За статистикою, від хвороб викликаних тютюнопалінням, у світі за рік помирає 3 млн. людей, в Україні – 110 тис., у Києві – близько 5,5 тис. Кожні десять секунд від паління вмирає людина, вбиваючи сама себе.

Про сучасний рівень здоров'я здебільшого прийнято мовчати – кожен і без того розуміє, в яких екологічних умовах проживає, скільки жахливих зовнішніх факторів впливає на імунну систему організму людини і те, що кількість цих факторів з кожним днем невпинно зростає... Знає, але нічого не робить, щоб протидіяти цій статистиці. Люди продовжують палити, вживати алкоголь, нехтують заняттями фізичною культурою.

Але не все ще втрачено. Зокрема, в Києві є кілька громадських організацій, які займаються здоров'ям людства. Серед них – організація “Екологія та здоров'я”, президентом якої є викладач кафедри фізичної реабілітації нашого університету на факультеті ФВС – Лідія Володимирівна Буцька.

Заручившись підтримкою державних міністерств та комітетів, ця організація регулярно проводить акції, що спонукають людей до здорового способу життя. Яскравим прикладом таких подій є акція “Тиждень здорового дихання”, проведення якої передбачено на 14 – 20 листопада – до всесвітніх Днів боротьби із захворюваннями органів дихання та відмови від паління.

– Мета нашої акції, – розповідає Лідія Володимирівна, – пропаганда культури здорового дихання і способу життя та сприяння впровадженню програм оздоровлення функції системи дихання у населення України. В освітніх закладах будуть проводитися уроки здорового дихання, серед школярських, студентських та сімейних команд на головній вулиці міста відбудеться Відкрита першість України з дихальної атлетики, українське телебачення транслюватиме телерадіоуроки “Здорове дихання”, фільми “Правда про тютюн”, “Як кинути палити?”. Але найголовнішою подією для тих, хто дійсно прагне позбавитися шкідливої звички, стане проведення у межах “Тижня здорового дихання” акції “Останній день паління”. Офіційне місце і час проведення – 17 листопада о 15.00 на Майдані Незалежності (поруч із Головпоштампом), проте, “місцем останньої цигарки” може стати і офіс, і вулиця, і будинок, і “курилка” – потрібно лише підготуватися і вирішити, що рівно о 15.00 ви викурите останню цигарку в своєму житті. Кинути палити не легко, тому підготуватися до цього кроку треба ретельно та заздалегідь – і ви це зможете. Уявіть лише, що після припинення куріння через 20 хвилин нормалізується кров'яний тиск, пульс уповільнюється до норми, а температура долонь і підошов підвищується до нормальної; через 8 годин відновлюється нормальний рівень кисню у крові та знижується вміст окису вуглецю у крові до норми; через 24 години зменшується ризик інфаркту; ще через 24 – відновлюється ріст нервових клітин, поліпшується нюх і смак, полегшується хода; через 2 тижні – 3 місяці поліпшується кровообіг, а об'єм роботи легенів збільшується на 30%; через 1 рік ризик ішемічної хвороби серця знижується вдвічі, порівняно з курцем. Таким чином організм почне омолоджуватись, очищуватись, дихання стане чистим, запах тіла – свіжим, краще працюватиме серце, печінка, шлунок, шкіра. Крім того, ви перестанете отруювати ваших друзів та близьких. За рік ви зможете заощадити більше 1000 гривень і витратити їх на щось цікаве і корисне.

Непогана перспектива – погодьтеся!

– Лідіє Володимирівно, а що передбачає собою проведення першості з дихальної атлетики? Це щось новеньке...

– Дихальна атлетика – це новий спортивно-оздоровчий напрямок. Він рекомендований спеціалістами спортивної медицини і реабілітації для тренування правильного подиху, первинної профілактики тютюнопаління і визнаний ефективною оздоровчою технологією протидії тютюновому пресингу. В його основі – тренування дихальної системи і змагання в грі “дуйбол”, що визначають сильніших учасників із найбільшою силою форсованого видиху, витривалістю, кращою координацією й реакцією. А ігрова основа створює гарні передумови для того, щоб людина в групі і самостійно засвоювала звичку дихати правильно і зміцнювала свою дихальну систему. Змагання з “дуйболу”, що будуть проведені в рамках нашої акції, мають на меті визначати силу форсованого видиху, що спрямовується на кульку, закріплену на спеціальному вимірювачі сили видиху – пристосуванні для гри “дуйбол”. Для участі в змаганні учасник різко дме на кульку, потік повітря відхиляє кульку і, як наслідок, стрілка-противага зміщується уздовж шкали.

За даними медиків, від 70 до 90 відсотків населення дихають неправильно, тобто практично не використовують при подиху діафрагму. Проблема неправильного подиху гостро ставиться протягом останніх двох десятиліть, уже доведено, що перехід від “грудного” на “черевне” дихання підвищує надходження кисню в організм і скорочує навантаження на серце, внаслідок, підвищується працездатність. Саме “дуйбол” сприяє оволодінню технікою “правильного дихання”.

Отже, усі, хто бажає кинути палити, навчитися дихати правильно та зробити крок у напрямку справжнього здорового життя – приходьте на “старт” – відлік починається 14 листопада на Майдані Незалежності.

Урок “правильного подиху” від Лідіїї Володимирівни:

1.Подих животом:

Цей вид подиху називається також діафрагмальним подихом. Ви можете легко відчути цей подих самі, якщо, сидячи або лежачи на спині, покладете руку на живіт. Глибоко вдихніть. Ваша рука при цьому буде підніматися в міру підняття живота. Діафрагма – сильна м'язова перегородка, що відокремлює легені від черевної порожнини. Чим нижче вона опускається при вдосі, тим більше повітря потрапляє в легені.

Цілком видихніть – і ви помітите, як ваша рука рухається вниз разом з опусканням живота. Діафрагма підніметься ще вище, якщо ви втягнете живіт примусово. При цьому відбувається максимальне витискування повітря з легенів. Під час цих вправ намагайтеся тримати груди і плечі нерухомими.

2. Грудний подих:

Вдихайте, збільшуючи обсяг грудної клітини. При цьому ребра будуть рухатися нагору і назовні. Видихайте – ребра рухатимуться вниз і всередину. Спробуйте при цьому не рухати животом.

Записала Катерина Білоконь