12 жовтня в музеї “Духовні скарби України” була представлена персональна фотовиставка президента “Сока Гаккай Інтернешнл” Дайсаку Ікеди “Мій всесвіт”. На відкритті була присутня делегація НТУУ “КПІ” на чолі з ректором академіком М.З.Згуровським.
Варто дещо розповісти про автора представлених робіт – Дайсаку Ікеду – видатного японського філософа, поета й гуманіста, почесного професора й доктора 220 університетів світу, який, на жаль, не зміг приїхати на відкриття. Дайсаку Ікеда народився 1928 р. у Токіо в родині торговця водоростями, в повоєнний час закінчив інститут Фудзі, 1947 р. прийняв учення буддизму. 1960 р. став третім президентом японського світського буддійського товариства “Сока Гаккай”, 1975 р. заснував міжнародну буддійську асоціацію “Сока Гаккай Інтернешнл ”. У 1983 р. за гуманістичну діяльність був відзначений званням лауреата Премії Миру ООН.
Особистий творчий доробок Дайсаку Ікеди різноманітний і багатогранний – вірші, поеми, лекції з філософії, публіцистичні есе, нариси про подорожі, спогади про друзів, дитячі казки, романи, філософські твори, книги-діалоги, написані разом із видатними людьми сучасності. Окрім літературного хисту, він має талант художника-фотографа, невтомно фіксуючи тендітну дивовижність планети Земля.
На виставці представлено сто фоторобіт митця. Це неперевершені краєвиди Японії та інших куточків світу, захоплене споглядання поціновувача природи крізь призму об’єктиву. Його однаково зачаровують вражаюча панорама Гімалаїв та цвіт сакури, величний Ніагарський водоспад та метелик на листочку, адже все це – прояв геніальності й неповторності природи. Це найголовніше мистецтво Дайсаку Ікеди – бачити Прекрасне як у величному, так і в малому, та доносити це трепетне відчуття до глядача.
На фотовиставці окрім робіт можна почитати й уривки з есе Дайсаку Ікеди, які тематично співвіднесені з представленими роботами: “Цвіт сакури”, “Поема квітів Індії”, “Ніжна береза”, “Багряна осінь в Кіото”, “Сливові квіти під снігом” та багато інших. У них філософ розмірковує над сенсом буття, плином часу, людськими цінностями, вічністю та уроками, яким людей можуть навчити найменша квіточка чи комашка. Варто лише зупинитися, озирнутись навколо і… нарешті побачити, наскільки ПРЕКРАСНИЙ світ навколо нас. Споглядання й роздуми – ось ключ до внутрішньої гармонії.
Для Дайсаку Ікеди фотографія – поезія світу. Саме таку назву має одне з його есе. В ньому митець висловлює своє ставлення до фотомистецтва. “Швидкоплинність витонченості становить саму суть фотографії. Буддизм стверджує “єдність миті і вічності”: мить включає в себе вічність, а вічність – мить.
Сьогодення ж є одночасно плодом минулого й насінням майбутнього. Тому в кожній миті існування, що підтримується життєвою енергією, ховається унікальна цінність безупинного і нескінченного потоку часу.
Фотографія для мене – це поезія вічності в красі, що минає. А життя людини – ода перемозі духовної боротьби перед вічною миттю.”
Як тут не погодитись з мудрим філософом і не замислитись над сенсом буття…
P.S. Виставка працюватиме до 31 жовтня в міському музеї “Духовні скарби України” (вул. Десятинна, 12) щодня з 11.00 до 19.00.