П'ять років тому Наукове товариство студентів і аспірантів (НТСА) організувало Дебатний клуб. Нині в ньому є близько 30 членів (студенти ФС, ФСП, ВПІ, ФАКС, ФММ, ФЛ та інших), які зустрічаються щовівторка у 299-й аудиторії 1-го корпусу. Очолює клуб студентка ФММ Ольга Трубнікова.

Як гра дебати сформувалися наприкінці XIX – на початку XX ст. у Великій Британії та США. Суть гри полягає в тому, що обрана команда аргументовано доводить тезу, запропоновану до обговорення, а інша – заперечує її. Обов'язок кожної з команд – кваліфіковано та в межах певних часових рамок представити свою позицію, власні аргументи “за” чи “проти”. Гру оцінює суддя або колегія суддів, які й визначають переможців. В Україні ця гра з'явилася 1994 року, коли міжнародним фондом “Відродження” була започаткована програма “Дебати Карла Поппера”. У світі існує чимало форматів дебатів, які відрізняються своїми правилами – кількістю учасників, порядком та тривалістю промов, суддівством, цільовою аудиторією та іншими характеристиками. Це – парламентські дебати за американським форматом (2 команди по 2 гравці та спікер), парламентські дебати за британським форматом (4 команди по два гравці та спікер), дебати Карла Поппера (розраховані на школярів-старшокласників) та багато інших. Формат засідань Дебатного клубу НТСА – парламентські дебати за британським форматом. Даний формат є офіційним для чемпіонатів світу та Європи, а також для більшості дебатних турнірів в Україні. Парламентські дебати за британським форматом моделюють дискусію в британському парламенті: одна з команд представляє уряд, а інша – опозицію, оцінює дебати суддя – спікер палати.

Дебатний клуб НТСА Дебатний клуб НТСА разом зі Всеукраїнською молодіжною громадською організацією “Дебатна академія” організовують дебатні турніри, тренувальні ігри, тренінги. Учасники нашого клубу представляють Київську політехніку на дебатних турнірах різних рівнів – Весняна дебатна ліга, Дебатний турнір “Двох столиць” (Київ-Харків 2007; Київ-Дніпропетровськ 2008), Міжнародний дебатний турнір “Kyiv Open”. Найкращі дебатери беруть участь у Літніх дебатних школах. Наприклад, у липні цього року дві студентки ФММ Олена Гришечкіна та Христина Гандабура відвідали Літню дебатну школу в Бердянську. “Там ми мали можливість покращити свої навички дебатування, познайомитися з колегами з інших міст, перейняти досвід старших дебатерів, а також пройшли курс навчання суддівству. Було дуже цікаво та корисно. Ми в захваті від поїздки!” – ділиться спогадами Олена.

Участь у Дебатному клубі дає змогу розвинути критичне мислення, сприяє оволодінню мистецтвом красномовства, виробляє об'ємне бачення тієї чи іншої проблеми. Дебати виховують вміння працювати в колективі, повагу до опонента, толерантність. Участь у дебатах сприяє розширенню світогляду, адже дебатери порушують найактуальніші громадсько-політичні теми. Дебатний клуб запрошує всіх бажаючих. Информація про його діяльність є на сайті НТСА: http://www.ssa.kpi.ua.

Юлія Вашейко