Диплом про освіту, що його отримують молоді люди – випускники КПІ, то не лише перепустка у фахове середовище та сходинка до кар’єрного зростання, а й свідчення духовності, гармонійного розвитку та активної громадянської позиції його власника. Про якість фахової підготовки політехніків свідчать численні перемоги вихованців університету на олімпіадах і конкурсах усіх рівнів та позитивні відгуки роботодавців. А які справи з всебічним розвитком та громадською свідомістю?
Про організацію соціального виховання та змістовного дозвілля студентів, що проживають у студмістечку НТУУ «КПІ», розмовляємо із заступником директора студмістечка з виховної роботи Є.Б.Лазаренко.
Євгенія Борисівна – випускниця ФС, має досвід роботи в студентській соціальній службі, спеціальні знання з психології, готує кандидатську, що стосується соціальної реабілітації неповнолітніх. У роботу в студмістечку поринула з головою, отримує величезне задоволення від кожного вдалого заходу, встигає за день зробити та проконтролювати стільки справ, що лишається тільки дивуватися, звідки знаходить час та натхнення.
«Наш підрозділ, – розповідає Є.Б.Лазаренко, – налічує 22 соціальних працівники. Вони поєднують функції соціального педагога-вихователя. Це дуже мала кількість, враховуючи, що в студмістечку мешкає близько 15 тисяч студентів». Далі Євгенія Борисівна наводить приклад вузу-партнера КПІ з Мінська. Там у кожному гуртожитку (де мешкає до 500 осіб) працюють соціальний педагог, вихователь, фізрук, які забезпечують естетичне виховання, створення та поліпшення мікроклімату в колективі, розвиток творчих здібностей тощо.
Працівники з соціально-виховної роботи студмістечка НТУУ «КПІ» прагнуть налагодити якісну роботу на різних рівнях. Хоч це звучить «буденно приземлено», вони здійснюють профілактику негативних явищ у студентському середовищі, попередження скоєння правопорушень, контроль дотримання правил проживання в гуртожитках, зокрема, санітарного стану кімнат, а ще – заходи, спрямовані на розвиток особистості студентів: культурні, спортивні тощо. Діє програма адаптації першокурсників, проводяться різноманітні тренінги, лідерські семінари, зокрема за участю представників міжнародної організації YMCA тощо.
«Наші соціальні програми, – ділиться Євгенія Борисівна, – спрямовані на підтримку студентських ініціатив, ми допомагаємо їм створити і реалізувати власні проекти». Чимало заходів співробітники служби соціального виховання проводять спільно з департаментом навчально-виховної роботи, студентським профкомом, Студентською радою та ЦКМ. У студмістечку систематично проводять опитування: в яких заходах і в якій якості хотіли б узяти участь студенти. Як правило, вони із задоволенням потім реалізують своє побажання.
Приміром, з ініціативи студентів, зовсім недавно було проведено турнір з «Що? Де? Коли?», в якому взяли участь 10 команд з різних гуртожитків студмістечка. Організовано чемпіонат з малого тенісу, семінари-тренування по інтер-кросу та інше.
Щоб продемонструвати, що в КПІ навчаються не лише вузькоспеціалізовані інженери та технологи, в малому залі ЦКМ було організовано арт-кафе – естетично-творчий вечір, де учасники демонстрували свої таланти в різних жанрах сучасного мистецтва та визначали кращих за чотирма номінаціями: «Кращий художник», «Кращий поет», «Кращий музикант» та «Кращий актор».
Окрема тема – патріотичне виховання. Величезною популярністю серед студентів КПІ користуються заходи, організовані студентським туристичним клубом «Скіф» (керівник – І.П.Кучерявий), – тематичні походи в Китаєву пущу, по першій лінії оборони Києва у 1941 р. тощо. На травневі свята планується триденна військово-патріотична гра околицями Києва та ін.
Про плани Євгенія Борисівна говорить довго і детально, відчувається, що за кожним пунктом стоять роздуми керівника і злагоджена робота всього колективу. «По-перше, облаштувати в сімейних гуртожитках ігрову кімнату, де батьки могли б залишати на певний час свою малечу, – розмірковує Є.Б.Лазаренко. – Найближчими днями проведемо турнір з більярду. У травні пройде улюблений всіма студентами КВЕСТ – логічна гра на швидкість виконання завдань на місцевості. Цього року маршрути буде прокладено територією університету, а завдання стосуватимуться його історії та сьогодення, також знадобляться не лише спортивна підготовка, витривалість та знання відомих фактів, а й спостережливість та інтуїція». А ще в планах – екологічні акції, дитяче свято, військово-патріотичні заходи, продовження співпраці з Національним художнім музеєм та іншими закладами культури, дні дружби, фестивалі і ще багато чого, що підкаже неспокійне серце та багата уява.