Після закінчення школи Максим обрав професію військового: як його батько і дід, закінчив Військовий інститут Національного технічного університету України й розпочав службу у військових частинах розвідки.

З початку російської збройної агресії Максим Михайлович виконував завдання із захисту незалежності й територіальної цілісності України в зоні проведення АТО в Донецькій і Луганській областях. Був учасником найважчих боїв 2014–2015 років.

У травні 2014-го командував групою, яка звільняла Донецький аеропорт, і був серед тих воїнів, яких навіть ворог, вражений їхньою безстрашністю та стійкістю, назвав кіборгами.

Полковник Шаповал загинув 27 червня 2017 року внаслідок зухвалого терористичного акту, спланованого російськими спецслужбами.

Максимові Шаповалу присвоєно військове звання генерал-майора і звання Героя України з удостоєнням ордена «Золота Зірка»посмертно.