Міжуніверситетський медико-інженерний факультет НТУУ “КПІ” пропонує GRID-технології та медицина. Як відмічається в Указі Президента України від 8 серпня 2000 р. № 963 «Про додаткові заходи щодо поліпшення медичної допомоги населенню України», стан здоров'я молоді України викликає велику стурбованість.
Це пов'язано зі зростанням інфекційних захворювань (СНІД, туберкульоз), серцево-судинних захворювань, захворювань дихальної системи, зменшення репродуктивного потенціалу молоді і, як наслідок, скорочення тривалості життя в середньому до 66-67 років; зменшення населення України за останні 15 років з 52-х до 45 млн осіб.
Одним з найважливіших чинників такого стану є погіршення соціально-економічних умов життя, екології середовища існування, зменшення рухової активності та імунної стійкості організму, зростання синдрому хронічної втоми через стресові навантаження, втрата соціальних механізмів впливу на стан здоров'я сучасної молоді та відсутність єдиної системи диспансеризації населення, особливо серед контингенту студентської молоді навчальних закладів.
У зв'язку з вищезазначеним в Україні розроблено Міжгалузеву комплексну програму «Здоров'я нації» на 2002-2011 роки, яка затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 10 січня 2002 року № 14.
Крім того, видано Указ Президента України від 12.12.07 № 1208 «Про додаткові невідкладні заходи щодо протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні».
Колектив науковців ММІФ разом зі своїми партнерами пропонує комплексний проект «Розробка і впровадження інформаційного та медико-інженерного забезпечення супроводження моніторингу здоров'я студентської молоді на базі антропометричних, телемедичних та GRID-технологій».
Проект буде виконуватися у три етапи. На першому етапі (2009-2010 рр., див. схему) предметом дослідження буде стан, особливості та динаміка змін соматичного і психофізіологічного здоров'я студентів 1-го та 2-го курсів, засоби й методи моніторингу здоров'я, організаційні та методичні заходи щодо застосування технологій оздоровлення та здорового способу життя, засобів фізичної культури та спорту як невід'ємних складових гармонійного розвитку особистості.
Метою першого етапу є розробка і впровадження інформаційного та медико-інженерного забезпечення супроводження моніторингу здоров'я студентської молоді НТУУ «КПІ» на базі антропометричних, телемедичних та GRID-технологій.
Реалізація цієї мети передбачає виконання наступних завдань першого етапу проекту: 1) Розробка інформаційного та медико-інженерного забезпечення супроводження моніторингу стану організму студентів на базі антропометричних та телемедичних технологій; 2) Впровадження системи контролю за динамікою змін у функціонуванні основних систем організму студентів протягом навчання на базі телемедичних та GRID-технологій;
3) Впровадження системи медико-інженерних технологій оздоровчого спрямування на базі досліджень клінічної медицини та фізичної культури і спорту.
Результати проекту дадуть змогу сформувати систему комплексного моніторингу стану здоров'я та працездатності студентів НТУУ «КПІ», яка може бути покладена в основу розробки алгоритмів пролонгованого диспансерного нагляду широких верств населення України. Результати аналізу стану основних систем організму дадуть змогу сформувати підходи до побудови системи заходів щодо вдосконалення індивідуального здоров'я та здійснити перехід до індивідуально мотивованих технологій оздоровлення.
У процесі виконання проекту буде суттєво покращено інформаційне супроводження скринінгового методу оцінки стану здоров'я на базі скринінгової картки у зв'язку зі створенням Е-скринінгової картки, що надає можливість використовувати телемедичні технології для дистанційного проведення моніторингу здоров'я студентів не лише в місцях їх компактного мешкання (гуртожитки). Загальний обсяг обстежених студентів у 2009 році буде складати близько 4500 осіб, а в 2010 році – 9000 студентів НТУУ «КПІ» за рахунок контингенту 1-го та 2-го курсів.
