23-24 листопада у Львівському національному університеті ім. Івана Франка відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція студентів, магістрантів та аспірантів “Проблеми формування здорового способу життя молоді”.
Пленарне засідання відкрили доповіді доктора біологічних наук академіка А.В.Магльованого, проректора ЛНМУ ім. Д. Галицького кандидата медичних наук Ю.М.Панишка, професора О.М.Жданова.
Доповідачі наукових секцій були представлені студентами, магістрантами, аспірантами усіх регіонів України (НТУУ “КПІ”, Луцький державний технічний університет, Миколаївський державний університет ім. Сухомлинського та ін.) різних спеціальностей: майбутніми медиками, інженерами, викладачами фізичного виховання, юристами, журналістами, соціологами.
У доповідях аналізувалися історико-культурні, педагогічні, медико-біологічні, фізкультурно-спортивні проблеми формування здорового способу життя, визначалося поняття “здоров’я”, розглядалися причини скорочення тривалості життя українців.
За даними досліджень, Україна значно відстає від усіх країн Європи за тривалістю життя населення, але випереджає за кількістю курців. В Україні 12 мільйонів курців (3,6 млн жінок і 8,4 млн чоловіків) – це 40% населення працездатного віку, кожна третя-четверта жінка репродуктивного віку (20-30 років). Куріння спричиняє в Україні приблизно 110 тисяч смертей щорічно. Експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) прогнозують: у недалекому майбутньому куріння посяде перше місце серед причин захворювань із смертельним наслідком. У ряді доповідей наголошувалося, що захворювання населення в Україні реєструється здебільшого лише тоді, коли хворий звертається по допомогу до лікувальних закладів, що хворобу краще попереджати, ніж лікувати.
На конференції обговорювалися досвід інших країн та шляхи впровадження здорового способу життя молоді в Україні. Студентка факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка Х.Зінько висвітлила особливості фізичного виховання і спорту старшокласників США. Виявляється, що здоровий спосіб життя американських студентів не стає на заваді успішному навчанню. Кожен студент при вступі до команди з обраного виду спорту, крім регулярного тренування, зобов’язується не пропускати занять з навчальних дисциплін, не мати оцінок нижче середніх, не вживати алкоголю, не курити, у разі недотримання зобов’язань – виключається з команди. До здорового способу життя американських студентів не закликають, а спонукають реаліями. Практичні заняття з кожного виду спорту мають назву “Активний час життя” і проводяться по 2,5 години 5 разів на тиждень. Кількість занять не йде у жодне порівняння із двогодинними заняттями лише один раз на тиждень у вузах України.
Фахівці вважають, що нормою рухової активності студентів є 8-10 годинний обсяг фізичної активності на тиждень. Таке фізичне навантаження запобігає фізичній деградації студентської молоді. На думку вчених, низький рівень фізичної активності і підготовленості не дозволяє особистості повністю реалізувати свої природні здібності й виконати своє соціальне призначення. Гіподинамія, на яку страждає 90% студентства, призводить до патологічних змін обміну речовин, зниження активності ферментів, деструктивних змін у клітинах і взагалі негативно впливає на роботу всіх органів та систем організму. Гіподинамія призводить до дії закону “згортання функцій за непотрібністю”, коли зниження рівня функціонування системи веде до атрофії чи дистрофії її тканин зі зменшенням функціональних резервів. М'язова активність є одним із механізмів інтеграції функціональних систем організму, налаштування їх на оптимальний рівень активності.
Дослідження популярності фізичного виховання в США показало, що його основа – виховання спортивних пріоритетів і навичок у американських дітей змалку, поважне ставлення до спортивних досягнень у сім’ї та навчальних закладах. У навчальних закладах існує велика конкуренція за спортивну першість, змагання проводяться із залученням повних трибун вболівальників (батьків, родичів, викладачів, керівників навчальних закладів, друзів), при тому, що квитки на шкільні й вузівські змагання коштують більше 20 доларів, переможців змагань дуже шанують.
Значно погіршують стан здоров’я студентів, крім шкідливих звичок (куріння, вживання наркотиків та алкоголю) та гіподинамії, нерегулярне харчування, недотримання гігієнічних заходів, невміння долати стресові ситуації та стани. У зв’язку з цим актуальними були доповіді студентів ММІФ О.Шевченко, Ю.Неволіної, А.Батюка, Д.Неволіна, П.Піскуна, гр. ФВ-31 О.Сиром’ятникова, І.Калініна, що розглядали тему нетрадиційних поки що для України, але випробуваних тисячоліттями давніх психосоматичних систем оздоровлення Сходу та сучасних оздоровчих систем Заходу. Роботи були виконані під керівництвом доцента ММІФ О.Ф.Твердохліб. Делегація ММІФ була найчисленнішою. Доповідь студентів ММІФ О.Сиром’ятникова та І.Калініна, присвячена аналізу впровадження нової навчальної програми “Нетрадиційні види оздоровчої фізичної культури” у практику загальноосвітніх навчальних закладів України, була відзначена нагородою. Доцента ММІФ, к.п.н. О.Ф.Твердохліб за якісну підготовку студентів до участі у Всеукраїнській науково-практичній конференції “Проблеми формування здорового способу життя молоді” було нагороджено грамотою та цінним подарунком.
Автори: О.Ф.Твердохліб, доцент ММІФ, к.п.н., О.Шевченко, студентка ММІФ, О.Сиром'ятников, студент ММІФ