29 січня у залі засідань Вченої ради НТУУ "КПІ" відбулася урочиста церемонія офіційного представлення в Україні проекту Організації Об'єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО) "Сприяння адаптації та впровадженню ресурсоефективного та більш чистого виробництва шляхом створення і роботи Центру більш чистого виробництва в Україні" та відкриття цього Центру.
У церемонії взяли участь ректор НТУУ "КПІ" академік НАН України Михайло Згуровський, Надзвичайний і Повноважний Посол Австрійської Республіки в Україні Вольф Дітріх Хайм, Надзвичайний і Повноважний Посол Швейцарії в Україні Крістіан Шьоненбергер, директор Швейцарського бюро співробітництва в Україні Гуїдо Бельтрані, президент Українського союзу промисловців і підприємців, народний депутат України Анатолій Кінах, директор відділення екологічного менеджменту ЮНІДО Хайнц Льоєнбергер, заступник голови Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України Віктор Івченко, представники центральних органів виконавчої влади, промислових підприємств України, викладачі та дослідники НТУУ "КПІ".
Проект ЮНІДО "Сприяння адаптації та впровадженню ресурсоефективного та більш чистого виробництва шляхом створення і роботи Центру більш чистого виробництва в Україні" започатковано у 2012 році за фінансової підтримки урядів Швейцарської Конфедерації та Республіки Австрія. Він розрахований на п'ять років. Реалізацію основної місії проекту, власне, і забезпечуватиме Центр ресурсоефективного та більш чистого виробництва, засновниками якого виступили НТУУ "КПІ", Науковий парк "Київська політехніка" та Український союз промисловців та підприємців.
"Створення Центру ресурсоефективного та більш чистого виробництва має величезне значення не лише для НТУУ "КПІ", а й для України загалом, – наголосив, виступаючи на церемонії відкриття, ректор НТУУ "КПІ" Михайло Згуровський. – Адже він відіграватиме велику роль у справі модернізації її промисловості та побудови сучасної конкурентоспроможної економіки".
Це випливає із завдань, які ставляться перед Центром: він має сприяти підвищенню конкурентоспроможності вітчизняних підприємств шляхом зниження втрат матеріальних та енергетичних ресурсів у виробничих процесах та зменшення техногенного навантаження на довкілля.
Утім, варто нагадати, що роботу над впровадженням чистих і ресурсоефективних виробництв в Україні за підтримки ЮНІДО розпочато значно раніше. Пілотний проект "Започаткування та функціонування програми більш чистого виробництва в Україні" стартував ще влітку 2007 року. Саме тоді пройшли перші семінари для фахівців, які мали стати національними експертами з чистого виробництва. Нові знання вони відразу застосовували на практиці – у проекті взяли участь двадцять дуже різних як за напрямом діяльності, так і за формою власності вітчизняних підприємств. Серед них агрономічна дослідна станція Національного університету біоресурсів і природокористування України (вирощування озимого ріпаку та кукурудзи), Державне підприємство "Київприлад" (приладобудування), ТОВ "Укрінтерм" (виробництво котлів, котельних установок та обладнання для опалення), Київський молочний завод №3 ВАТ "Вімм-Білль-Данн Україна" (переробка молока, виробництво масла і сиру), ВАТ КМЗ "Магістраль" ім.М.П.Шульгіна (виробництво шляхової техніки та обладнання), Державне підприємство "Дарницький вагоноремонтний завод" (будівництво вантажних напіввагонів, капітально-відновлювальний ремонт вагонів, напіввагонів і цистерн), ЗАТ "Київський склотарний завод" (виробництво слоїків різної ємності) та інші. На всіх цих підприємствах було вжито запропонованих експертами заходів і на всіх досягнуто не лише зменшення шкідливих впливів на довкілля, але й економічного ефекту. Вартість отриманої ними економії у грошовому еквіваленті складає приблизно 1,7 мільярда гривень на рік.
Усе це свідчить про універсальність пропонованих ЮНІДО методик модернізації виробництв та їхню ефективність. Тому до роботи за програмами нового, презентованого 29 січня, проекту долучилися ще 20 компаній Вінницької, Запорізької та Київської областей. Спектр напрямів їхньої діяльності розширився: це хімічна, харчова, переробна, металургійна, металообробна, машинобудівна галузі та виробництво будівельних матеріалів. У перспективі – охоплення все нових царин реальної економіки та вихід на інші регіони України.
Тож, як відзначив директор відділення екологічного менеджменту ЮНІДО Хайнц Льоєнбергер перед тим як урочисто оголосити про офіційне відкриття Центру, проект ЮНІДО з ресурсоефективного та більш чистого виробництва торує Україні шлях у напрямку зелених і ресурсоощадливих технологій.
І для цього у Центру є все: висококваліфіковані кадри, які після проходження навчання за відповідними програмами отримали статус сертифікованих експертів ЮНІДО; відпрацьовані й перевірені на практиці методики щодо впровадження ресурсоефективного і більш чистого виробництва на підприємствах; сучасні вимірювальні прилади та доступ до науково-освітньої та лабораторної бази НТУУ "КПІ". Це дозволяє забезпечити всі етапи модернізації виробництва – від його комплексного аудиту з подальшою розробкою технічних рішень, спрямованих на скорочення споживання ресурсів та підвищення ефективності, до впровадження методології ресурсоефективного і більш чистого виробництва та навчання технічного персоналу, підготовки відповідних інформаційних матеріалів і надання консультаційної допомоги щодо реалізації інноваційних проектів.
[анонс - 29.01.13/11:30] Церемонія офіційного представлення в Україні проекту ЮНІДО з ресурсоефективного та чистого виробництва29 січня 2013 року об 11.30 в залі Вченої ради Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» (проспект Перемоги, 37, корп.1) відбудеться церемонія офіційного представлення в Україні проекту Організації об’єднаних націй з промислового розвитку (ЮНІДО) «Сприяння адаптації та впровадженню ресурсоефективного та більш чистого виробництва шляхом створення і роботи Центру більш чистого виробництва в Україні». Організаторами заходу виступають ЮНІДО спільно з НТУУ «КПІ».
До участі в церемонії запрошуються представники органів державної влади України, міжнародних організацій, дипломатичних представництв, акредитованих в Україні, вищих навчальних закладів, неурядових організацій, а також промислових підприємств України, які підтримують ідею ресурсоефективного та більш чистого виробництва.
Додаткову інформацію про захід можна отримати на сайті www.cpc-ua.org