Протягом виконання проекту будуть розроблені наступні програмні продукти: Е-скринінг карта в html-форматі; база даних контингенту обстежених студентів НТУУ «КПІ» 1-го та 2-го курсів (близько 9000 осіб набору 2009 та 2010 років); макет корпоративної мережі Е-поліклініка НТУУ «КПІ»; віртуальна база рекомендацій з організації та методичних питань оздоровчих технологій на базі обстеження контингенту студентів НТУУ «КПІ» з використанням програми АСКОРС (кількість клієнтів – близько 9000); розділ «Антропометрія» у базі даних контингенту обстежених студентів НТУУ «КПІ» 1-го та 2-го курсів (близько 9000 осіб набору 2009 та 2010 років) основного та спортивного відділень ММІФ (25 відділень); макет бази даних «Паспорт здоров'я студента».
Відповідно до календарного плану виконання робіт будуть сформовані наступні аналітичні огляди: «Порівняльна характеристика існуючих систем моніторингу стану здоров'я людини»; «Сучасні підходи до оцінки здоров'я на базі антропометричних методів»; «Порівняльний аналіз даних про стан здоров'я контингенту студентів 1-го та 2-го курсів (набору 2009 та 2010 років), отриманих внаслідок моніторингу на базі скринінг-методу, обстеження за програмою АСКОРС, обстеження за програмою «Антропометрія» та клінічного обстеження».
За результатами виконаних досліджень будуть видані наступні методичні матеріали: «Методичні рекомендації щодо використання Е-скринінг – картки та телемедичних технологій для дистанційного проведення моніторингу стану здоров'я студентської молоді»; «Методичні рекомендації щодо технології проведення обстеження та оцінки здоров'я за програмою АСКОРС та користування віртуальною базою рекомендацій з організаційних та методичних питань оздоровчих технологій».
Будуть організовані сервери вибіркового доступу «Амбулаторна картка студента» (на базі студентської поліклініки НТУУ «КПІ»), сервер «Контингент» (на базі ММІФ – корпус № 9) та сервер «Антропометрія» (на базі корпусу № 24).
Результати проведених досліджень можуть бути використані в наступних напрямках: створення на основі сучасних інформаційних технологій постійно діючої в кожному навчальному закладі системи моніторингу стану здоров'я студентської молоді протягом усього терміну навчання; для подальшого вдосконалення організаційних засад фізичної культури та спорту в напрямку індивідуалізації технологій оздоровлення учнівської та студентської молоді; в поглибленні теоретичних основ детерміністської теорії здоров'я та в побудові системи фахової психофізичної підготовки, а також у формуванні системи попереднього контролю за станом здоров'я в навчальних закладах, виробничих установах та за місцем проживання.
Використання результатів статистичного аналізу чинників виникнення відхилень у стані організму, захворювань та прояву видів працездатності може бути покладено в основу професійно-прикладної підготовки майбутніх фахівців за обраними спеціальностями, що дасть змогу розробити індивідуалізовані методики підвищення психофізичної працездатності студентської молоді та діагностувати на ранніх етапах ризики виникнення захворювань окремих органів та систем організму з подальшою розробкою методик реабілітації або поглибленого діагностування.
Залучення медико-інженерних технологій сучасної телемедицини до проекту надасть змогу сформувати науково-лабораторну базу для підготовки майбутніх фахівців медико-інженерних спеціальностей.
У виконанні проекту візьмуть участь доктори та кандидати наук, докторанти, аспіранти та студентська молодь ММІФ, фахівці організацій-партнерів (студентська поліклініка НТУУ «КПІ», санаторій-профілакторій НТУУ «КПІ», студентська поліклініка м. Києва, факультет медичної фізики та біоінженерії (ФМеФ) Санкт-Петербурзького державного політехнічного університету (СПбДПУ), кафедра медичної фізики Каунаського політехнічного університету (Литва), факультет електроніки та інформаційних технологій Варшавського технологічного університету (ВТУ).
На першому етапі планується також розробити програмне забезпечення управління процесом динаміки медичного огляду студентів та моніторинг стану їх здоров'я протягом проходження циклів фізичного виховання та спортивного вдосконалення з використанням можливостей суперкомп'ютера НТУУ «КПІ».
На другому етапі (2011 – 2012 рр.) планується розширення обсягів обстеження та моніторингу стану здоров'я студентів (1 – 4 курси). Буде створено корпоративну мережу та сервер «Консультант» (див. схему) користувачів Med-Net-KPI, яка об'єднає Центр телемедицини кафедри МКТМ ММІФ з Міжнародним центром телемедицини (EDNAS), гуртожитки НТУУ «КПІ», деканати факультетів та інститутів НТУУ «КПІ».
