З третього по п'яте жовтня 2013 року в м. Рига (Латвія), в головній будівлі Swedbank уже всьоме відбувся Міжнародний проект розвитку високих технологій 7th Riga Commercialization Reactor ("Реактор комерціалізації"), де вчені зустрілися з підприємцями.
Людям з підприємницькими здібностями було запропоновано протягом двох днів ознайомитися з відібраними експертами "Реактора" готовими високотехнологічними розробками, на основі яких може бути розвинений глобально орієнтований експортний стартап-бізнес. Цільову аудиторію заходу складали люди, які шукають нові перспективні напрямки розвитку бізнесу. Це як досвідчені підприємці, так і початківці, а також менеджери приватного або державного сектора усіх рівнів, студенти-третьокурсники комерційних вишів з бездоганним знанням англійської та російської мов.
Ідея створення "Реактора" належить Миколі Адамовичу – генеральному директору латвійської інвестиційної компанії SIA "FNG Invest". За словами самого Миколи, фізика за освітою і підприємця за покликанням, "…в Латвії немає потужних держкорпорацій, і заробити тут можна лише власним підприємницьким талантом. Унікальність "Реактора комерціалізації" полягає в тому, що сюди можна прийти, озброївшись одним лише ентузіазмом, а піти з підписаним договором про підтримку нового перспективного підприємства. Проекти, що реалізуються в рамках "Реактора", можуть розраховувати не тільки на інвестиції, а й на поради досвідчених консультантів, що найчастіше виявляється цінніше фінансової підтримки. Ми допоможемо також із створенням команди, експертизою, інтенсивним навчанням та залученням венчурного капіталу".
Проводиться "Реактор" в Ризі і спрямований саме на латвійських підприємців та інвесторів. А ось інноваційні розробки надходять з усього СНД та країн ЄС. Цього року на 7-й зустрічі "Реактора комерціалізації" було представлено 18 відібраних експертами наукових проектів з таких напрямів, як нано- та біотехнології, ресурсо- та енергозберігаючі технології, медицина, телекомунікації. Науковці з Латвії представили три проекти, три проекти було з України, два – з Вірменії, дев'ять проектів з Росії, а також одна науково-технологічна розробка з Німеччини. Від нашого університету для комерціалізації був представлений проект "Металокерамічні рентгенівські трубки нового покоління для медичної і технічної діагностики".
Перший день роботи був присвячений доповідям учених, які представляли свої розробки у вигляді презентацій з подальшим ретельним аналізом експертами "Реактора". З урахуванням зроблених зауважень експертів та організаторів "Реактора" на другий день роботи всі представлені доповіді уважно заслухали близько 200 підприємців і бізнесменів, після чого відбулася консультаційна секція, під час якої за розкладом – не більше 20 хвилин на кожну бесіду, підприємці мали можливість поставити кожному розробнику будь-які запитання – від наукової основи розробки до передбачуваного плану комерціалізації.
Наприкінці другого дня "Реактора" робота продовжилася вже в групах із зацікавленими підприємцями. На третій день потенційні коммерціалізатори представлених проектів прийшли на зустріч з науковцями, вже вибравши собі проект і максимально з ним ознайомившись. Стратегію подальшого розвитку, можливі шляхи та плани подальшої роботи обговорювали вже спільно. А представлення проекту перед потенційними інвесторами та їх експертами робили вже самі підприємці після відповідної консультації, проведеної професором з маркетингу Стартап-Академії Сколково (Росія) Гарі Фаулером.
Остаточне рішення з фінансування представлених на "Реакторі" проектів буде прийнято 18 грудня 2013 року після відповідних консультацій потенційних інвесторів з експертами по напрямах.
Створені в процесі роботи "Реактора" компанії отримають можливість венчурного фінансування на реалізацію проектів від таких латвійських та міжнародних інвесторів, як "Imprimatur Capital", "Seed Fund of Russian Venture Company", "Amber Sea Business Angel Club" тощо. Також "Реактор" співпрацює з "Amber Sea Business Angel Club", "Start-up Academy Skolkovo" та іншими.
На сьогоднішній день за підтримки "Реактора комерціалізації" створено 30 нових підприємств, 16 з яких уже залучили для реалізації перспективних ідей фінансування на загальну суму 2,8 мільйона євро.
Цей важливий захід підтримують Ризька дума, Swedbank, Baltic International Bank, інвестиційна компанія FNG Invest, патентне агентство TriaRobit, міжнародні міжурядові організації ISTC і STCU, бізнес-школа RISEBA та інші.
Додаткову інформацію можна отримати за телефоном: 406-82-74.