Телекомунікаційна мережа нашого вузу одна з найбільших у країні – і не тільки тому, що ми найбільший технічний навчальний заклад, а й тому, що постійно розвиваємо нові технології і пропонуємо нашим користувачам нові послуги. Ця стаття починає цикл матеріалів, присвячених інформаційно-телекомунікаційним ресурсам університету. Ми розглянемо кампусову мережу – її структуру та можливості, тарифи на послуги та принципи їх формування, служби та спеціальні послуги мережі, інформаційно-обчислювальні, освітні, комунікативні ресурси.
Основу інформаційної інфраструктури університету становить кампусова телекомунікаційна мережа, яка обслуговується науково-технічним об’єднанням університету “КПІ-Телеком”. Архітектура інформаційної мережі наведена на рис.1.
Телекомунікаційна мережа університету призначена для вирішення таких головних завдань:
- забезпечення ефективного доступу користувачів мережі до внутрішніх централізованих інформаційних ресурсів університету;
- забезпечення ефективного та високошвидкісного доступу користувачів мережі до інформаційних ресурсів глобальних мереж через центральний інтернет-вузол університету;
- забезпечення ефективного доступу «зовнішніх» користувачів до централізованих інформаційних ресурсів університету з глобальних мереж через центральний інтернет-вузол університету;
- апаратна підтримка інформаційних систем керування університетом, корпоративних баз даних та програмних додатків, систем дистанційного навчання;
- підтримка інформаційних вузлів університету та інформаційного наповнення цих вузлів.
Створення комп’ютерної мережі університету почалося в 1994 році, коли при Конструкторському бюро інформаційних систем було організовано комп’ютерний телекомунікаційний центр. У рамках міжнародного проекту TEMPUS-TACIS – загальноєвропейської програми обмінів у сфері університетської освіти, в 1996 році було створено магістральну оптичну мережу, яка з’єднувала 1, 2, 7, 12 та 18-й корпуси університету. Тоді на магістральних каналах для передачі даних використовувалась технологія АТМ і пропускна спроможність становила 155 Мбіт/с. Наприкінці 90-х років склалася ситуація, за якої підрозділи університету користувалися послугами десятків інтернет-провайдерів різної якості. Це гальмувало розвиток корпоративної мережі університету, робило неможливим здійснення технічної політики розвитку інформаційно-телекомунікаційної системи та призводило до неефективного використання коштів. Виникли проблеми плинності кадрів та залучення висококваліфікованих фахівців до обслуговування мережі. З метою створення сучасної інформаційної інфраструктури університету на базі єдиної телекомунікаційної мережі з ініціативи проректора з наукової роботи М.Ю.Ільченка в 2002 році наказом ректора університету М.З.Згуровського було створено науково-технічне об’єднання “КПІ-Телеком”, на яке було покладено завдання з подальшого розвитку та обслуговування телекомунікаційних та інформаційних мереж та систем університету. Системний підхід до побудови кампусової мережі та залучення на тендерній основі потужного Інтернет-провайдера надало можливість НТО «КПІ-Телеком» заощаджувати кошти для придбання необхідного мережевого обладнання та оплати праці фахівців. При цьому розцінки інтернет-послуг на території кампусу є одними з найнижчих у Києві (питання тарифної політики телекомунікаційних та інформаційних послуг НТО «КПІ-Телеком» будуть розглянуті в одній з наступних статей циклу). В результаті досить різко зросли темпи розвитку мережі. Динаміку цього процесу наведено на рис. 2. Варто зазначити, що розвиток мережі здійснюється виключно за рахунок власних позабюджетних коштів університету та коштів НТО «КПІ-Телеком».
На сьогодні до кампусової інформаційної мережі підключено 29 навчальних корпусів університету: по високошвидкісних оптичних каналах – 26 корпусів, по мідних каналах – 3 корпуси. Також до оптичної мережі підключено всі 20 гуртожитків університету. На всіх магістральних оптичних каналах використовується сучасна технологія передачі даних Gigabit Ethernet, яка забезпечує пропускну спроможність магістральних каналів 1 Гбіт/с. Структуру мережі університету наведено на рис. 3.