Це допоможе використовувати технічні можливості телемедицини для покращення медичного обслуговування студентів, включаючи можливість отримання медичних консультацій у фахівців провідних клінічних кафедр стратегічного партнера НТУУ «КПІ» – Національного медичного університету імені О.О.Богомольця (ректор – чл.-кор. АМН України, д.м.н., проф. В.Ф.Москаленко) та фахівців корпорації ІНКОМ (Київ, Україна).
На третьому етапі (2013 – 2014 рр.) планується завершення формування бази даних моніторингу стану здоров'я студентів НТУУ «КПІ» протягом у сіх років навчання, розширення корпоративної мережі Med-Net-KPI (див. схему) за рахунок приєднання до її складу Міської поліклініки м. Києва, закладів охорони здоров'я м. Києва, лікувально-діагностичних центрів України та закордонних клінічних закладів.
Особливістю завершального етапу буде введення в дію сервера «Ліки» з метою використання GRID-технологій в лікуванні студентів та співробітників НТУУ «КПІ» (програма «Сімейна медицина»).
Одним з важливих завдань державної програми України «Створення національної GRID-інфраструктури для науки і освіти» є дослідження Grid-задач в обробці сигнальної інформації та медицини. Таке завдання має Національний університет «Львівська політехніка» як один з учасників української команди проекту цієї програми, яку очолює М.З.Згуровський, ректор НТУУ «КПІ», академік НАН України, ініціатор створення Центру суперкомп'ютерних обчислень і Українського філіалу Світового центру даних (СЦД), один з ініціаторів впровадження GRID-технологій в Україні.
У межах запропонованого ММІФ проекту формується Українська міжнародна ініціатива для EUChinaGRID-project в напрямку «Хронофармакологія для здоров'я» (Chronopharmacology for Health), яка передбачає використання серверу «Ліки» (див. схему) та суперкомп'ютера НТУУ «КПІ» для забезпечення міжнародної кооперації за наступними розділами хронофармакології:
- доступність світової бази ліків для конкретного пацієнта України;
- розрахунок показань застосування певного лікарського засобу відповідно до біоритму хворого;
- розрахунок для кожного пацієнта особливостей фармакокінетики та фармакодинаміки запропонованого лікарського засобу;
- розробка заходів щодо запобігання вживанню несумісних ліків за фармакологічною дією з урахуванням форми лікарського засобу та національної належності виробника;
- моделювання прогнозу можливих ускладнень від комбінованого прийому ліків з урахуванням стану здоров'я пацієнта;
- залучення міжнародної спільноти фахівців для вирішення правових питань у галузі хронофармакології та використання ліків різних виробників.
Партнери ММІФ «КПІ» в програмі «Здоров'я молоді»
До реалізації комплексного проекту «Розробка і впровадження інформаційного та медико-інженерного забезпечення супроводження моніторингу здоров'я студентської молоді на базі антропометричних, телемедичних та GRID-технологій» залучені як українські, так і закордонні партнери.
Партнери та напрямки реалізації проекту:
- студентська поліклініка НТУУ «КПІ» та студентська поліклініка
м. Києва: створення серверу «Амбулаторна картка студента» та проведення медичного обслуговування контингенту студентів; - санаторій-профілакторій НТУУ «КПІ»: здійснення профілактичних та оздоровчих заходів щодо студентів та спортсменів університету;
- Національний медичний університет імені О.О.Богомольця: участь у всіх розділах проекту;
- корпорація ІНКОМ (Київ, Україна): створення корпоративної мережі Med-Net-KPI та серверу «Консультант» (див. схему);
- факультет медичної фізики та біоінженерії (ФМеФ) Санкт-Петербурзького державного політехнічного університету (СПбДПУ): участь у всіх розділах проекту;
- кафедра медичної фізики Каунаського політехнічного університету (Литва): алгоритмічне та програмне забезпечення моніторингу серцевого ритму;
- факультет електроніки та інформаційних технологій Варшавського технологічного університету (ВТУ): інформаційне забезпечення GRID-технологій.
