У Президії Національної академії наук України 24 лютого відбулося засідання Програмного комітету Міжнародного форуму «Уроки Чорнобиля – для ядерної безпеки світу».
Форум проводитиметься в НТУУ «КПІ» наприкінці квітня цього року.
«Цей форум – один із заходів, який ми маємо провести з нагоди відзначення 30-х роковин Чорнобильської катастрофи. Я маю нагадати, що аварія на ЧАЕС є однією з найбільших техногенних катастроф в історії людства. В її ліквідації та мінімізації її наслідків узяли участь понад 600 тисяч людей, –наголосив Президент НАН України Борис Патон, який головував на засіданні. – На даний час Чорнобильську атомну електростанцію, як відомо, зупинено. Проводиться спорудження нового, безпечного конфайнменту, який має надійно ізолювати зруйнований енергоблок від навколишнього середовища. Наступним і остаточним етапом подолання наслідків Чорнобильської катастрофи має стати створення інфраструктури для демонтажу нестабільних конструкцій та їх переробки і захоронення. Головною метою міжнародного форуму «Уроки Чорнобиля – для ядерної безпеки світу» є початок обговорення нового етапу міжнародного співробітництва, спрямованого на спільну реалізацію заходів остаточного перетворення об’єкту «Укриття» на екологічно безпечну систему».
Про основні напрями роботи форуму, проект його програми, та принципи визначення тематики засідань доповів членам Програмного комітету ректор НТУУ «КПІ» академік НАН України Михайло Згуровський. Він зупинився і на проблемах, одним із інструментів подолання яких має стати форум. Серед чи не найголовніших – питання утилізації радіоактивних відходів. «У 2018 році закінчується будівництво сучасного конфайнменту. Споруджувала його Україна спільно з країнами-донорами. Але проблему це до кінця не вирішить. Той радіоактивний бруд, який залишатиметься всередині цієї споруди, і надалі нестиме радіоактивну загрозу як для України, так і для її сусідів. Наша країна самостійно забезпечити утилізацію та захоронення цих ядерних відходів не в змозі. Проблема ця складна не лише у технічному, але й, передусім, у фінансовому плані. Тому серед завдань цього форуму є донесення необхідності її вирішення до міжнародної спільноти», – розповів Михайло Згуровський. Ще однією проблемою, що її не повинні оминути увагою учасники форуму, має стати необхідність переглянути засадничі принципи забезпечення безпеки ядерних об’єктів та їх стійкості перед можливими природними катастрофами. Вона постала після ядерної катастрофи на Фукушимі в Японії, яка засвідчила, що заходів, що донедавна вважалися абсолютно надійними, недостатньо для дійсно безпечної експлуатації таких об’єктів.
Обговоривши окремі організаційні питання і запропонувавши корективи до його регламенту, учасники засідання затвердили проект програми форуму, підготовлений його Науково-організаційним і Локальним комітетами, і визначили етапи своєї подальшої роботи.