Підтримку центральних інформаційних ресурсів та технологічних систем мережі забезпечує центральний серверний парк, який постійно оновлюється з урахуванням значного збільшення загальних інформаційних ресурсів університету. Тільки в 2007 році введено в експлуатацію чотири нових потужних сервери і заплановано встановити ще три сервери під нові інформаційні проекти. Зараз центральний серверний парк складається з 17 серверів, які обслуговуються НТО «КПІ-Телеком». Інші ресурси забезпечують 18 серверів підрозділів. З метою збільшення надійності роботи мережі створено системи безперебійного електроживлення з досить тривалим часом автономної роботи центральної серверної групи та центральних вузлів мережі в 7-му корпусі (ядро мережі навчальних корпусів) та 31-му корпусі (ядро мережі студмістечка). Для забезпечення вимог усіх мережевих додатків до швидкості та надійності в ядро кампусової мережі у 7-му корпусі встановлено новий потужний багатофункціональний комутатор, який забезпечує загальну швидкість комутації трафіку до 128 Гбіт/с. Це дозволяє реалізовувати в мережі нові проекти, які потребують специфічних ресурсів (наприклад, IP-телефонія, передача телевізійних каналів по мережі тощо).
Для підключення до мережі співробітників університету, які проживають у будинках на території кампусу, НТО «КПІ-Телеком» реалізувало проект мережі доступу на базі сучасної швидкісної технології цифрової абонентської лінії (ADSL/ADSL2+) по існуючих телефонних лініях зв’язку. Крім того, підключено до університетської АТС та підготовлено до експлуатації сервер доступу (DIAL-UP), який надасть можливість співробітникам університету підключатись до ресурсів мережі (і перш за все до власної електронної скриньки та Інтернет-каналу) по комутованим телефонним лініям з власної оселі.
Однією зі складових телекомунікаційної мережі університету є мережа бездротового доступу, яку НТО «КПІ-Телеком» розгортає на території кампусу з 2006 року. Уже встановлено 12 точок бездротового доступу технології Wi-Fi 802.11 g. Ці точки розташовано в бібліотеці НТУУ «КПІ», 1, 6, 7, 18 та 22-му корпусах. Ряд точок забезпечує покриття не тільки в приміщенні, а й на прилеглій території. Існує зона бездротового доступу на площі Знань перед бібліотекою, на площі перед 1-м корпусом, на площі між 1-м та 6-м корпусами університету. В рамках проекту з реконструкції вулиці Політехнічної, до кінця 2007 року буде створено зону бездротового покриття вздовж усієї вулиці. Більш детально програму розвитку бездротової мережі буде представлено в одній з наступних статей циклу.
Сучасні тенденції розвитку інформаційних мереж та ресурсів потребують інтеграції з глобальними інформаційними мережами. Для взаємодії мережі НТУУ «КПІ» з мережею Інтернет в 2001 році на університет було зареєстровано блок з 256 зовнішніх IP-адрес. Наприкінці 2005 року весь цей блок було вичерпано – адреси розподілено під центральні сервери університету, сервери підрозділів, комп’ютери користувачів мережі. Для розширення блоку зовнішніх IP-адрес НТО «КПІ-Телеком» провело реєстрацію університету в Європейському мережевому координаційному центрі (RIPE), який є реєстратором мережевих ідентифікаторів, таких як IP-адреси, автономні системи і т.ін. У результаті цього університет отримав статус локального Інтернет-реєстратора (LIR) та новий блок зовнішніх IP-адрес (32768 адрес). Тепер університет має право самостійно розподіляти й реєструвати в Європейському мережевому координаційному центрі блоки зовнішніх адрес, які виділяються підрозділам та користувачам мережі. Крім того, в 2007 році проведено реєстрацію нового доменного імені університету – kpi.ua.
