Є люди, які в повсякденному житті наче і непомітні. Але творчий доробок їх – багатий і різноплановий, політ фантазії й неймовірна працездатність – вражають. Лише близьке оточення та колеги знають, скільки сил, наснаги і часу вимагає обсяг зробленого. Сьогоднішня розповідь – про одного з таких творців.
На кафедрі хімічного, полімерного і силікатного машинобудування ІХФ понад 28 років плідно працює к.т.н., старший науковий співробітник Олександр Євгенович Колосов, якому в лютому ц.р. рішенням Вченої ради університету було присвоєно почесне звання «Заслужений винахідник НТУУ «КПІ» (диплом №4).
Свій шлях винахідника він розпочав ще у 1980 р., коли працював помічником начальника патентного відділу Київського інституту удосконалення лікарів МОЗ України. Поступово набираючись практичного досвіду, за 2 роки безпосередньо оформив більше 35 заявок на видачу авторських свідоцтв СРСР у галузі медицини, які потім успішно пройшли кваліфікаційну експертизу і на які були видані охоронні документи.
У 1980-1982 рр. О.Є.Колосов навчався на вечірньому відділенні Київського суспільного інституту патентознавства Всесоюзного товариства винахідників і раціоналізаторів (ВТВР), із відзнакою захистив дипломну роботу та отримав кваліфікацію «патентознавець ВТВР». У 1983 р. він із відзнакою закінчив вечірній механіко-енергетичний факультет КПІ за спеціальністю «Хімічне машинобудування і апаратобудування». Під час подальшої роботи на факультеті хімічного машинобудування (тепер – ІХФ) продовжував підвищувати свою кваліфікацію та творчий доробок як науковець і винахідник.
У 1990 р. успішно захистив кандидатську дисертацію, присвячену оптимізації технологічних параметрів «мокрого» намотування полімерних волокнистих композитів та її ультразвуковій інтенсифікації, нині закінчує роботу над докторською дисертацію.
Особистий творчий доробок О.Є.Колосова налічує понад 270 наукових праць, зокрема, понад 70 авторських свідоцтв СРСР, патентів України на винаходи і корисні моделі, 9 монографій, три з яких написані одноосібно і присвячені особливостям патентування складних технічних систем, а також оформлення та реєстрації нетрадиційного об'єкта інтелектуальної власності і права (ноу-хау).
Результати розробок винахідника використовуються, зокрема, при виготовленні високовідповідальних конструктивних елементів із композиційних полімерних матеріалів (вуглепластикові оболонки головних обтічників ракет-носіїв, обтічники ступенів ракет-носіїв і двигунів, інтегральні вуглепластикові панелі літаків тощо). Ці розробки було впроваджено у 1986-1990 рр. на базовому підприємстві аерокосмічної галузі колишнього СРСР – Всесоюзному Центральному НДІ матеріалознавства (м. Калінінград Московської області) та на просочувально-сушильному обладнанні Дніпропетровського НДІ технології машинобудування – головній організації з комплексного забезпечення технології виробництва ракетно-космічної техніки та виробів народно-господарського призначення, що входить до сфери управління Національного космічного агентства України.
На базі застосування ультразвуку (УЗ) та хімічної модифікації О.Є.Колосовим розроблені і захищені патентами України нові способи виготовлення високоміцних муфт, що термоусаджуються, і характеризуються високою міцністю у склоподібному стані при збереженні робочих величин відносного подовження при розтягуванні, тобто мають поліпшену комбінацію міцнісних і еластичних властивостей, а також температуру склування в діапазоні 70-80 о С.
О.Є.Колосов також розробив ефективні дослідні технології УЗ-активації поверхні поліетиленових трубопроводів, а також з'єднання поліетиленових трубопроводів термоосаджуючими муфтами із застосуванням бандажування склострічкою. Вищезазначені результати розробок впроваджені в 2001-2002 рр. на підприємствах газопостачання ВАТ «Донецькоблгаз», ВАТ «Рівнегаз», на Феодосійському підприємстві по забезпеченню нафтопродуктами.
Результати впровадження розробленої О.Є.Колосовим дослідної технології при виробництві склотекстоліту електроізоляційного марки СТЕФ на Казенному заводі порошкової металургії (м. Бровари Київської області), у Всеросійському НДІ фольгованих диелектриків (м. Москва), ТОВ «Науково-технічний центр «АТОЛЛ» (м. Київ) показали, що ці засоби сприяють отриманню постійного наперед заданого значення вмісту полімерного зв'язуючого у просоченому волокнистому наповнювачі при варіюванні швидкості його протягування у просочувальній ванні.
