Нещодавно в нашій газеті був надрукований матеріал, присвячений соціологічному опитуванню студентів старших курсів про якість освіти в НТУУ “КПІ” та сучасний ринок праці. За його результатами найбільший відсоток студентів, які вважають, що їм вистачає знань і вони отримують якісну освіту, навчається на ХТФ. Також найбільший – серед інших факультетів – відсоток студентів ХТФ вважає, що на факультеті працює професорсько-викладацький склад з високим професійним рівнем. Ми попросили прокоментувати такі оцінки студентів декана ХТФ д.т.н. професора Ігоря Михайловича Астреліна.

Результати цього опитування розглядалися на вченій раді факультету. Вони не стали для нас несподіванкою, оскільки вже давно ведеться робота щодо покращення якості освіти. Висока оцінка кваліфікації педагогічних кадрів є об'єктивною. По-перше, майже 90% завідувачів кафедр – лауреати державних премій, академіки галузевих академій, заслужені діячі науки і техніки. По-друге, багато викладачів проходили наукове стажування чи викладали за кордоном. Наприклад, завкафедрою хімічної кібернетики професор Г.О.Статюха тільки-но повернувся зі США, де протягом року читав англомовний курс лекцій у провідних університетах. По-третє, на ХТФ на ряді кафедр викладають за сумісництвом провідні вчені НАН України та галузевих установ. При чому це – найкращі спеціалісти України і світу у своїх галузях. Дехто з них, як і багато штатних викладачів факультету, читає авторські курси, яких ще немає у підручниках. На ХТФ дуже хороший інститут кураторів, мабуть, це залежить насамперед від того, що більшу половину контингенту на ХТФ становлять жінки. Вони, як мами, переймаються навчальними та іншими проблемами своїх студентів. Іноді трапляється так, що студенти на перших курсах ще не зовсім освоїлись, їх потрібно трохи “підтягнути” і підтримати, а в майбутньому вони навіть стають відмінниками.

Важливим є також те, що майже всі кафедри факультету виконують спільні проекти з вузами та фірмами Франції, Італії, США. На світових конкурсах вчені факультету посідають провідні місця за наукові досягнення, а також за вироби, що базуються на них. Як приклад, суперконденсатори, розроблені в лабораторії кафедри фізичної хімії, якою завідує д.х.н. професор Ю.В.Малєтін, визнані найкращими у світі. На кафедрі електрохімії існує одна зі світових електрохімічних наукових шкіл (всього у світі є сім електрохімічних шкіл: одна з них – в Україні, а саме у нас). На кафедрі виробляються електрохімічні сенсори, які визнані одними з найкращих у світі.

ХТФ досить добре знаний в Україні. Цього року Міністерство промислової політики, Комітет Верховної Ради України з питань промислової політики і підприємництва, Союз хіміків України, Торгово-промислова палата України, Центральна рада профспілки працівників хімічної та нафтохімічної галузей промисловості України реалізували загальноукраїнський проект “Лідер хімічної та нафтохімічної промисловості України”. В номінації “Наукові заклади, дослідні виробництва, спеціалізовані навчальні заклади” переможцями визнано хіміко-технологічний факультет НТУУ “КПІ” (єдиний серед вищих навчальних закладів України, що мають хіміко-технологічні підрозділи) та науково-дослідну лабораторію хімічних методів захисту від корозії нашого факультету (зав. НДЛ – к.х.н. В.А.Кощій). Лідерство факультету обумовлено його науковими розробками світового рівня та їх впровадженням на підприємствах хімічної та нафтохімічної галузей, а також успішним багаторічним досвідом підготовки висококваліфікованих фахівців, які блискуче зарекомендували себе у вітчизняній хімічній науці і технології.

Ми регулярно посилаємо найкращих студентів на стажування за кордон. Це, безперечно, дуже позитивно, але є й недолік. Наші студенти, яких факультет у майбутньому планує направити на наукову та викладацьку роботу, так добре себе виявляють, що керівники цих іноземних наукових закладів на дуже вигідних умовах часто запрошують їх працювати в себе.

На факультеті часто практикуються зустрічі з випускниками, які вже стали керівниками фірм чи підприємств. Вони діляться набутим досвідом, розповідають молодим капеішникам про важливість знання тої чи іншої дисципліни, використання теорії на практиці після закінчення вузу. Студенти після таких бесід ставляться до навчання більш свідомо, а не за принципом “вивчив-склав-забув”.

Гарній освіті також сприяє те, що на базі семи хімічних академічних інститутів Києва проходить майже третина лабораторної практики студентів ХТФ. У цих інститутах краще устаткування, і працюють вони в науці іноді ширше, ніж ми. Буває, що наукові дослідження випереджають, так би мовити, навчальний план і навчальні програми. Тоді такі інститути, як, наприклад, Інститут хімії поверхні НАН України надсилають нам програму, за якою наші студенти мають змогу прослухати там курси лекцій, які дещо виходять за межі навчального плану і націлені на засвоєння новітніх досягнень хімічної науки. Все це сприяє ґрунтовному навчанню молоді й готує до магістерської та наукової роботи. До речі, кожна друга магістерська робота на ХТФ має науковий пріоритет, тобто йде виконання планового державного завдання, яке вимагає не тільки знання прослуханого курсу, але й великої самостійної роботи з науковими журналами, Інтернетом тощо.

У цьому році реальний конкурс при вступі на наш факультет був досить високим – 5,1 особи на місце. Після закінчення НТУУ “КПІ” випускники ХТФ вже багато років на 100% забезпечуються роботою за спеціальністю. Попит на фахівців у цій галузі є досить високим (1,5 – 2,5 запитів на одного випускника).

Усе вищезгадане сприяє посиленню інтересу до ХТФ, а також заслуговує тієї високої оцінки, яку дають факультету його студенти.

Записала Майя Заховайко