Про якість підготовки магістрів з матеріалознавства і металургії йшлося на виїзному засіданні бюро відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України, яке відбулося в листопаді на ІФФ. Інженерно-фізичний факультет НТУУ “КПІ” знаний своєю історією та новаціями в організації навчального процесу. Тут навчалися та працювали всесвітньо відомі вчені, випускники факультету обіймають керівні посади на виробництві, в галузевих НДІ та вищих навчальних закладах.
Нині факультет тісно співпрацює з Інститутом надтвердих матеріалів, Інститутом проблем матеріалознавства, Інститутом електрозварювання, Фізико-технологічним інститутом металів і сплавів, Інститутом металофізики НАНУ та ін. Щороку половина випускників ІФФ отримують направлення на роботу в інститути НАН України. Третина з них вступає там до аспірантури, половина аспірантів захищає кандидатські за три роки. Це гарні показники, тому попит на молодих фахівців-металургів продовжує зростати.
Вшанувавши пам’ять засновника факультету проф. К.І.Ващенка, академіка В.Н.Гриднєва, колишніх деканів професорів А.П.Сьомика та О.М.Бялика, члени бюро, керівники та вчені секретарі восьми інститутів НАНУ ознайомилися з науково-навчальними лабораторіями факультету.
На кафедрі високотемпературних матеріалів та порошкової металургії гостям продемонстрували сучасне обладнання для механічних випробувань, що дозволяє комплексно досліджувати механічні характеристики матеріалів в умовах розтягування, стиснення, згинання тощо. Гості також ознайомилися з лабораторією оптичної мікроскопії та розробленою на факультеті системою комп’ютерної реєстрації й металографічного аналізу структури матеріалів. Програмне забезпечення для реєстрації та аналізу виконано науковцями й студентами факультету, це готовий до продажу наукоємний продукт, конкурентоспроможний на світовому ринку, тож оновлення лабораторної бази для підготовки фахівців шляхом створення та виготовлення приладів власними силами для НТУУ “КПІ” є абсолютно реальним. У лабораторії інженерії поверхні гостей ознайомили з новим устаткуванням виробництва ВАТ “Селмі” для нанесення покриттів в безмасляному вакуумі, електронно-променевою установкою для спікання, плавлення, загартування тощо. У лабораторії нанотехнологій було продемонстровано обладнання німецького та чеського виробництва для одержання нанопорошків кріохімічним способом. Особливо зацікавила гостей лабораторія вирощування монокристалів, оснащена відповідними установками для вирощування та очистки напівпровідникового кремнію та германію, на яких після вдосконалення вдається вирощувати монокристали тугоплавких сполук в середовищі інертних газів під тиском 100 атм. Такий показник на сьогодні недосяжний для багатьох кращих лабораторій світу. На цьому обладнанні понад 20 років виготовляють катоди для променевого технологічного устаткування, які працюють на понад 30 підприємствах (зокрема, “Зоря-машпроект”, “Мотор-Січ”, “Прогрес”, Калузький турбінний завод, Воронезький моторобудівний завод та ін.). Гості також ознайомилися з аналітичним обладнанням кафедри фізики металів: електронним мікроскопом-аналізатором, рентгенівським устаткуванням, лабораторією комп’ютерної техніки тощо.
З повідомленням про стан справ та концептуальні засади підготовки металургів і матеріалознавців на ІФФ виступив декан факультету проф. П.І.Лобода. Було відзначено, що факультет має хороший кадровий потенціал: 34,7% його складають професори, д.т.н., 40,8% – доценти, к.т.н., 2,0% – асистенти, к.т.н., 22,5% – асистенти без наукового ступеня. На ІФФ працює 5 академіків та чл.-кор. НАНУ, 20 провідних спеціалістів НАНУ. За останні 5 років на факультеті щорічно захищається не менше однієї докторської дисертації. На факультеті в 2007 р. створено розгалужену систему довузівської підготовки, яка включає підготовчі курси, спільну роботу з підвищення рівня фізико-математичної підготовки зі школами, розширюється співпраця з технікумами та коледжами. У доповіді також було висвітлено наукову тематику, якою займаються на факультеті.
В обговоренні виступили: академік секретар ВФТПМ НАН України І.К.Походня, директор Інституту проблем матеріалознавства академік В.В.Скороход, директор Фізико-технологічного інституту металів та сплавів академік В.Л.Найдек, директор Інституту надтвердих матеріалів академік М.В.Новіков, заступник директора Інституту електрозварювання К.А.Ющенко, професор ІФФ О.В.Білоцький, завідувачі кафедр С.І.Сидоренко, Д.Ф.Чернега та ін.
Після обміну думками серед іншого було вирішено: реорганізувати існуючі навчально-наукові асоціації “Матеріалознавство” і “Спеціальна металургія” в науково-освітнє об’єднання “Матеріалознавство і металургія” та створити на його науково-методичній та лабораторній базі Центр магістерської підготовки матеріалознавців та металургів, тобто підтримати пропозиції щодо організації спільної з НАНУ підготовки магістрів за всіма металургійними та матеріалознавчими напрямами включно із зварювальним напрямом.