Кумулятивний фактичний та очікуваний економічний ефект від дослідно-промислового впровадження протягом 1986-2008 рр. розроблених О.Є.Колосовим методик, дослідних технологій та обладнання для їх реалізації склав понад 2,5 млн грн.
У другій половині 1990-х років О.Є.Колосов успішно спробував свої сили як журналіст. Він опублікував у центральних економічних виданнях понад 60 статей, присвячених розробленню державної інвестиційної політики, в рамках продовження наукових досліджень, які проводив у 1995-1996 рр. під час навчання в Українській академії державного управління при Президентові України на факультеті економіки і фінансів (після її закінчення отримав кваліфікацію магістра державного управління).
На сьогодні О.Є.Колосов проводить значну організаційну роботу, що стосується держбюджетної тематики ІХФ, та готує документи для атестації наукових працівників ІХФ як секретар атестаційної комісії факультету. Він також є членом експертної ради з навчальних видань НТУУ «КПІ» від ІХФ. О.Є.Колосов є високопрофесійним фахівцем у галузі інтелектуальної власності і права (має диплом спеціаліста з відзнакою), володіє методологією проведення оцінки (має Свідоцтво Фонду держмайна України як експерт з оцінки майна, майнових прав і бізнесу на території України), а також є патентним повіреним України (реєстраційний № 269). До речі, нині в багатотисячному колективі науково-педагогічних працівників НТУУ «КПІ» працює всього два патентних повірених України (крім О.Є.Колосова, ще Д.Е.Бенатов).
Коло професійних інтересів О.Є.Колосова у сфері інтелектуальної власності і права є надзвичайно широким – це винаходи, корисні моделі, знаки для товарів і послуг, промислові зразки, ноу-хау, авторське право, юридичні послуги тощо. За час роботи як представник у сфері інтелектуальної власності О.Є.Колосов протягом 2000-2008 рр. оформив на замовлення і в порядку особистої ініціативи охоронні документи на понад 160 об'єктів промислової власності і авторського права, що захищені патентами України на винаходи, корисні моделі і промислові зразки, а також численні ноу-хау та об'єкти авторського права.
О.Є.Колосов у сфері інтелектуальної власності і права, окрім науково-технічної діяльності в рамках виконання держбюджетної і госпдоговірної тематик та надання професійних послуг, досліджує і розробляє низку патентознавчих аспектів. Зокрема, стратегічні підходи, які стосуються особливостей патентування цілісних (комплексних) виробничих систем (нафтобази, системи газопостачання, заводи, виробничі цехи, замкнуті технологічні цикли тощо), що вже захищені патентами України на винаходи, а також удосконалені підходи щодо комерціалізації перспективних для впровадження об'єктів інтелектуальної власності і права, включаючи виявлення й отримання захисту на ноу-хау технічного, фінансового та управлінського типів.
Досягнуті О.Є.Колосовим під час роботи в університеті результати є цілком закономірними. Адже в НТУУ «КПІ» науковцям та творчій молоді, яка долучається до винахідницької діяльності, особливо в руслі сучасної концепції дослідницького університету, створено сприятливий клімат для творчого зростання й отримання вагомих науково-практичних результатів. Постійна творча співпраця з іншими науковцями і винахідниками університету – заслуженими винахідниками України д.т.н., проф. Ю.М.Кузнєцовим і к.т.н., доц. М.С.Тривайлом, а також заслуженими винахідниками університету к.т.н., доц. І.О.Мікульонком і к.т.н., доц. А.К.Скуратовським надихає О.Є.Колосова, за їх прикладом, на подальше вдосконалення та досягнення нових вершин у дослідницькій і винахідницькій діяльності.
Серед останніх наукових інтересів і творчих задумів винахідника – дослідження можливостей ефективної патентної охорони склопластикової тари та упаковки для зберігання беєприпасів, а також конденсаторів подвійного електричного шару нового покоління.
Рекламування і поширення розроблених О.Є.Колосовим підходів, а також їх впровадження в університеті при виконанні НДР і робіт на замовлення буде сприяти підвищенню іміджу НТУУ «КПІ» в межах Києва та України, дозволить підвищити рівень комерціалізації й диверсифікувати спектр послуг у сфері інтелектуальної власності і права, що можуть надаватися структурами університету.