29 квітня 2015 р. у Славутичі відбувся Другий міжнародний науково-практичний семінар студентів, науковців та підприємців „Технології розумного міста у XXI столітті”. Семінар був організований Славутицькою філією Національного технічного університету України „Київський політехнічний інститут”.
Тематика семінару включала такі питання:
- Концепції „розумного міста”.
- Інформаційні технології як основа для побудови „розумних міст”.
- Системи безпеки промислово-соціальних та інфраструктурних об’єктів.
- Геоінформаційні системи.
- Інформаційні технології, як основа оптимізації технологій у паливно-енергетичній сфері.
- Розширення Славутицької філії НТУУ КПІ із залученням сучасних технологій дистанційного навчання.
В роботі семінару приймали участь студенти, аспіранти, науковці, представники науково-дослідних і проектних організацій, комерційних фірм, а також представники органів державної влади і місцевого самоврядування міста Славутич. Перший такий семінар пройшов у квітні минулого року і викликав чималий інтерес у слухачів.
Цього року у роботі семінару взяли участь: Удовиченко В. П. (міський голова м. Славутича 1990–2015 рр.), в. о. міського голови Фомічев Ю. К. та його заступник Шевченко В. В., директор ВО „АтомРемонтСервіс” ДП НАЕК „Енергоатом” Шикун В. А., представники ДСП „Чорнобильська АЕС”, Агентства регіонального розвитку, компанії „Інфоклас”, Інституту проблем математичних машин і систем НАНУ; представники міжнародних компаній та організацій СП „NOVARKA”, ГУП „Підвищення безпеки”, ГУП ПОМ; JBS, IVL, UNMMC, викладачі та аспіранти Чернігівського національного технологічного університету, КНУ ім. Т. Г. Шевченка; колишні випускники Славутицької філії, студенти НАУ та НТУУ КПІ, а також викладачі та студенти Славутицької філії НТУУ КПІ. Окремо слід зазначити про участь у семінарі голови Асоціації підприємств промислової автоматизації України Олександра Володимировича Юрчака та генерального директора фірми TOV Phoenix Contact–Україна Олега Миколайовича Михайлова, які відмітили високий рівень співробітництва зі СФ НТУУ КПІ в Асоціації щодо питань розвитку автоматизації підприємств України, та повідомили про прийняття Славутицької філії НТУУ КПІ до АППАУ в статусі академічного члена. Відгук про семінар вже є тут: http://appau.org.ua/ru/Pro-competenciy-thechnologiy-dominuut-ale-chi-e-inchi-navychky.
Роботу семінару відкрив директор Славутицької філії НТУУ КПІ, доктор технічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Анатолій Володимирович Носовський, який підкреслив надзвичайну важливість подібних заходів та необхідність і доцільність їх проведення як для студентів, так і для науковців, підприємців та потенційних роботодавців міста Славутича. Саме такі зустрічі якнайкраще сприяють не тільки отриманню студентами необхідної практики у сфері застосування новітніх комп’ютерних та інформаційних технологій, а й встановленню зв’язків з підприємствами та установами міста для налагодження взаємовигідних відносин та подальшої плідної співпраці в плані застосування новітніх технологій задля вирішення існуючих проблем.
Ведучий семінару старший викладач філії Максим Володимирович Савельєв означив тематику семінару, наголосив на її актуальності в контексті переходу людства у XXI столітті в новий інформаційний простір, ознайомив присутніх зі світовими трендами в побудові „розумних” міст та відзначив роль м. Славутича у створенні та реалізації концепції „розумних” міст в Україні.
З яскравою доповіддю на тему „Суспільні та технологічні прориви – складові успіху України майбутнього” виступив доктор економічних наук, професор В. П. Удовиченко, – незмінний міський голова м. Славутича протягом 1990–2015 рр.
Перспективи розвитку міста в рамках проекту „Поліська силіконова долина” розкрив секретар міської ради м. Славутича, в. о. міського голови, Ю. К. Фомічев, логічним продовженням доповіді якого стала доповідь першого заступника міського голови В. В. Шевченка – „Реалізація проектів з енергозбереження та створення енергоменеджменту у м. Славутичі із залученням міжнародного досвіду”.