Важливим кроком на шляху інтеграції університету у світовий інформаційний простір було підключення університету до Української мережі обміну трафіком (UA-IX). У результаті проведених НТО «КПІ-Телеком» заходів було створено власний канал із пропускною спроможністю 1 Гбіт/с до точки обміну трафіком, і університет став безпосереднім учасником даної мережі. Це дало змогу надати якісний високошвидкісний доступ до інформаційних ресурсів українського сегмента мережі Інтернет усім співробітникам та студентам університету. Також університет є членом асоціації користувачів Української науково-освітньої телекомунікаційної мережі «УРАН», діяльність якої буде висвітлено в одній з наступних статей циклу.
Одним з основних інформаційних ресурсів університету є канал доступу до світової мережі Інтернет. Враховуючи постійно зростаючі потреби користувачів мережі в доступі до Інтернету, цей канал було розширено до сумарної пропускної спроможності 27 Мбіт/с (для порівняння, в 2001 р., коли було створено центр інформатизації університету, пропускна спроможність Інтернет-каналу університету не перевищувала 512 Кбіт/с). Враховуючи, що практично всі навчальні підрозділи університету мають локальні мережі, які підключені до інформаційної мережі університету, можна сказати, що майже всі студенти та співробітники університету є користувачами Інтернет-ресурсів. Кількість комп’ютерів, підключених до мережі, наближається до 10000.
З метою покращення обслуговування користувачів мережі та розвитку нових інформаційних ресурсів НТО «КПІ-Телеком» почало розробляти ряд нових проектів. Це, насамперед, організація схеми доступу до Інтернет-ресурсів з використанням технології віртуальних приватних мереж (VPN), створення нової білінгової системи та організація системи електронних платежів. Ця система забезпечує можливість під’єднатися до системи Інтернет-банкінгу і дозволяє користувачам сплачувати за надані інформаційно-телекомунікаційні послуги за допомогою платіжних пластикових карток. На сьогодні ці системи вже введено в експлуатацію.
Кількість користувачів постійно збільшується, і поступово перед НТО “КПІ-Телеком” постала проблема ефективного обслуговування користувачів мережі, а також автоматичного ведення бази звернень, які надходять від користувачів щодня. Для її вирішення запущено систему відслідковування заявок користувачів (Request Tracker). На даний момент система доступна в мережі та UA-IX/Internet за адресою http://rt.kpi.ua. Вона дозволяє користувачу відслідковувати процес вирішення його питання чи проблеми через Web-інтерфейс; автоматично повідомляє про надходження відповіді; автоматизує роботу персоналу. Якщо у користувача немає можливості скористатися поштовою скринькою, він, як зареєстрований користувач, зможе відправити повідомлення через Web-інтерфейс.
Важливою подією для подальшого ефективного розвитку інформаційних та обчислювальних ресурсів було створення в університеті кластерної обчислювальної системи, або суперкомп’ютера. НТО «КПІ-Телеком» забезпечило високошвидкісні канали передачі даних для підключення суперкомп’ютера до мережі університету та глобальної мережі. Нині проробляються технічні питання щодо перенесення ряду загальноуніверситетських інформаційних ресурсів на суперкомп’ютер. Планується використовувати дисковий простір суперкомп’ютера для створення централізованої бази по накопиченню наукової та навчальної інформації університету з організацією доступу до неї науковців, викладачів та студентів. Більш детально питання розвитку інформаційно-обчислювальних ресурсів університету на базі суперкомп’ютера будуть розглянуті в одній з наступних статей циклу.
Знаходять своє відображення в діяльності НТО «КПІ-Телеком» і інші сучасні тенденції розвитку інформаційно-телекомунікаційних технологій. Проводяться роботи по проекту реалізації IP-телефонії в мережі університету, проекту організації якісної трансляції телевізійних каналів через мережу. Ці нові системи планується запустити в експлуатацію в тестовому режимі в 2008 році. Усі реалізовані та нові проекти з розвитку мережі та інформаційних ресурсів сприяють виведенню інформаційної мережі університету на новий якісний рівень. Це, передусім, створення конвергованої мультисервісної інформаційної мережі та інтеграція її в єдину транспортну мережу передачі даних, складовими частинами якої є мережі різних операторів послуг, що є однією з головних тенденцій сучасного розвитку інформаційних та телекомунікаційних технологій.