13 грудня 2013 року в НТУУ "КПІ" з ініціативи Наукового товариства студентів та аспірантів пройшла відкрита лекція з обчислювальних нейронаук викладача Інституту нейронаук Державного університету Джорджії (Атланта, США) професора Геннадія Цимбалюка. Цього літа він також викладатиме на стрімі (стрім – тематичний напрямок) "Обчислювальні нейронауки" Дев'ятої літньої школи "Досягнення та застосування сучасної інформатики, математики та фізики" (англ. "Achievementsand Applicationsof Contemporary Informatics, Mathematics and Physics", або коротко AACIMP), міжнародного науково-освітнього проекту, який ще було ініційовано НТСА КПІ. Бесіда відбулася в рамках проекту AACIMP Promo – циклу ознайомчих лекцій від провідних викладачів світу з наукової тематики відповідно до напрямків Літньої школи.
Зустріч була присвячена базовим поняттям та новітнім розробкам в галузі нейронаук. Геннадій Сергійович докладно розповів про "Dynamical Neuroscience" ("динамічна нейронаука"), що займається процесами сприйняття, пізнання та поведінки. Теорія динамічних систем – галузь математики і фізики, що описує переходи між динамічними режимами – біфуркації, та використовує геометричні методи для виведення законів, які керують поведінкою різних систем, включаючи нейронні та нейромеханічні. Загалом, напрям "Нейронауки" – досить молода галузь сучасної науки, навіть термін такий увійшов у наукову мову лише у 60-х роках минулого сторіччя. Сьогодні це комплекс наукових дисциплін, що вивчають нервову систему на різних рівнях – від молекулярного до рівня всього організму. Над відповіддю на запитання "Як функціонують мозок і уся нервова система?" спільно працюють фізики, нейрофізіологи, психологи, біологи, хіміки, математики, програмісти та філософи. З плином часу поле для вивчення ставатиме ширшим, і Геннадій Цимбалюк стверджує, що "нейронауки – це сфера майбутніх відкриттів, які вразять нашу уяву".
Відкрита лекція пройшла в рамках презентації стріму "Обчислювальні нейронауки" Літньої школи AACIMP-2014. Представники програмного комітету за цим напрямом професор Геннадій Цимбалюк і професор Сергій Яковенко (Медична школа Університету Західної Вірджинії (США) наголошують, що цього року на стрім чекають значні зміни. Найголовніша серед них – "відхилення від дидактичного стилю викладання у бік активного навчання з практичними заняттями і проектами". "Ми запропонуємо кілька індивідуальних проектів з нейромеханіки і нейродинаміки, які допоможуть глибше ознайомитися зі світом обчислювальної нейронауки", – говорить Сергій Яковенко. Геннадій Сергійович розповідає докладніше: "Так, перше нововведення – робота студентів над проектами, самостійно або в групах. Важливо, що наприкінці Школи ми проведемо конференцію, на якій слухачі курсу презентуватимуть власні доповіді". Що ж до викладацького складу, то він дещо зміниться – з'явиться кілька нових облич. "Ми запрошуємо Рона Калабрізі з Еморі Університету (приватний дослідницький університет, Атланта, США). Рон – це один із фундаторів нейродинаміки: він зробив величезний внесок у розуміння механізмів нейронних ритмів", – додає Сергій Яковенко. На стрімі "Нейронауки" також вестимуть заняття один з його засновників, представник програмного комітету у 2006–2012 рр. доктор Рубен Тикіджі-Хамбур'ян (Центр наук про здоров'я Луїзіанського державного університету США, НДІ нейрокібернетики Південно-Федерального університету Росії), видатний учений-нейробіолог професор Пітер Ерді (Колледж Каламазу, США; Дослідний інститут фізики елементарних частин та ядерної фізики УАН, Будапешт, Угорщина) та доктор Антон Попов (кафедра фізичної та біомедичної електроніки НТУУ "КПІ").
Варто відзначити, що в ході робочої зустрічі Геннадія Цимбалюка з першим проректором НТУУ "КПІ" Юрієм Якименком було прийнято рішення щодо акредитації (надання ECTS кредитів) повного курсу обчислювальних нейронаук на Дев'ятій літній школі AACIMP НТУУ "КПІ" для американських студентів Державного університету Джорджії та Університету Західної Вірджинії.
Важливо: Літня школа AACIMP-2014 проходитиме з 4 по 16 серпня в НТУУ "КПІ". До участі в ній запрошуються студенти, аспіранти та молоді вчені нашого університету, України та світу. Початок реєстрації – лютий 2014 р. Реєстраційна форма, назви та описи курсів, докладна інформація про викладачів незабаром буде розміщена на офіційному сайті Літньої школи www.summerschool.ssa.org.ua.