Мабуть, мало хто з працівників нашого технічного університету має уявлення про сучасну спортивну науку. Між іншим, ця наука розвивається і в НТУУ "КПІ", зокрема на кафедрі фізичного виховання, яку нині очолює доцент, кандидат педагогічних наук Ганна Леонідівна Бойко.
Вищу освіту Ганна здобувала в Державному центральному ордена Леніна інституті фізичної культури (м. Москва) – головному центрі спортивної науки СРСР, де виховували і призерів Олімпійських ігор, і чемпіонів світу. Після закінчення інституту навчалася в аспірантурі. У 25-річному віці захистила дисертацію на тему "Індивідуалізація багаторічної підготовки з метання диска на етапах поглибленого тренування і спортивного вдосконалення". Результати досліджень впроваджувалися під час підготовки збірної команди України з метання диска, а також у тренуваннях майбутньої олімпійської чемпіонки зі штовхання ядра Світлани Кривельової. Після захисту дисертації почала працювати в КПІ, і отримані під час навчання знання доповнила великим практичним досвідом.
Г.Л. Бойко ділиться з нашими читачами своїми роздумами.
Усі викладачі і студенти знають, що вивчення на перших курсах загальних предметів, таких як математика або фізика, закладає основу успішного засвоєння фахових предметів і, відповідно, рівень фахової підготовки. Знають також, що на перших курсах студенти відвідують заняття з фізичного виховання, але часто сприймають їх як щось другорядне. А така думка є абсолютно хибною.
Випускники університету мають бути не тільки освіченими і висококваліфікованими, а й здоровими. Більше того, щоб успішно виконувати певну роботу, фахівець повинен мати відповідні психофізичні якості. А здорові й фізично активні студенти краще засвоюють навчальний матеріал. Слід також мати на увазі й те, що студентські роки для більшості – це ще й дуже відповідальний для кожної людини період росту і формування організму. Все це враховує колектив кафедри фізичного виховання, будуючи навчальний процес для студентів усіх інститутів і факультетів КПІ.
Фахівцям відомо, що викладання фізичного виховання в нашому університеті відбувається на високому рівні і має таку особливість, що зі студентами проводять заняття з обраного ними одного з 15 видів спорту. Це сприяє підвищенню мотивації до занять з фізичного виховання.
КПІ – один з небагатьох ВНЗ, у яких заняття з фізичного виховання проводяться двічі на тиждень зі студентами 1 та 2 курсів. Це дає можливість забезпечити належний рівень підготовки і помітний оздоровчий ефект. Програмою передбачено не тільки практичні заняття у спортивних залах і на майданчиках, але й проведення лекційних занять, де студенти отримують знання з анатомії, фізіології, гігієни, валеології. Під час занять викладачі дають студентам також рекомендації для самостійного тренування. На кафедрі розроблені програми самостійної підготовки з усіх 15-ти видів спорту. Ми також навчаємо студентів методів контролю свого функціонального та фізичного стану, що необхідно для запобігання виникненню перевтоми та патологічних станів. І, таким чином, у підсумку навчаємо бути здоровими.
Слід сказати, що останніми роками погіршується рівень фізичної підготовки абітурієнтів. Часто першокурсники не мають елементарних спортивних навичок. Це примушує кафедру відповідним чином коригувати програми занять. Студенти з порушеннями здоров'я займаються за спеціальною програмою на відділенні спеціальних медичних груп кафедри спортивного вдосконалення.
Варто наголосити, що належний рівень викладання обумовлений високим рівнем кваліфікації працівників кафедри, де нині працює 6 кандидатів наук, один доктор наук, 12 майстрів спорту, два майстри спорту міжнародного класу, один заслужений тренер України. Багато викладачів працює за авторськими методиками.
На кафедрі фізичного виховання виконуються 2 ініціативні теми: "Розробка технологій вдосконалення навчального процесу з фізичного виховання у навчальних закладах" і "Формування мотивації до рухової активності та здорового способу життя в системі фізичного виховання студентської молоді". Викладачі кафедри беруть участь у суддівстві змагань різних рівнів, у роботі спортивних федерацій, відвідують захисти профільних дисертаційних робіт у інших університетах. На кафедрі регулярно проводяться методичні семінари. За останній рік викладачі кафедри опублікували 47 статей у фахових виданнях, 3 методичні розробки, 18 тез доповідей на міжнародних конференціях, отримали 2 патенти України.
За останній рік захищено дві докторських та одну кандидатську дисертації, 6 викладачів виконують роботу за темою кандидатських дисертацій, два за темою докторських.
Щоб заохотити студентів до занять спортом, кафедра фізичного виховання спільно з кафедрою спортивного вдосконалення організовує і проводить масові культурно-спортивні заходи, зокрема майстер-класи з різних видів спорту, спартакіаду НТУУ "КПІ", місячник здорового способу життя, різні змагання. За кожним факультетом закріплено викладача кафедри, який відповідає за проведення спортивно-оздоровчої роботи на факультеті.
Наша мета – домогтися того, щоб заняття фізкультурою і спортом стали не тільки частиною навчального процесу, а й важливою складовою життя студентів.
Напередодні жіночого свята хочу побажати прекрасній половині колективу нашого університету бути щасливими і красивими. А основою жіночої краси є здоров'я. Здоров'я ж забезпечує, насамперед, правильний режим дня, особиста гігієна і обов'язкові вправи, рухова активність. До речі, нормою рухової активності сучасної людини є 10-14 тисяч кроків у день (7-10 км). І не забувайте слова Аристотеля: "Ніщо так не руйнує людину, як довга фізична бездіяльність".