З останніми науково-практичними дослідженнями у сфері енергоефективності муніципальних об’єктів, що виконуються силами Чернігівського національного технологічного університету, виступив доцент І. С. Скітер. Його доповідь наочно продемонструвала як наука може вирішувати насущні проблеми. Слід зазначити, що Славутицьку філію НТУУ КПІ і ЧНТУ пов’язує давня і плідна співпраця, що допомагає студентам філії в навчанні і в наукових дослідженнях.
Ще одну доповідь від Чернігівського університету „Інформаційні технології управління сільським господарством” представив аспірант Іван Михайлюк. Він не тільки розповів про свою наукову роботу, але й показав спільність проблем і задач, які стоять перед розподіленим соціо-техногенним середовищем, котрим є не тільки міські, але й сільські муніципально-господарські утворення.
Не можна не відзначити доповідь директора ВП „АРС” ДП НАЕК „Енергоатом” В. А. Шикуна, у ході якої він не тільки означив коло проблем, що їх вирішує очолюване ним підприємство, але й обумовив напрямок майбутнього співробітництва зі Славутицькою філію в частині проходження студентами проектно-технологічної практики. Зі свого боку філія запропонувала керівнику ВП „АРС” участь у спільних проектах, через які можна ефективно передавати академічні знання промисловості.
Із зацікавленням учасники семінару зустріли доповідь „Геологія „розумного міста” доктора геологічних наук, професора КНУ ім. Т. Г. Шевченка, Олени Михайлівни Іванник. Для багатьох присутніх стало відкриттям, що питання геології актуальні не тільки для сейсмонебезпечних районів, а й для будь-якого муніципального утворення в Україні. Присутні висловились за розвиток подальшого співробітництва і міжуніверситетських контактів.
Дуже цікавими і важливими з точки зору практичного застосування сучасних методик розробки інформаційних систем були презентації бізнес-аналітика компанії JBS Юлії Насенок – на прикладі „сервісу мобільної реклами”, та розробника тієї ж компанії JBS Олександра Трикашного – на прикладі „сервісу розумної етикетки”. Вони презентували готовий програмний продукт Tipitim – додаток для мобільних пристроїв, розроблений на платформі Андроїд, з практичною його демонстрацією.
Окремо слід зазначити участь у роботі семінару колишніх студентів філії таких як: Максим Пантін, компанія „Вінсі Констрюксьон Гран Проже” та „Буйг Траво Пюблик”, та Турок Антон, ПАТ „Чернігівобленерго”, з їх роботою „Клієнт-серверна система збору та обробки інформації. Прототип інформаційної системи „Розумне місто”, виконаної на технологіях відкритого програмного забезпечення.
З конкуруючим проектом „Ситуаційний центр управління „Розумне місто” на базі платформи GENESIS64™” виступила команда з колишніх студентів філії, а нині студентів п’ятого курсу НАУ Олександра Петрова, Олександра Кравченка і студента третього курсу Славутицькой філії Валерія Тернавського. Даний проект, виконаний на технологіях компанії ICONICS, наданих Славутицькій філії в минулому році в рамках тісного співробітництва для використання їх у навчальному процесі з метою підготовки фахівців на новому, більш високому професійному рівні.
Також у роботі семінару активну участь взяли саме студенти філії, які вже мають певні особисті досягнення та напрацювання у сфері інформаційних технологій. Серед студентських робіт слід відмітити презентацію на основі міжкурсового проекту „Автоматизована система керування мобільними патрулями Добровільної народної дружини” студентів третього курсу Антона Мостіпана і Романа Хворостенка; „Створення автоматизованої системи керування утилізацією побутових відходів” студента другого курсу Владислава Штефана; „Алгоритм аудіоаналітики у системі розумного міста” студента другого курсу Кирила Карпенка; „Використання спеціалізованої програми для електронних пристроїв на базі операційної системи Android з метою надання інформаційно-довідкових послуг” студентки третього курсу Тетяни Лось.
Завершив семінар професор В. М. Шаталов доповіддю „Спроба інтегрування у глобальну систему освіти”, в якій означив нові методи освіти, що активно впроваджуються у Славутицькій філії.
Цей науково-практичний семінар став для наших студентів маленьким, але дуже важливим кроком на шляху розуміння складності та значущості обраної професії. Набутий досвід зробить свій внесок у формування творчого потенціалу майбутніх фахівців з інформаційних технологій.