Щоліта київські політехніки беруть участь у кількох міжнародних математичних олімпіадах. І щоразу показують високі результати та привозять додому заслужені нагороди на радість й утіху рідним і викладачам та на гордість країні.

З 11-го по 13-е липня в столиці Ірану Тегерані проходила XII Міжнародна олімпіада з математики, в якій взяла участь і команда України з п’яти осіб. У її складі виступав студент ФТІ Олександр Рибак – досвідчений олімпієць, володар численних найвищих нагород. Українці виступили вдало. Наша команда посіла друге місце – після господарів, які жодного разу не поступалися першістю. А Олександр Рибак показав один із кращих результатів і отримав золоту медаль. (До речі, на цьому, здається, закінчується низка тріумфальних студентських перемог нашого співвітчизника. Відповідно до правил студентських олімпіад він уже не проходить за віком.) Щиро вітаємо талановитого математика та зичимо подальших успіхів і плідного наукового пошуку.

Нижче наводимо розповідь Олександра.

Іноземців запрошують для змагальності

Олімпіада проходила в Тегерані, в університеті імені Шарифа. Для іранців ця олімпіада є конкурсним іспитом при вступі до магістратури. Іноземців запрошують для підвищення рівня змагальності. На вступ до їхньої магістратури іноземці не претендують. А підведення результатів і нагородження проводиться для всіх разом – і для господарів, і для гостей.

Офіційна назва змагання “Наукова олімпіада для студентів”. Для іранців вона проводиться за багатьма дисциплінами (фізика, хімія, ... навіть вивчення Корана). Іноземців же запрошують тільки на математику, яка, схоже, у цьому університеті – найбільш популярний предмет.

Хто хотів перемоги

Учасників зібралося небагато – 44 претенденти з 7 країн: Іран (22), Україна (5), Китай (5), Нідерланди (1), Бахрейн (5), Бангладеш (5), Таджикистан (1). Але до таблиці результатів вносили 5 кращих представників із кожної країни. Тому іранець, який зайняв 6-е місце у своїй команді (і близько 10-го в загальному списку), уже не претендував на нагороду, хоча медалей було 17. У результаті офіційно учасниками стали 27 осіб. Решту 17 іранців навіть не внесли до підсумкового списку.

Найцікавіше, що ця олімпіада є змаганням країн, а не університетів, що дуже рідко зустрічається на студентських олімпіадах.

Завдання

Завдання теж були досить оригінальними. Олімпіада проходила в 4 тури. Кожен тур був присвячений одній дисципліні: математичний аналіз, чисельний аналіз, алгебра (або дослідження операцій – на вибір) і лінійна алгебра. Кожен тур тривав усього лише 2 години. У турі було 4 задачі (тільки в останньому – 3 задачі). Ще дивно, що вибір між алгеброю і дослідженням операцій – цей предмет у нас більше відомий як методи оптимізації – довелося робити навмання. Минулого року обидва завдання можна було подивитися. У підсумку виявилося, що задачі з дослідження операцій були значно легшими. Я ж вибрав алгебру.

Україна випередила Китай

Усі 5 українських студентів одержали медалі. У результаті команда України в командному заліку (за сумою 5 кращих) – друга (після Ірану). Китай на третьому місці.

Найбільш дивно, що Україна в командному заліку обіграла Китай. Китайцям немає рівних на учнівських міжнародних олімпіадах, а цього разу в їхній команді було кілька студентів, які свого часу отримали золоті медалі на учнівському “міжнарі”.

Слово вчителя – закон

В іранців “не прийнято” проводити апеляції. Навіть коли наш керівник запропонував допомогу в організації такого заходу, іранські представники відмовилися. Вони пояснили, що на Сході слово вчителя “зводиться в абсолют” і не підлягає апеляції.

Ще на заваді стала нестача часу. На одному турі мені не вистачило хвилин 10, щоб закінчити задачу. У підсумку за неї одержав тільки один бал із 25.

Усього можна було набрати 400 балів (у перших трьох турах – по 25 балів за задачу, в останньому – 40, 20, 40). У мене 302 бали (без “недозарахованих” 20: за ідеально правильну задачу дали тільки 5 балів). Кращий результат – 320 балів, другий – 305,5.

Нагороджували призерів грамотами в дуже красивих рамках і величезними (більшими ніж олімпійські) медалями. Також дарували сувеніри – місцевого виробництва картини, зроблені з металу.

Дозвілля і побут

Люб’язні організатори забезпечили нам харчування і поселення, не взявши з нас ніяких внесків. Ще було багато екскурсій: у музей живої природи, у мечеть, на тегеранський базар (один із найбільших у світі). Найбільше мені сподобалося в музеї живої природи. Там були красиві птахи, леопарди в клітках, акваріумні рибки, а також величезна кількість опудал тварин.

Іще цікаво, що в Ірані абсолютно заборонені алкогольні напої. У той же час можна дешево купити свіжовижатий сік (з моркви, дині, манго, банана тощо).

Sep 25, 2007 || Автор: Олександр Рибак, студент ФТІ

Дата події