Сучасні технології впевнено входять у наше буття. Невід'ємною частиною цього процесу є й сфера медицини. Ця галузь з її багатотисячолітньою історією сьогодні озброюється новими приладами для лікування. Ноу-хау в медицині в буквальному сенсі рятують людей від смерті й повертають їх до повноцінного життя, надто тепер, у часи страшної кривавої війни. Тому союз лікарів, науковців та інженерів стає вимогою часу. Саме на створення їхньої спілки спрямовано п'ятисторонній меморандум про співпрацю, який 10 січня від імені очолюваних ними організацій підписали ректор КПІ ім. Ігоря Сікорського Анатолій Мельниченко, президент Національної академії медичних наук України Віталій Цимбалюк, директор ТОВ "Інноваційний Холдинг "Сікорські Челендж" Олексій Струцинський, представник керівництва Благодійної організації "Благодійний фонд "КОЛО" Сергій Федоров і директорка ТОВ "Науковий парк адитивних технологій Сікорські Челендж" Наталія Семінська.

🚀

"Сьогодні здоров’я українців залежить від об'єднання й синергії медичних та інженерних наук – саме вони долатимуть найбільші виклики наступних десятиріч", – наголосив Анатолій Мельниченко, розпочинаючи розмову, що передувала підписанню документу.

Меморандум, з огляду на кількість підписантів і серйозність їхніх намірів, вийшов доволі розлогим. Він передбачає розвиток співпраці у впровадженні міжнародних стандартів якості в сфері біомедицини в Україні, у розробленні та впровадженні технологій регенеративної медицини, медичних (фармацевтичних) біотехнологій, технологій біобезпеки та біозахисту; інформаційних технологій для потреб охорони здоров'я (включаючи діагностику та лікування захворювань людини, а також розвиток системи громадського здоров'я). Також зафіксовано домовленості щодо співпраці у розробленні, проведенні випробувань і впровадженні новітніх медичних виробів, включаючи лікувальну та діагностичну медичну техніку; сертифікації (атестації) фахівців; стандартизації технологій протезування та реабілітації (впровадженні клінічних медичних протоколів); сертифікації та стандартизації протезних матеріалів і комплектуючих.

Крім того, учасники підписання меморандуму планують активно сприяти розвитку освіти в біомедичній галузі, у тому числі й підвищенню кваліфікації та вдосконаленню системи підготовки кадрів для розвитку медичної сфери та галузі медичної інженерії; дослідженням у галузі протезування та реабілітації; створенню та розвитку інноваційної інфраструктури на базі КПІ, зокрема у біомедичній галузі; підтримці клінічних досліджень в Україні в протезній галузі; забезпечувати пошук перспективних науково-технічних розробок в інституціях Національної академії медичних наук України тощо.

"Оце наше сьогоднішнє об'єднання мало б відбутися значно раніше. Адже в Академії давно висуваються ідеї, які потребують подальшого технічного розвитку і впровадження, – зауважив під час обговорення напрямів співпраці Президент Національної академії медичних наук України Віталій Цимбалюк. – Можливо, ми нині закладаємо перші камені у підмурок системи, коли приходять пропозиції від науковців-медиків, науковці та інженери-політехніки  пропонують технічні рішення їхнього втілення у життя, й співпраця ця йтиме на користь нашої держави".

Звісно, особлива увага в цьому контексті приділятиметься розв'язанню проблем медицини військової. На такому аспекті співпраці під час обговорення документа окремо зупинився віцепрезидент НАМН України, генерал-майор медичної служби Ігор Лурін, який говорив про цілком конкретні речі: "Сьогодні ми дуже активно співпрацюємо з військовими медиками і запрошуємо вас (мається на увазі КПІ ім. Ігоря Сікорського – прим. ред.) також взяти участь у цій співпраці, насамперед у фундаментальних речах, зокрема, скажімо, у дослідженнях термінальної балістики різних снарядів... у тому числі вивченні різниці між балістикою кульовою та осколковою". Мова йшла й про інші напрями співробітництва, насамперед про ті, результати яких можна буде оперативно втілювати в медичну практику. 

Повноправним учасником об'єднання має стати ще й бізнес, який забезпечуватиме впровадження і масштабування вдалих проєктів і рішень, додала очільниця Всеукраїнської інноваційної екосистеми "Sikorsky Challenge" Інна Малюкова. Ця складова допоможе просувати нові технології й виводити їх до потенційних користувачів і замовників. Отож серед інших пропозицій щодо практичної діяльності учасників укладеного меморандуму – проведення в травні цього року Форуму медичної інженерії із залученням іноземних партнерів. У межах цього Форуму має бути організовано і конкурс кращих розробок з відповідної тематики, переможці якого зможуть отримати підтримку потенційних інвесторів. На ньому, за словами Інни Малюкової, мають бути представлені розробки в сфері військової медицини, може працювати секція фундаментальних досліджень з медичної тематики та інженерії тощо.   

Головним підрозділом, на базі якого розгортатиметься спільна діяльність у межах ухваленого меморандуму, буде, звісно, факультет біомедичної інженерії. Він, до речі, колись був заснований саме як медико-інженерний – про це в розмові з кореспондентом "Київського політехніка" нагадала заступниця його декана з наукової роботи Олена Голембіовська. Понад те, за її словами, з ініціативою про його створення виступив тоді один із інститутів НАМН України, тому не дивно, що співробітництво з Академією в цьому підрозділі ніколи й не переривалося. "Якщо казати про конкретні напрями сьогоднішньої співпраці, то це і біосенсори, і 3D-біодрук, тобто сучасні адитивні технології, та багато інших, – розповіла  вона.  – А підписаний сьогодні документ є фактично рамковою угодою, яка дає зелене світло і підтверджує правомірність всіх наших попередніх спільних проєктів. І, звичайно, розширює наші можливості в плані наукової співпраці й у впровадженні наших спільних напрацювань".

Дмитро Стефанович

Наш університет ще активніше розвиватиме та застосовуватиме новітні біомедичні технології, які рятуватимуть сотні життів!

Таку надважливу роботу КПІшники виконуватимуть разом із:

📌 Національною академією медичних наук України;
📌 Науковим парком адитивних технологій Сікорські Челендж;
📌 Інноваційним холдингом «Сікорський Челендж»;
📌 Благодійним фондом «Коло».

Подальшу співпрацю затверджено у п’ятисторонньому меморандумі.

«Обʼєднання наших установ мало б відбутися вже давно, щоб передові ідеї наших українських медиків реалізовувалися тут, в Україні, а не за кордоном. Тепер разом з вами ми зможемо робити свій український продукт, щоб рятувати життя наших людей», — Віталій Цимбалюк, президент Національної академії медичних наук України.

«Сьогодні здоровʼя українців залежить від обʼєднання й синергії медичних та інженерних наук — саме вони долатимуть найбільші виклики наступних десятиріч», — Анатолій Мельниченко, ректор КПІ ім. Ігоря Сікорського.

Результати досліджень і пропозиції від дослідників у сфері медицини допоможуть фахівцям КПІ ім. Ігоря Сікорського реалізовувати ще більше проєктів за такими напрямами:

• регенеративна медицина;
• впровадження найефективніших технологій для постраждалих від війни, робота з мінно-вибуховими й вогнепальними травмами, зокрема протезування, ортезування та реабілітація;
• інформаційні технології для потреб охорони здоров’я;
• розроблення новітніх медичних виробів;
• сертифікація (атестація) спеціалістів.

Дата події