Один із освітніх проектів, що реалізується на базі Українського інституту інформаційних технологій в освіті (УІІТО) – підвищення кваліфікації викладачів НТУУ «КПІ» у сфері інформаційних технологій. Про особливості підвищення кваліфікації цільових груп працівників НТУУ «КПІ» розповідає координатор програми Маргарита Олександрівна Чупріна.
– Маргарито Олександрівно, хто ваша цільова аудиторія, тобто на кого розраховано навчальні курси програми?
– Це науково-педагогічні працівники, які навчатимуться за однією з шести програм, пов'язаних з використанням інформаційних комп'ютерних технологій (ІКТ) у навчальному процесі; керівники підрозділів, які навчатимуться за програмою «Управління підрозділом університету» та «Комп'ютерна грамотність/компетентність керівника»; керівники та науково-педагогічні працівники, які навчатимуться за програмою «Ділова англійська мова».
– Як давно діє програма підвищення кваліфікації з ІКТ для викладачів КПІ і як організовано заняття?
– Програма започаткована у травні 2007 р. і передбачає місяць очних занять на базі УІІТО та місяць самостійної роботи з використанням технологій дистанційного навчання на виконання випускної роботи. Заняття відбуваються 2-3 рази на тиждень з16-ї до 19-ї години. Після успішного захисту практичної роботи слухачі отримують свідоцтво державного зразка. Передбачається, що курси підвищення кваліфікації співробітники проходять раз на п'ять років. Торік майже 400 осіб отримали свідоцтва про підвищення кваліфікації, нині розпочали заняття 12 навчальних груп.
– Навчальні курси розробляються з урахуванням потреб майбутніх слухачів?
– Звичайно. Наприкінці занять слухачі заповнюють анкети, де і викладають свої зауваження та пропозиції. Приміром, удосконалено методику подачі матеріалу з комп'ютерної грамотності. Цей курс нині розділили на два: «Комп'ютерна грамотність викладача» і «Комп'ютерна компетентність викладача». Заявок на них надходить більше, аніж маємо місць у групах (у вересні отримали 72 заявки, навчання розпочали дві групи по 18 осіб, решта приступить до занять пізніше).
– Чи з'являються нові напрями підготовки?
– Так, з'явився курс «Ділова англійська мова». Працюють дві групи початкового рівня і дві – середнього. Групи по 12-14 осіб навчаються протягом семестру.
– Розкажіть докладніше про конкретні програми підготовки.
– Керівники підрозділів (декани, завідувачі кафедр тощо) вивчатимуть комп'ютерну грамотність або компетентність та управління підрозділом університету, забезпечення його життєдіяльності в різних аспектах: дослідницькому, міжнародному, освітньому тощо. Лекції читають керівники університету, департаментів та управлінь. 12 годин передбачено на опанування психологічних аспектів у формі тренінгів та дискусій.
Науково-педагогічні працівники, які вивчатимуть інформаційні технології для науково-технічного перекладу, працюватимуть у середовищі Word Fast. Запропоновані програми дозволять полегшити переклад текстів та отримання інформації з мови оригіналу. Програма «Розроблення веб-сторінок викладача» почала користуватися попитом, коли було створено сайти кафедр, які потребували наповнення.
Програма «Розроблення дистанційних курсів» навчає створювати такі курси для рівня бакалаврату в дистанційній платформі Moodle. А програма «Комп'ютерне тестування» – контролювати знання за будь-якою дисципліною.
– Хто викладає названі Вами курси?
– Викладачі – співробітники УІІТО, які читають авторські курси, створені на замовлення (потреби) слухачів. Переважно це кандидати наук. До читання курсу «Розроблення веб-сторінок» залучаємо магістрів, які вже закінчили університет і працюють у спеціалізованих компаніях. Для керівного складу університету навчання, як уже відмічалось, проводитимуть М.З.Згуровський, Ю.І.Якименко, М.Ю.Ільченко, В.І.Тимофєєв, С.І.Сидоренко, Л.Г.Субботіна та інші керівники університету.
– Як проходять заняття?
– Кожний слухач працює за окремим комп'ютером. До речі, відчуваємо нестачу комп'ютеризованих робочих місць. Для управління проектом підвищення кваліфікації було розроблено спеціалізоване програмне забезпечення реєстрації, накопичення інформації, звітів тощо.
– Що б Ви хотіли сказати у підсумку?
– Ми завжди відкриті для співпраці і конструктивних пропозицій. Додаткову інформацію можна отримати на сайті http://uiite.kpi.ua та в М.О.Чупріної й В.М.Корчевного.