Теорія ймовірностей – наука, яка ставить випадкові явища в рамки суворих закономірностей. У своїй роботі саме їй надав перевагу серед інших розділів математики професор ФМФ Олег Іванович Клесов, переможець конкурсу "Викладач-дослідник 2011".
Основною сферою його наукових інтересів є теорія відновлення, яка допомагає правильно розподіляти запаси та планувати заміни дефектних частин складних систем. Ці дослідження проводилися протягом десяти років спільно із завідувачем кафедри математичного аналізу та теорії ймовірностей проф. В.В.Булдигіним і німецькими колегами Й. Штайнебахом та К.-Х.Індлекофером з університетів Кельна й Падерборна. Науковці підготували спільну монографію з питань узагальнених процесів відновлення, яка незабаром вийде у світ. Спільними зусиллями українських та німецьких учених проведено три міжнародних конференції з цих питань. Минулорічна відбулася в нашому університеті, дві попередні – в Німеччині, наступні дві пройдуть в Угорщині та Швеції.
Оскільки тематика досліджень є актуальною та цікавою, у роботі конференцій беруть участь колеги з Литви, Польщі, Туреччини, Угорщини, Франції, Швеції та ін., відбувається плідний обмін ідеями та результатами, виникають нові творчі колективи, з'являються наукові публікації. У цих заходах беруть участь наші аспіранти та молоді вчені. Німецькі колеги знайшли можливість фінансувати роботу молодих українських дослідників, для яких це унікальна можливість презентувати свої результати спеціалістам, а також ознайомитися з новими методами досліджень.
Бути уважним до молодих колег та сприяти їх професійному становленню Олег Іванович навчився у своїх викладачів і наставників, яких завжди згадує із пошаною та вдячністю. Кандидатську дисертацію він захистив під керівництвом М.Й.Ядренка, видатного українського математика та педагога. Однією з рис його таланту було вміння підібрати для своїх учнів актуальну проблему. Ще й досі його послідовники розвивають наукові теми, поставлені їхнім учителем. У вересні 2012 р. відбудеться міжнародна конференція, присвячена пам'яті М.Й.Ядренка. О.І. Клесов готує лекцію про внесок М.Й. Ядренка в теорію випадкових полів та про сучасні продовження його досліджень. Одним із них, до якого має відношення Олег Іванович, є відновлення значень випадкових полів за плоскими зрізами, що є основою томографічних досліджень у медицині.
Останнім часом проф. О.І.Клесов зацікавився дослідженнями стохастичних систем із залежністю компонент. Спільний проект за цією тематикою з французькими колегами підтримано міжурядовою українсько-французькою комісією з науково-технологічної співпраці. У рамках цього проекту для студентів та аспірантів нашого університету французькі колеги вже прочитали кілька міні-курсів лекцій з сучасних застосувань теорії ймовірностей, на яких особливу увагу приділяли різноманітним застосуванням математичних ідей. Науковець прагне, щоб студенти-математики НТУУ "КПІ" не поривали з наукою після закінчення університету. Для цього, зокрема, намагається додавати до своїх лекцій виклад сучасних та передових методів, які приваблюють молодь.
Науковця турбує, що закордонні колеги недостатньо знають про успіхи української науки, адже вітчизняні вчені, переважно, публікують свої роботи українською (російською). Та й ми часто-густо не знаємо останніх досягнень, оскільки не читаємо англійською та не маємо доступу до публікацій. "Мій власний досвід, – говорить дослідник, – свідчить, що закордонні вчені із задоволенням співробітничають з нами, якщо існують спільні наукові інтереси і є можливість спілкуватися зрозумілою для обох сторін мовою". Підтвердженням цьому є спільні наукові програми ФМФ із зарубіжними університетами.
"Дехто із нас скептично оцінює рівень знань сучасних студентів, з яким вони приходять в університет зі школи, – розмірковує викладач. – Також нас турбує, що вони рано починають поєднувати навчання з роботою в різноманітних компаніях. Нам здається, що це заважає їм отримати повноцінну освіту. А чи багато ми робимо, щоб замість цього вони долучалися до наукової роботи? Чи всі наявні можливості використовуємо в навчальному процесі?"
Молодим людям цікаво отримувати нові знання, прагнути бути кращими. Тому викладач пропонує підопічним дослідні задачі з елементами новизни. І це дає результат. Два роки тому група студентів ФМФ отримала грант для молодих учених НТУУ "КПІ". Під керівництвом О.І. Клесова вони здійснювали ймовірнісний аналіз алгоритмів у теорії чисел. Студенти працювали наполегливо, оскільки знали, що такі алгоритми використовують у складних криптографічних системах, тобто знали про призначення своєї роботи. У цьому році студенти-магістри Олена та Леонід Ізюмцеви разом з О.І.Клесовим отримали позитивне рішення про авторське свідоцтво та патент на свій метод апаратної генерації випадкових чисел.
На завершення Олег Іванович ще раз наголосив, що дуже хотів би, щоб його вихованці в подальшому займалися математикою та досягали успіхів, розвиваючи математичну теорію.