Найбільша кількість нещасних випадків під час використання газу в побуті відбувається через самовільне підключення чи ремонт газових приладів, встановлення додаткових, не передбачених проектом, газових приладів з порушенням вимог безпеки, встановлення примусових витяжних систем у кухнях і ванних кімнатах. Останнє призводить, як правило, до порушення тяги в димоходах і вентиляційних каналах, гірше того, викликає зворотну тягу, через що відбувається отруєння людей продуктами згоряння газу.
За оперативними даними Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України, за 11 місяців 2012 року при використанні газу в побуті стався 91 нещасний випадок (50 – у приватних будинках, 41 – у багатоквартирних). Постраждало 198 осіб, з них загинуло – 70 (67 – внаслідок отруєння чадним газом, троє – внаслідок вибуху газоповітряної суміші). По Київській області та місту Києву при використанні газу в побуті сталося шість нещасних випадків із смертельним наслідком. Для порівняння, у 2011 році – жодного.
У березні 2012 року в житловому 4-поверховому будинку в Києві в результаті отруєння чадним газом постраждало чотири особи, одна із смертельним наслідком.
У ніч на 2 квітня в приватному будинку в м. Яготин Київської області отруїлася чадним газом сім'я із п'яти осіб, у тому числі двоє дітей 2 та 7 років. Ймовірною причиною групового нещасного випадку стало самовільне встановлення та експлуатація бездимохідного газового водонагрівача колонки.
У листопаді 2012 року у Львові на третьому поверсі чотирьохповерхового житлового будинку стався вибух газу. Було зруйновано міжквартирну перегородку, пошкоджено металопластикові вікна та балконні двері. Причиною вибуху стало самовільне втручання у газову мережу мешканців квартири на першому поверсі. У помешканні провадився ремонт, була відрізана та не заглушена газова труба. Вентиляційними каналами, які є спільними для під'їзду, газ проник до квартири третього поверху, де загорівся і вибухнув.
Для попередження нещасних випадків необхідно пам'ятати, що при експлуатації газових приладів КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
– залишати без нагляду працюючі газові прилади;
– самовільно проводити газифікацію квартир, будинків, тощо, перестановку, заміну, відключення старих і підключення нових газових приладів, ремонт газового обладнання і газопроводів;
– допускати до користування газовими приладами дітей дошкільного віку, а також осіб, що не контролюють свої дії;
– ставити на плити виварки та інший посуд з широким дном без високих конфорок чи підставок;
– використовувати для сну і відпочинку кухні та інші приміщення, де встановлені газові прилади;
– обігрівати приміщення та сушити білизну за допомогою газових плит, а також прив'язувати до газопроводів і лічильників мотузки.
Місце витоку газу з газопроводу перевіряйте за допомогою мильного розчину. Використовувати для цієї мети вогонь категорично забороняється!
У разі виникнення запаху газу негайно припиніть користування газовими приладами, перекрийте крани пальників газової апаратури, відкрийте кватирки (вікна, фрамуги тощо) для провітрювання приміщення, не запалюйте вогонь, не вмикайте і не вимикайте електроприлади, викличте аварійну службу за телефоном "104".
Особи, які користуються побутовими газовими приладами, зобов'язані допускати в квартири робітників підприємства газового господарства після пред'явлення ними службових посвідчень для огляду і ремонту газопроводів і газового обладнання в будь-яку годину доби.
Не дозволяйте ремонтувати газові прилади стороннім особам.
Сподіваємось, що наведена інформація допоможе запобігти нещасним випадкам і стане в нагоді в профілактиці травматизму.