26 вересня в Державному політехнічному музеї при НТУУ “КПІ” пройшла презентація нещодавно створеного відділу “Історія авіації і космонавтики” ім. І.І.Сікорського. Почесними гостями відділу стали ветерани космодромів, учасники наукових читань, присвячених В.П.Глушку. Перед гостями виступив начальник цього відділу, голова Київської об’єднаної ради ветеранів космодромів Байконур, Капустин Яр, Плесецьк О.С.Болтенко, який розповів про надзвичайно цікаву історію нового відділу. А розповісти було про що. Адже історія цього відділу розпочалася майже на два десятиліття раніше, ніж історія ДПМ.
У 70-ті роки ХХ століття група офіцерів запасу, що свого часу проходили службу на космодромі Байконур, створили федерацію космонавтики України на чолі з колишнім першим заступником начальника космодрому Байконур, учасником бойових дій у Великій Вітчизняній війні генерал-майором О.М.Войтенком. Ветерани проводили широку пропаганду досягнень космонавтики серед молоді Києва, допомагали створювати шкільні музеї космонавтики.
У 1989 р. з ініціативи генерала О.М.Войтенка була створена група з організації музею історії космонавтики, до складу якої ввійшли генерали А.П.Завалішин і В.І.Катаєв, полковники Б.Г.Лапідус, А.О.Давиденко, О.П.Затона, Л.О.Ніколаєв, М.Ю.Темпер, підполковники А.Г.Дормідонтов і Е.О.Кеворков. А.Г.Дормідонтов розробив тематико-експозиційний план музею. Київський радіозавод (КРЗ), директором якого був Д.Г.Топчій, надав приміщення, виконав будівельно-монтажні роботи, а художники І.В.Стельмах, О.С.Тонковид, М.А.Передрій під керівництвом головного художника КРЗ В.Н.Савіна оформили експозицію.
21 квітня 1991 р. Київський музей історії космонавтики було урочисто відкрито. Червону стрічку перерізали льотчики-космонавти СРСР – двічі Герой Радянського Союзу П.Р.Попович і Герой Радянського Союзу В.М.Жолобов. Музей історії космонавтики в різні часи очолював А.Г.Дормідонтов (якому активно допомагали А.О.Колесова і Г.Б.Яновський) і генерал В.І.Катаєв, співробітниками якого були А.Ю.Осадчий, Б.Є.Некряч, В.М.Гуржуєнко.
За 10 років у музеї побували тисячі відвідувачів, іноземні делегації, американські астронавти Брус Мак Кандлес, Чарльз Дюк, Рассел Швейкарт. Але через скрутні економічні умови ветеранам довелося шукати нове приміщення – і в листопаді 2001 р. музей переїхав до Київського планетарію, директором якого тоді був І.П.Крячко. Однак через 6 років нове керівництво Товариства “Знання” змусило ветеранів вивезти експонати з планетарію. Півтора року експонати зберігалися на заводі “Арсенал”, а музей не працював.
У 2008 р. за пропозицією керівництва нашого університету музей космонавтики, створений ветеранами, став основою нового відділу ДПМ – відділу історії авіації і космонавтики ім. І.І.Сікорського, урочисте відкриття якого відбулося 14 травня.
Тепер у ДПМ можна побачити спускний апарат космічного корабля серії “Восход”, що побував у космосі (подарований колишнім заступником начальника космодрому Байконур генералом А.П.Завалішиним), пульт оператора космічного зв’язку з імітаторами зоряного неба і космічним секстантом (дарунок Центру підготовки космонавтів ім. Ю.О.Гагаріна), спускний апарат автоматичної міжпланетної станції “Венера-4”, ракетний двигун бойової ракети Р-12 (8К-63), глобус Місяця, подаровані директором житомирського музею космонавтики ім.С.П.Корольова О.А.Копил, та багато інших унікальних експонатів, що в Україні демонструються тільки тут.
На стендах відділу представлена вся історія космонавтики. Розміщені на них фотографії і схеми знайомлять відвідувачів з піонерами теоретичної космонавтики: К.Е.Ціолковським, А.Ф.Цандером, Ю.В.Кондратюком та ін., розповідають про Московську групу вивчення ракетного руху, Ленінградську газодинамічну лабораторію, Ракетний НДІ, перші пуски ракет з космодрому Капустин Яр, запуск першого штучного супутника Землі і перший польот людини в космос. Окремий розділ присвячено дослідженню Місяця та інших планет Сонячної системи. Представлені й міжнародні космічні програми – польоти на кораблях “Союз” до орбітальних станцій “Салют”, “Мир” та МКС, спільний політ космічних кораблів “Союз” та “Аполлон”, міжнародна програма “Вега” з досліджень Венери та комети Галлея.
На презентації відділу виступив льотчик-космонавт Герой Радянського Союзу В.М.Жолобов, який підкреслив, що підкорення космосу радянськими людьми навічно увійшло до героїчних звершень людства. Він висловив подяку керівництву КПІ та ДПМ за увагу до космонавтики й авіації та людей, які її розвивають. Космонавт назвав вихованців КПІ великими трударями, які багато зробили для розвитку науки і техніки. Як представник першої плеяди космонавтів, Віталій Михайлович вважає за честь презентувати експозицію в альма-матер технічної освіти України. “Хай приходять сюди і старі, і малі, – підсумував він, – адже прагнення поринути у глибини Всесвіту – вічне. Можливо, ознайомлення з експозицією цього музею стане для когось першим кроком на шляху до великих відкриттів”.
Отже, приходьте до музею, доторкніться до найвищих досягнень техніки ХХ століття.
Інф. «КП»
Фото О.І.Супруна

Дата події