференціальних та інтегральних рівнянь, теорії ймовірностей та математичної статистики та ін.) увійшли до скарбниці світової науки. М.Кравчук був засновником математичних кафедр у кількох київських інститутах, створював українську математичну термінологію, організував першу в Україні математичну олімпіаду для школярів. Він працював у КПІ у 1925–1935 рр., був зав. кафедри математики, навчав математики Архипа Люльку, Сергія Корольова, Володимира Челомея – майбутніх знаменитих головних конструкторів. Як багато представників української інтелігенції був репресований і на початку 40-х років ХХ століття загинув у колимських таборах.

На урочистому відкритті конференції виступили ректор НТУУ «КПІ» академік НАН України Михайло Згуровський, представники громади села Човниця Євгенія Лукашук і Леся Лукашук, директор Фізико-математичного інституту НПУ ім. М. П.Драгоманова професор Микола Працьовитий, професор КНУ ім. Тараса Шевченка, академік-секретар відділення математики АН Вищої школи України Ігор Парасюк, к.ф.-м.н. доц. Надія Задерей. Були зачитані вітання від директора Інституту математики НАН України академіка НАН України Анатолія Самойленка і відомого письменника Миколи Сороки – автора кількох книг про Михайла Кравчука. Студентам ФМФ – стипендіатам стипендії ім. Михайла Кравчука було урочисто вручено дипломи. Вів засідання завідувач кафедри математичного аналізу та теорії ймовірностей ФМФ НТУУ «КПІ» д.ф.-м.н. проф. Олег Клесов.

Всі виступаючі висловлювали теплі слова на адресу д.ф.-м.н. професора Ніни Вірченко, завдяки подвижницькій праці якої ім’я Михайла Кравчука було повернене із забуття. Саме вона у 1992 році організувала першу конференцію ім. М.Кравчука і з того часу є її незмінним натхненником. Завдяки її ініціативі побачила світ низка книг про Михайла Кравчука, а також «Вибрані твори М.Кравчука», «Розвиток математичних ідей М.Кравчука» (у двох книгах).

На завершення засідання учасники переглянули документальний фільм «Голгофа академіка Кравчука».

Після закінчення церемонії відкриття розпочалася робота конференції по секціях «Диференціальні та інтегральні рівняння, їх застосування», «Алгебра. Геометрія. Математичний аналіз», «Теорія ймовірностей та математична статистка» та «Історія та методика математики». Триватиме вона до 15.05.2015 р.

Матеріали конференції ще до початку конференції були розміщені на сайті кафедри математичного аналізу і теорії ймовірностей (http://matan.kpi.ua/uk/kravchuk-conf2015.html), де з ними може ознайомитися кожен бажаючий.

Дата події