Спалах. Епідемія. Пандемія. Спочатку лише в одному місті, потім – лише в одній країні, згодом – у більшості країн усіх континентів. Це все – послідовні етапи поширення світом смертельно небезпечного захворювання, викликаного коронавірусом COVID-19. Захворювання, що вже забрало життя більш як 19,5 тисяч жителів Землі (інформація станом на 25 березня).

Що не день зростає кількість країн, де виявлено вражених коронавірусом людей. Тих, хто захворів, або вже перехворів і одужав, – понад 435 тисяч осіб (знов-таки, станом на 25 березня). Держави, де виявлено таких хворих, одна за одною запроваджують обмеження для громадян – на переміщення, спілкування, контакти. Тимчасово закриваються міждержавні кордони; у населених пунктах зупиняється комунальний транспорт, скасовуються масові заходи, спортивні змагання тощо; організації та підприємства, на яких це можливо, переходять на роботу у віддаленому режимі. Все – задля того, щоб уберегти людей від небезпечної зустрічі з вірусом.

Україна – не виняток. Кількість інфікованих постійно зростає. До числа лідерів у цьому процесі входять, на жаль, Київ і Київська область. Тож заходи, спрямовані на стримування поширення вірусу, вживаються і в нас. 11 березня Уряд приймає постанову "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", в якій визначає низку обмежувальних заходів для населення. Також 11 березня рішення запровадити в місті план протиепідемічних заходів приймає й Постійна комісія Київської міської державної адміністрації з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (варто зауважити, до речі, що тоді в Києві не було ще зареєстровано жодного випадку зараження COVID-19). І того ж таки дня наказ про запровадження обмежувальних заходів задля запобігання поширенню захворювання серед студентів та співробітників університету підписує і ректор КПІ ім. Ігоря Сікорського (наказ №7/54 від 11.03.2020 "Про заходи запобіганню захворювання на коронавірус COVID-19"). Цим документом в університеті оголошується карантин. Спочатку на три тижні – з 12 березня по 3 квітня. Проте термін цього карантину вже продовжено до 24 квітня.

Буквально за два дні після першого наказу стало зрозумілим те, що деякі карантинні заходи в уні-верситеті слід уточнити й розширити, тим більше, що невдовзі й у місті було встановлено режим надзвичайної ситуації. Це й було зроблено у наказах "Про організаційні заходи для запобігання поширенню коронавірусу COVID-19" (№7/60 від 17.03.2020) і "Про встановлення режиму підвищеної готовності об'єктової підсистеми цивільного захисту університету" (№7/64 від 19.03.2020) та у розпорядженнях "Про виконання рекомендацій Міністерства освіти і науки України щодо запобігання розповсюдженню захворювання на коронавірус COVID-19" (№5/70 від 19.03.2020) і "Про затвердження порядку роботи структурних підрозділів під час карантину" (№5/71 від 19.03.2020).

Отже, від початку карантину і до його завершення заняття для студентів усіх форм навчання, а також слухачів курсів підвищення кваліфікації, підготовчого відділення і доунверситетської підготовки проводитимуться (і, власне, вже проводяться) в дистанційному режимі з використанням електронних кабінетів у системі "Електронний кампус" та інших інформаційно-комунікаційних технологій.

Директори інститутів, декани факультетів, завідувачі кафедр не лише забезпечують проведення лекційних занять у дистанційному режимі, але й корегують форму і графік проведення практичних і лабораторних робіт, а також сесії, запланованої на квітень. При цьому організовано й моніторинг проведення викладачами занять у віддаленому режимі – для цього розроблено і вже впроваджується додатковий модуль контролю в їх кабінетах "Електронного кампусу".

Працівників університету переведено на роботу в дистанційному режимі. Виняток зроблено лише для тих, чия робота спрямована на забезпечення життєдіяльності вишу. Їм видано спеціальні перепустки на пересування містом. А на прохідних корпусів для них розміщено великі ємності з дезінфектором для рук.

Нарадчі заходи за участю понад 10 осіб, у тому числі й засідання ректорату, Методичної та Вченої рад, проводяться лише онлайн або в телефонному режимі. Зауважимо принагідно, що перше засідання ректорату в дистанційному режимі пройшло 23 березня.

Що ж до роботи з Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти з питань акредитації освітніх програм, то не припиняється і вона – звісно, також у онлайні.
З моменту оголошення карантину департамент безпеки не допускає сторонніх осіб до приміщень (корпусів, гуртожитків тощо) КПІ ім. Ігоря Сікорського, а також застосовує обмежувальні заходи щодо перебування таких осіб на території університету. Більшість структурних підрозділів приймають кореспонденцію на електронну пошту.

Окрім того, з 12 березня на території КПІ заборонено проводити будь-які масові заходи. Тому вперше в історії нашого вишу запланований на 11 квітня День відкритих дверей проводитимемо в режимі вебінарів. А дати проведення на базі університету Всеукраїнських учнівських олімпіад з хімії, математики та фізики будуть визначені після завершення карантину.

