26 вересня в НТУУ «КПІ» в рамках циклу «Видатні конструктори України» відбулися наукові читання, присвячені 100-річчю від дня народження Валентина Павловича Глушка – видатного вченого-інженера в галузі ракетно-космічної техніки, двічі Героя Соціалістичної Праці, академіка АН СРСР, кавалера п’яти орденів Леніна, лауреата Ленінської та Державної премій СРСР. В.П. Глушко був одним з піонерів космонавтики, основоположником рідинного ракетного двигунобудування в СРСР. На всіх радянських космічних ракетах стояли ракетні двигуни, розроблені під його керівництвом. Модернізовані, ці двигуни і сьогодні використовуються на всіх російських космічних ракетах, у програмі «Морський старт», а також на американській ракеті «Атлас». Під його ж керівництвом було створено й успішно випробувано найпотужнішу у світі ракету-носій «Енергія» і радянський космічний літак «Буран» (більш докладно див. стор. 3).

Організатори читань – НТУУ «КПІ» та Державний політехнічний музей при НТУУ «КПІ» (директор Н.В.Писаревська). Серед гостей – льотчик-космонавт СРСР Герой Радянського Союзу В.М.Жолобов та льотчик-космонавт незалежної України Герой України Л.К.Каденюк, представники наукових установ і промислових комплексів ракетно-космічної галузі, ветерани космодромів, викладачі, студенти.

Присутніх привітав проректор з наукової роботи НТУУ «КПІ» член-кореспондент НАН України М.Ю. Ільченко. Він виступив із доповіддю про роль В.П.Глушка у становленні ракетної техніки. Про значення діяльності В.П.Глушка в розвитку ракетного двигунобудування в Україні доповів проф., д.т.н. В.І.Кукушкін (НВО «Південмаш», м. Дніпропетровськ). Заслужений випробувач космічної техніки А.Г. Дормідонтов докладно висвітлив питання про компоненти палива для двигунів, які розробляло КБ В.П.Глушка. Спогадами про геніального конструктора поділилися Л.К.Каденюк, який свого часу зустрічався з В.П. Глушком, коли готувався до польоту на космічному літаку «Буран», і ветеран космодрому Байконур С.І.Грачов, котрому довелося мати справу з В.П.Глушком під час підготовки до польотів ракет-носіїв.

Також з доповідями виступили гості з Росії – директор Меморіального музею космонавтики Ю.М.Соломко і зав. міського відділу культури м. Гагарін Г.О.Краснова, які говорили про роль музеїв у збереженні історичної спадщини і пропаганді історії космонавтики.

На завершення учасники читань переглянули документальний кінофільм про життя, наукову та трудову діяльність академіка В.П.Глушка.

Інф. «КП» || Фото О.І.Супруна

Дата події