Київ. Це коротке звучне слово – назва міста, корені якого йдуть глибоко в сиву давнину. Його історія нараховує більш ніж 1500 років. Це одне з найстаріших слов'янських міст - столиця ранньофеодальної держави Київська Русь, місто, відоме в історії як «мати міст руських». Один із центрів, де зароджувалася рання слов'янська культура як важлива складова світової цивілізації.
Київ оспівується в піснях, у безсмертному літописі «Повісті минулих літ» (друга половина ХІІ ст.), в епосі «Слово о полку Ігоревім», у романах, операх. Місто зробило величезний внесок у всесвітню історію, науку, культуру і мистецтво.
У Києві збереглося багато історичних визначних пам'яток, стародавніх культурних місць, музеїв, театрів, садів і парків. Одним з надзвичайних місць є Собор Святої Софії, споруджений далекого 1037 року. У всі часи цей шедевр архітектури привертав увагу людей усього світу.
Багато знаменних подій у політичному і соціальному житті Київської Русі нерозривно пов'язані з Собором Святої Софії. Перша бібліотека, що зібрана Ярославом Мудрим, була розташована саме тут. Київське віче (загальні збори жителів міста) ухвалювало свої рішення на внутрішньому подвір'ї Собору Святої Софії. У Соборі відбувалася церемонія благословення на престол князів та зустрічі послів.
В середині ХI ст. було засновано Києво-Печерську лавру з Успенським собором (закладено у 1073 році, зруйновано у воєнне лихоліття 1941 року, відновлено у 2001 році) ) і Троїцькою надбрамною церквою. Вона стала найбільшою святинею українського народу; у православному світі її цінують так само як Єрусалим та Святу гору Афон у Греції. Тут усе овіяне легендами: церкви, дзвіниці, печери, де покояться мощі більш ніж ста печерських ченців, визнаних святими.
Лавра стала великим духовним осередком Київської Русі – тут писали книжки, розвивалося малярство, церковний спів, медицина.
Не менш знаменитою визначною пам'яткою є Андріївська церква, побудована в 1749-1754 роках видатним архітектором Бартоломео Растреллі в стилі бароко, характерним для архітектури ХVII-XVIII ст. Запозичений із західноєвропейської архітектури, цей стиль під впливом місцевих традицій набув унікальних національних ознак.
Собор Святої Софії, Андріївську церкву та Києво-Печерську лавру ЮНЕСКО включила до переліку визначних історичних пам'яток.
Серед інших пам'ятників архітектури знамениті Золоті Ворота (побудовані в 1037 році), Маріїнський палац (ХVІІІ ст.), Національний театр опери і балету ім. Тараса Шевченка (1901 р.) та багато, багато інших.
Останнім часом кияни бачать значну активізацію господарської діяльності у місті. У Києві здійснюється широке будівництво, впорядковуються вулиці та комунальні мережі. Планомірно розвивається столичний метрополітен. Відкриваються нові школи, медичні та торговельні заклади. Залучаються іноземні інвестиції – місто співпрацює з партнерами із 157 країн.
Яскравим виявленням турботи про духовність киян і красу історичного міста стали заходи, спрямовані на реставрацію та відновлення стародавніх святинь. Відтворено з небуття церкву Богородиці Пирогощої на Подолі, Михайлівський Золотоверхий собор і дзвіницю, Успенський собор Києво-Печерської лаври. Національні меншини мають широкі можливості для релігійної та культурної діяльності: реставровано Олександрівський костьол і Хоральну (Центральну) синагогу, будується мечеть.
Населення Києва складає понад 2,6 млн. мешканців, територія міста – 827 кв. км. (з них більше половини – зелені масиви та водоймища). У місті близько 80 тис. будівель, 76 готелів (з них 16 тризіркових, 3 чотиризіркові, 2 п’ятизіркові), 162 відділення зв’язку, понад 400 навчальних закладів, близько 100 лікарень і понад 250 амбулаторій, 35 театрів і концертних залів, 32 музеї, 24 стадіони.
Київ як столиця України є місцем розташування офіційних представництв іноземних держав. На теперішній час. тут акредитовано 132 посли зарубіжних країн та представництва 16 міжнародних організацій.