Питання формування інформаційного простору України розглядалися на нараді ректорів вищих технічних навчальних закладів (ВТНЗ), що 6 квітня відбулася на базі НТУУ “КПІ”. Зібралися представники 47 ВТНЗ з 18 регіонів України.
З інформацією про напрями розвитку інформаційного суспільства виступив ректор університету “КПІ” академік НАН України М.З.Згуровський. Він зупинився на законодавчій базі створення інформаційного простору в Україні, шляхах впровадження інформаційних технологій в освіту і науку; архітектурі й інформаційних та обчислювальних ресурсах вітчизняної мережі URAN, зокрема, для дистанційного навчання та електронних бібліотек; навів приклади застосування інформаційних ресурсів науково-освітньої мережі для надання медичних послуг мешканцям м.Славутич та поділився планами доступу до Міжнародного центру даних.
Про перспективи розвитку та європейської інтеграції національної науково-освітньої мережі доповів перший проректор НТУУ “КПІ”, голова координаційної ради УРАН чл.-кор. НАН України Ю.І.Якименко. Він нагадав етапи створення мережі, її архітектуру й характеристики та наголосив, що на сьогодні мережа практично відповідає вимогам для входження в європейську науково-освітню мережу GEANТ (має статус національної, підтверджений державними органами, та передбачене з наступного року фінансування для створення відповідної внутрішньої структури й підтримання каналу доступу на різних рівнях).
Завідувач кафедри САПР д.т.н., професор А.І.Петренко розповів присутнім про створення GRID-інфраструктури та системи суперкомп’ютерних обчислень з використанням мережі URAN. Зокрема, передбачається включення в національну мережу кластерного суперкомп’ютера і формування GRID-структури (тобто спільного використання обчислювальних потужностей і баз даних за допомогою Інтернету).
Передбачається, що архітектура суперкомп’ютера налічуватиме 128 процесорів. Це дозволить розпаралелити задачі на 128 частин, а потім “зшити” результати. Оперативна пам’ять такого комплексу складатиме 1,6 терабайт, пам’ять на дисках – 2-4 терабайти, архівна пам’ять – 30-40 терабайт. Такі потужності будуть використовуватися для розв’язання великих обчислювальних задач (приміром, комбінаторних) і надання ресурсів віддаленим споживачам.
Потім відбулося обговорення перспектив об’єднання мережі URAN з глобальною європейською GEANТ, куди Україна планує ввійти найближчим часом. Це дозволить перетворити вітчизняну комп’ютерну мережу в єдиний необмежений інформаційно-обчислювальний ресурс.