Системний аналіз інформаційного простору «Здоров'я людини»
Теоретичною основою формування інформаційного простору «Здоров'я людини» є дисципліна «Системний аналіз та проектування інформаційних систем», яка викладається на кафедрі МКТМ ММІФ. Лекційний курс дисципліни базується на наукових здобутках, що викладені в монографії М.З.Згуровського та Н.В.Панкратової «Системний аналіз» (2005 р.).
На прикладі пентаграми об'єктів та їх взаємозв'язків системно аналізуються три основних розділи інформаційного простору людини – «Валеологія» (рис. 1), «Передхвороба» (рис. 2) та «Хвороба людини» (рис. 3). Саме ці три основних розділи інформаційного простору «Здоров'я людини» формують мультипараметричний інформаційний простір, який потребує ресурсів суперкомп'ютера НТУУ «КПІ» з метою моделювання та управління процесами профілактики, діагностики, лікування та реабілітації студентської молоді. Кінцевим результатом цього аналізу є висновок особи, яка приймає рішення (ОПР, а це лікар певного профілю та системний аналітик) щодо конкретного пацієнта залежно від його рівня здоров'я.
Е-поліклініка НТУУ «КПІ» – шляхи розвитку
Проблема здоров'я студентської молоді на сьогодні є вкрай актуальною. Статистика свідчить, що 60-70% студентів мають відхилення в стані здоров'я. З кожним роком захворюваність збільшується в середньому в 1-1,5 разу. При цьому 10% студентів – диспансерні хворі, з них 60% терапевтичного профілю.
Отже, проведення комплексних медичних оглядів з оцінкою стану здоров'я молоді на сучасному рівні без технічного забезпечення – складне й непродуктивне заняття. Багато часу витрачається медичними працівниками на замовлення первинної медичної документації, аналізу тощо.
Покладаємо велику надію, що впровадження в практику комп'ютеризованої мережі, використання сучасних методів оцінки стану здоров'я сформує алгоритми диспансерного догляду, профілактики і лікування студентів.
Реалізація запропонованого проекту дозволить реалізувати наступні кроки розвитку Е-поліклініки НТУУ «КПІ»: 1) Створення локальної мережі «Меd-Net-KPI»; 2) Створення п'яти Е-фельдшерських пунктів у гуртожитках НТУУ «КПІ»; 3) Створення 23-х комп'ютерних робочих місць у поліклініці НТУУ «КПІ» (реєстратура, АРМ лікарів, аптека тощо); 4) Створення на базі суперкомп'ютера НТУУ «КПІ» єдиного реєстру «Здоров'я студента» з метою проведення первинного моніторингу стану здоров'я студентів, створення єдиної бази даних «Амбулаторні картки студентів КПІ», управління проведенням профілактичних оглядів студентів усіх факультетів, управління якістю надання медичної допомоги студентам, управління моніторингом здоров'я студентів НТУУ «КПІ»; управління програмою «Здоровий спосіб життя» за напрямками (профілактика хімічної залежності, репродуктивне здоров'я та безпека життєдіяльності), створення на факультетах клубів «Здоровий спосіб життя» за участю викладачів і студентів.
Санаторій-профілакторій НТУУ «КПІ»
Санаторій-профілакторій НТУУ «КПІ» розрахований на 210 стаціонарних і амбулаторних місць. Щорічно тут оздоровлюється більше трьох тисяч студентів університету.
У санаторії-профілакторії функціонують лікувальні кабінети: водолікування (струминний та циркулярний), кабінет теплолікування, маніпуляційний кабінет, кабінети електросну, електросвітлолікування, мікрохвильової терапії, рефлексотерапії; масажний, гінекологічний, стоматологічний кабінети, інгаляторій, кабінет функціональної діагностики, у яких здійснюють лікування і профілактику захворювань шлунково-кишкового тракту, опорно-рухового апарату, ЛОР-захворювань, гінекологічних, простудних, гострих та хронічних захворювань. У літню пору студенти та викладачі університету відпочивають та оздоровлюються на базі «Маяк» в с.м.т. Лазурне.
Участь нашого підрозділу у комплексному проекті «Розробка і впровадження інформаційного та медико-інженерного забезпечення супроводження моніторингу здоров'я студентської молоді на базі антропометричних, телемедичних та GRID-технологій» забезпечує здійснення широкого кола профілактичних та оздоровчих заходів щодо студентів та спортсменів університету.