Коло діяльності Науково-технічної бібліотеки ім. Г.І.Денисенка НТУУ "КПІ" досить широке: інформаційне забезпечення навчальної і наукової роботи університету, створення власних електронних ресурсів, науково-бібліографічна, гуманітарно-освітня та культурно-просвітницька робота. Останнім часом активно ведеться робота з опрацювання старовинної частини книжкового фонду (видань XVIII – першої половини ХІХ ст.). Співробітники фонду рідкісних і цінних видань бібліотеки ретельно вивчають кожну книжкову пам'ятку, вносять її до електронного каталогу і вводять інформацію про неї до наукового книгознавчого обігу.

Така науково-пошукова робота потребує ґрунтовної книгознавчої підготовки. З метою вдосконалення роботи і підвищення фахової кваліфікації науковці-бібліотекарі виступили з ініціативою створення на базі НТБ НТУУ "КПІ" Школи-практикуму для співробітників відділів рідкісних і цінних видань університетських бібліотек України.

Нашу пропозицію підтримала Українська бібліотечна асоціація (УБА) і Методичний центр бібліотек вищих навчальних закладів України. Адже формування відділів стародруків, рукописів, рідкісних і цінних видань в університетських бібліотеках є непростою справою, яка має свою довгу і цікаву історію. Науковці-бібліотекарі плідно співпрацюють із вченими-дослідниками, аспірантами і студентами. Старовинна література дає яскраве уявлення про розвиток тої чи іншої галузі науки і техніки. Торкаючись пожовтілих сторінок двохсотлітньої давнини, студенти мають можливість усвідомити довгий шлях розвитку наукової думки, відслідкувати історію вищої освіти взагалі і своєї професії зокрема. Знайомство зі старими підручниками заохочує до навчання і дає розуміння історичної перспективи конкретного фаху.

В Україні добре відомі унікальні книгозбірні Львівського, Одеського, Харківського, Чернівецького університетів, що вже сьогодні мають статус національного наукового надбання. Серед бібліотек технічного спрямування найбагатшими є бібліотеки Харківського та Львівського технічних університетів. Але серед численних вишів країни є багато і таких, де тільки приступають до опрацювання старих книжкових фондів, і дуже важливим є правильний науковий підхід до всіх аспектів цієї діяльності.

Саме тому ініціатива співробітників НТБ ім. Г.І.Денисенка мала великий резонанс і на запрошення відгукнулось понад 70 бібліотекарів з бібліотек Києва, Харкова, Полтави, Житомира, Ніжина і Умані. Окрім університетських бібліотек, були представлені Національна бібліотека України ім. В.І.Вернадського, Національна історична бібліотека України, бібліотеки наукових інститутів НАН України.

Перше заняття школи відбулося 7 жовтня 2014 р. в затишній залі рідкісних і цінних видань. Темою обговорення були правила складання бібліографічного опису стародруків, рідкісних і цінних видань.

Привітальне слово до слухачів Школи-практикуму виголосила Галина Іванівна Ковальчук – найвідоміший в Україні фахівець зі стародруків, доктор історичних наук, професор, завідувач відділу стародруків і рідкісних видань НБУ ім. В.І.Вернадського. Вона підкреслила актуальність і необхідність подібних професійних зустрічей, озвучила існуючі проблеми в цій галузі і нагадала про невідкладність створення Державного реєстру книжкових пам'яток України.

Від імені Української бібліотечної асоціації присутніх привітала Людмила Василівна Савенкова –  директор Наукової бібліотеки Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова.

Завідувач фонду рідкісних і цінних видань НТБ ім. Г.І.Денисенка НТУУ "КПІ" Марина Олексіївна Мірошниченко представила презентацію "До історії формування відділів стародруків і рідкісних видань в університетських бібліотеках".

У рамках вільної дискусії виступили: Н.В.Кириченко – завідувач відділу Наукової бібліотеки Київського національного університету ім. Т.Шевченка, І.Г.Торлін – завідувач сектору Наукової бібліотеки Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова, З.Д.Стерехова – завідувач відділу наукової обробки документів НТБ ім. Г.І.Денисенка НТУУ "КПІ". Було проведено анкетування слухачів з метою вивчення ситуації зі стародруками в різних вишах і планування подальшої роботи.

Планується продовжити заняття Школи-практикуму в подальшому і долучати до підготовки і проведення професійних зустрічей фахівців з інших університетських бібліотек України.

М.О. Мірошниченко, зав. фонду рідкісних і цінних видань НТБ ім. Г.І.Денисенка

Дата події