Певна річ, карантинні заходи впроваджено й на території студмістечка КПІ ім. Ігоря Сікорського. Було оголошено, що на період карантину мешканці можуть залишатися в гуртожитку або поїхати додому – за умови доступу до мережі Інтернет для дистанційного навчання. Тож, за інформацією директора студмістечка Олександра Іщенка, в гуртожитках для одинаків залишилося 3020 людей. Ще 802 особи – в сімейних гуртожитках. Адміністрація студмістечка організувала посилену санітарну обробку приміщень, а також щоденний моніторинг стану здоров'я студентів, які мешкають у гуртожитках. Повний перелік заходів визначено розпорядженням по студмістечку №43р від 11.03.2020.

Під час їхнього впровадження з'явилися й складнощі. Скажімо, через те, що громадським транспортом багато працівників студмістечка (це вахтери, прибиральниці та інші), які живуть за межами столиці, доїхати до місця роботи не в змозі, в дванадцяти гуртожитках сформовано допоміжні групи з числа студентів, які в нічний час будуть забезпечувати перепускний режим. Удень, у тому числі й у вихідні, це буде робити адміністрація гуртожитку. Ще в семи гуртожитках співробітники адміністрації гуртожитку забезпечують перепускний режим повністю (цілодобово). Крім того, відсутність вахтерів гуртожитків вдалося частково вирішити за допомогою співробітників департаменту безпеки університету.

У разі відсутності прибиральниць щоденне вологе прибирання дезінфікуючими засобами виконують завідувачі гуртожитків та коменданти. А ще для тих, хто працює на вахтах гуртожитків, працівників кухні, які готують для курсантів, та інших категорій співробітників адміністрація університету закупила 300 пар рукавичок.

Проблему з відсутністю електриків і сантехників, які мають здійснювати цілодобове чергування, студмістечко вирішує за допомогою чергової технічної служби університету.

І найголовніше: в наших гуртожитках забезпечується щоденний контроль стану самопочуття мешканців і підтримується постійний зв'язок з лікарями.

Не припиняє в ці дні своєї роботи і бібліотека. Доступ до її інформаційних ресурсів здійснюється у режимі 24/7, для дослідників через вебканали бібліотеки проводяться вебінари від видавців та агрегаторів наукової інформації (Wiley, Elsevier тощо). Окрім того, тепер зареєстровані користувачі бібліотеки можуть отримати електронною поштою цифрові копії статей з наукових баз даних, доступних лише в локальній мережі університету (Springer та ін.), так само поштою визначити коди УДК, за допомогою e-mail або телефону отримати оперативні, фактографічні, тематичні бібліографічні та інші довідки.

Так само активно, як і до пошесті COVID-19, здійснюється і міжнародна діяльність університету. Тільки тепер її також переведено в дистанційний режим. Підготовка та навіть проведення деяких запланованих на цей період заходів, зустрічей і перемовин здійснюється в онлайні.

Одним із найважливіших складників забезпечення діяльності університету є робота департаменту економіки та фінансів. Тим більше, що заробітна плата за співробітниками на цей період зберігатиметься в розмірі, не нижчому за середню. Частину питань співробітники ДЕФ також вирішують дистанційно, проте деякі з них працюють і в черговому режимі на своїх робочих місцях. Це дозволило своєчасно нарахувати і перерахувати на картки академічну стипендію студентам і нині здійснювати нарахування заробітної плати співробітникам і професорсько-викладацькому складу. Важливо ще й те, що фінансування по загальному фонду у березні університет отримав у повному обсязі й усі обов'язкові платежі здійснив.

Загальні ж рекомендації щодо дій та правил, спрямованих на попередження поширенню хвороби, визначено в наказі по університету №7/52 від 06.03.2020 р., який було видано на виконання рекомендацій Міністерства охорони здоров'я України №22-04/6302/2-20 від 03.03.2020 та Державної установи "Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України", викладених у листі №1001 від 03.03.2020. Рекомендації є доволі простими: залишатися вдома, якщо ви за¬хворіли (це стосується легких форм захворювання, у разі погіршення стану обов'язково звертатися до лікаря); прикривати рот під час кашляння чи чхання зігнутим ліктем або одноразовою серветкою; часто мити руки з милом чи обробляти їх антисептичними засобами; уникати близького контакту з тими, хто має ознаки гарячки чи кашель тощо. Також слід регулярно очищувати і дезінфікувати поверхні, яких часто торкаються люди, наприклад, столи, клавіатури, дверні ручки, і, певна річ, свої телефони; підтримувати чистоту внутрішнього середовища і таке інше. Взагалі, окрім якомога більшого обмеження соціальних контактів, на передній план нині виходять знайомі кожному з нас змалечку правила гігієни. Дотримуватися їх слід неухильно. Адже недарма кажуть, що "прості речі рятують життя"…

Про можливі зміни дат та інші важливі новини щодо карантину відповідні служби університету повідомлятимуть через офіційні інформаційні ресурси.