У 20 гуртожитках студмістечка НТУУ «КПІ» проживає близько 12 тисяч мешканців. Про те, як тут розпочинається новий навчальний рік, нашому кореспонденту розповів директор студмістечка Олександр Анатолійович Іщенко.
– Олександре Анатолійовичу, розкажіть, будь ласка, про цьогорічне поселення.
– У цьому році близько 2600 студентів-першокурсників з інших міст, будучи абітурієнтами, подали заяви на проживання в гуртожитку. У нас стільки ж вільних місць для першого курсу й було. Фактично заселилося 2450 студентів, а 150 першокурсників не захотіли поселятися. Можливо, у когось є родичі в Києві або можливість винаймати житло. Тепер, поселивши першокурсників, ми займаємося поселенням студентів старших курсів, адже хтось, можливо, був у академвідпустці та лише зараз приступив до навчання, хтось був відрахований, проте поновився. Тож немає такого студента ні з молодших, ні зі старших курсів, який би не знайшов місця у студмістечку. До речі, плата за проживання не зросла з минулого року.
– Загальновідомо, що новачкам дуже непросто призвичаїтися до режиму та умов проживання в гуртожитку. Чи проводяться якісь адаптаційні заходи для першокурсників?
– На початку навчального року соціальні працівники-вихователі обов’язково проводять зустрічі з першокурсниками, де розповідають про правила проживання і обов’язки мешканців гуртожитків, про те, куди звертатися для вирішення тих чи інших питань, пояснюють, навіщо і як працюють студентські організації, які проблеми вони допоможуть владнати, а також про соціальну службу. Відбуваються також зустрічі з працівниками міліції, для того щоб наші студенти усвідомлювали, що вони несуть відповідальність за свої дії, їм роз’яснюють, що є правила про заборону й небезпеку вживання алкогольних напоїв та паління, про пропускний режим у гуртожитках.
– Як взагалі організована виховна робота зі студентами?
– У нас дуже потужний напрям у соціально-виховній роботі. Ми щорічно проводимо багато заходів (вони розплановані на цілий рік). Крім того, що для нас стало традиційним разом з соціальними робітниками-вихователями розробляти нові заходи. Зокрема, великої популярності набула спортивно-туристична гра “Лабіринт”, яка проводиться на базі відпочинку “Політехнік”, що знаходиться на Київському морі. Цей захід придуманий у студмістечку. Оскільки він дуже сподобався студентам і набув великої популярності, до його проведення підключився департамент з навчально-виховної роботи, а також студентські організації. Подібні заходи, в яких задіяні більш як 100 студентів, ми проводимо двічі на рік: навесні та восени. Щовесни у нас обов’язково проходить “Естафета здоров’я”, в рамках якої протягом тижня відбуваються соціальні конкурси та спортивні змагання. Також по КПІ проводяться квести.
– У якому стані студмістечко зустріло початок навчального року?
– Ми кожен рік робимо ремонти. Причому не тільки в літній період. Роботи за складністю виконання ми розбиваємо на два етапи: один етап (якщо він складний) вимагає якомога меншої кількості студентів – ці ремонти ми плануємо на літній період, коли студенти виїжджають з гуртожитку, а ті, які не заважають під час навчального процесу та життя в гуртожитку, ми виконуємо протягом року. У цьому році зробили спортивну кімнату у двадцятому гуртожитку, а також ремонт робочих кімнат. Влітку в нас також працюють студентські будівельні бригади. Тож роботи багато, проте вона виконується.
– Студенти часто скаржаться на погані побутові умови?
– До мене з такими питаннями студенти взагалі майже не звертаються. Те, що було тут десь, скажімо, 4 роки тому, і зараз – суттєво різні речі! Тоді досить частими були аварійні ситуації. А сьогодні вже більш-менш працюємо у штатному режимі. Вже немає такого, що у когось зникла гаряча вода, чи опалення не працює, чи вимкнувся струм. Гуртожитки наділені всім необхідним. А відносно того, що відремонтувати та куди краще вкласти гроші, студенти не звертаються тому, що самі ж і планують ремонти. Ми разом з ними та представниками факультету в досить широкому колі збираємося щороку в листопаді чи на початку грудня. Завідувач розплановує, скажімо, доходи гуртожитку на наступний календарний рік, які складаються з плати за проживання. Від неї віднімаються обов’язкові платежі, такі як прання білизни, комунальні послуги, прибирання сміття – тобто те, що необхідно зробити і від чого відмовитися неможливо для нормального функціонування гуртожитку. І тоді залишається сума яку можна виділити і на ремонт.
– Які Ваші плани на найближче майбутнє?
– За час існування гуртожитків та студмістечка ніхто і ніколи не заміняв ліфтове господарство. У 19-му та 16-му ліфти не працюють вже багато років Цього року ми зробимо повну заміну ліфтів і ліфтового обладнання у 18, 20 і 15-му гуртожитках. Наступного року ми також будемо планувати ремонт ліфтового господарства. Це що стосується господарської частини. Також плануємо покращувати соціально-виховну роботу.