Діяльність мережі університетів країн Чорноморського регіону (BSUN), до якої входять понад 100 вищих навчальних закладів, є одним із комплексних регіональних проектів академічного співробітництва у сфері освіти й наукових досліджень.
Восени минулого року на конгресі BSUN у Варні було сформовано Президентську трійку у складі: проф. д-р Стефан Барудов, ректор технічного університету (ТУ) м.Варна, діючий президент BSUN; академік Іоан Бостан, ректор ТУ Молдови, президент BSUN у 2004-2006 рр.; проф. М.З.Згуровський, ректор НТУУ “КПІ”, наступний президент BSUN на 2008-2010 рр.
19-20 лютого за традицією BSUN було організовано офіційний візит членів Президентської трійки до Румунії. Президенти мали зустрічі з державними діячами Румунії та керівниками закладів освіти й науки. Йшлося про майбутнє Чорноморського регіону, можливості BSUN та про більшу активність і мобільність студентів й учених у сучасному світі.
На зустрічі з проф. Міхаем Хардау, міністром освіти та досліджень, та проф. Думітру Міроном, держсекретарем з питань вищої освіти Румунії, розмова точилася про залучення членів BSUN до інноваційної діяльності, трансферу знань, співпрацю у сфері відновлюваних джерел енергії, надсучасних матеріалів і нанотехнологій, телемедицини тощо. М.З. Згуровський, зокрема, звернув увагу, що в Чорноморському регіоні розташовані країни – члени ЄС і країни, які ще перебувають на шляху до європейського співтовариства. Очікується, що університети Румунії, Болгарії та Греції сприятимуть наведенню “мостів співробітництва” між університетами країн – сусідів ЄС і країн – членів ЄС.
Відбулася також зустріч з д-ром Валентином Науменку, держсекретарем Міністерства закордонних справ Румунії, та проф. Катериною Андронеску, ректором Політехнічного університету Бухареста, президентом Міжнародної конференції ректорів. Пан держсекретар висловив задоволення результатами співпраці з BSUN. Проф. М.З. Згуровський поінформував про ініціативу НТУУ “КПІ” організувати “Форум вищої освіти” у квітні 2008 р. з нагоди 10-річчя BSUN. Під час зустрічі “президентської трійки” з проф. А.Алтенау, президентом національного органу Румунії з наукових досліджень, було відмічено позитивну роль BSUN у двосторонньому співробітництві в галузі науки і техніки. Пан Алтенау звернув увагу на інші можливі напрями співробітництва
у сфері освіти. У розмові з проф. Іоаном Панзару, ректором Бухарестського університету, М.З.Згуровський відмітив важливість внеску румунських університетів у розвиток BSUN та запросив пана ректора на майбутній форум, що його планується провести у квітні наступного року на базі НТУУ “КПІ”.
Відбулася також зустріч Президентської трійки BSUN із Президентом Румунії Трайаном Базеску. Він високо оцінив діяльність BSUN у справі міжнародного співробітництва та розвитку Чорноморського регіону. Пан Президент пообіцяв державну підтримку проектів BSUN у Румунії. М.З.Згуровський висловив подяку за підтримку Румунією діяльності українських університетів у BSUN та повідомив про ініціативу організувати “Форум вищої освіти” наступного року в Україні, який має стати важливою подією для академічної спільноти. М.З.Згуровський запросив Президента Т.Базеску на урочисте відкриття заходу, підкресливши, що Президента України також буде запрошено до участі в урочистостях.
У ході численних зустрічей та обговорення було досягнуто попередніх домовленостей щодо:
- обміну напрацюваннями для створення єдиного європейського освітнього простору в рамках Болонських ініціатив (координатор – Технічний університет Варни);
- співробітництва у сфері сталого розвитку (координатор – НТУУ “КПІ”);
- співпраці у сфері енергобезпеки та альтернативних джерел енергії (координатор – університет Констанци);
- спільних досліджень у сфері багатофункціональних матеріалів та технологій виробництва (координатор – Політехнічний університет Бухареста);
- інновацій та трансферу технологій (координатор – Технічний університет Варни);
- інформаційних технологій та комунікацій, з можливістю поєднання, сполучення та обміну даними мереж, суперкомп’ютерів та комп’ютерної системи GRID (координатор – Технічний університет Молдови);
- проектів телемедицини (координатор – Стамбульський університет).