Знайомтесь – молоде обличчя Київської політехніки Олексій Косогін, асистент кафедри технології електрохімічних виробництв ХТФ. Він вихованець нашого університету, працює над розробкою електрохімічних сенсорів для екологічного моніторингу повітря робочої зони. Коло наукових інтересів включає проблеми сучасної сенсорної техніки та дослідження каталітично активних матеріалів.

О.Косогіну вдалось вирішити складну проблему – створити електрохімічний сенсор амперометричного типу для визначення вуглекислого газу, вкрай потрібний для моніторингу стану повітря у закритих об’ємах.

За роботу “Електрохімічні сенсори нового покоління для моніторингу екологічної безпеки повітряного середовища” колектив у складі старшого викладача ХТФ к.т.н. О.І. Букета; к.т.н. Є.М. Заверач (до 2002 р. – аспірант та співробітник ХТФ) та асистента О.В.Косогіна було нагороджено Премію Президента України для молодих учених у 2007 році.

Ця робота виконувалася протягом десяти років на кафедрі технології електрохімічних виробництв ХТФ під науковим керівництвом лауреата Державної премії в галузі науки і техніки, заслуженого діяча науки і техніки, доктора технічних наук, професора Чвірука Володимира Петровича.

Кінцевим результатом роботи стало створення в рамках уніфікованої серії електрохімічних сенсорів галогеноводнів, озону, діоксиду азоту, кисню і діоксиду вуглецю для моніторингу екологічної безпеки повітряного середовища. Фундаментальні дослідження в галузі електрохімії твердотільних систем, виконані авторами, стали науковою базою для створення нового покоління сенсорів для моніторингу екологічної безпеки повітряного середовища.

Визначний внесок молоді вчені зробили у розробку та налагодження серійного виробництва на кафедрі технології електрохімічних виробництв НТУУ «КПІ» уніфікованої серії електрохімічних газових сенсорів, які за основними показниками переважають кращі зарубіжні зразки. На основі розроблених сенсорів створені й впроваджені у різні галузі промисловості та комунальне господарство портативні й стаціонарні одно- та багатоканальні газоаналізатори.

Також молодими науковцями була розроблена принципово нова система безеталонного моніторингу повітряного середовища системою електрохімічних сенсорів, застосування якої не потребує калібрування і повірки газоаналітичного обладнання.

У найближчих планах Олексія – захист кандидатської дисертації та продовження викладацької діяльності.

Тож побажаємо молодому вченому нових сміливих ідей та успішного їх втілення.

Н.Вдовенко