10 жовтня в НТУУ «КПІ» пройшов мітинг з нагоди 120-річчя від дня народження видатного українського математика Михайла Кравчука. Зовсім юні студенти, дослідники-науковці, сивочолі професори й громадські діячі зібралися біля пам’ятника блискучому українському вченому, який залишив по собі надзвичайно цінну наукову спадщину, щоб вшанувати його пам’ять і згадати основні віхи його життя.
Мітинг вела доктор фізико-математичних наук, професор, академік АН ВШ України Ніна Вірченко – людина, яка дуже багато зробила для відновлення доброго імені нашого уславленого земляка й повернення його праць у науковий обіг України. У своєму слові на початку зустрічі вона розповіла про життєвий шлях видатного українського вченого та про його здобутки на науковій і педагогічній ниві. На підтвердження останніх слів вона звернула увагу зібрання на те, що в одному ряду з пам’ятником Михайлові Кравчуку на алеї біля Головного корпусу КПІ стоять пам’ятники чотирьом його учням – видатним конструкторам ракетно-космічної та авіаційної техніки Архипу Люльці, Сергію Корольову, Леву Люльєву і Володимиру Челомею.
Про непросту долю Михайла Кравчука, окремі сторінки його діяльності та її значення для України розповіли присутнім директор Державного політехнічного музею при НТУУ «КПІ» Наталя Писаревська; кінорежисер, автор фільмів, присвячених Михайлові Кравчуку, Сергію Корольову та іншим уславленим інженерам та ученим, народженим в Україні, Олександр Рябокрис; голова Солом’янської районної організації Товариства «Просвіта» Зоя Голота; голова Київського товариства політв’язнів і репресованих Григорій Куценко та інші. Перед учасниками зборів з виконанням народних українських пісень виступив також голова правління Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Молода Просвіта», бандурист Віталій Мороз.
На мітингу троє студентів фізико-математичного факультету НТУУ «КПІ» отримали дипломи стипендії імені Михайла Кравчука (ця стипендія присуджується студентам, які мають найвищі досягнення в навчанні та науковій роботі).
Михайло Пилипович Кравчук (1892 - 1942) – видатний український математик, з 1929 року – академік Всеукраїнської академії наук, Вчений секретар Президії академії, голова її комісії математичної статистики, член математичних товариств Німеччини, Франції, Палермо (Італія), доктор фізико-математичних наук, професор, завідувач кафедри вищої математики Київського політехнічного інституту, професор Київського інституту народної освіти (тепер – Київський національний університет ім. Т.Шевченка) та інших київських вишів, член Українського наукового товариства ім.Т.Шевченка, член комісії математичної термінології при Інституті української наукової мови ВУАН, автор української алгебраїчної термінології, голова редакційної колегії першого українського математичного словника у трьох томах, автор численних наукових праць, підручників для вищої та середньої школи, організатор першої в Україні математичної олімпіади школярів. Результати наукових досліджень Михайла Кравчука збагатили теорію алгебраїчних та трансцендентних рівнянь і аналітичних функцій, теорію комутативних матриць квадратичних та білінійних форм, лінійних перетворень, теорію функцій дійсної та комплексної змінних тощо. Він розробляв проблеми інтерполяції, працював над розвитком способу найменших квадратів в теорії наближеного розв’язання диференціальних та інтегральних рівнянь, створив і зробив математичне обґрунтування узагальненого методу моментів і його застосування в математичні статистиці та для наближеного розв’язання звичайних лінійних диференціальних рівнянь, рівнянь математичної фізики, інтегральних рівнянь, запровадив нові поліноми, пов’язані з біноміальним розподілом (тепер у світовій математичні літературі вони відомі як поліноми Кравчука) тощо. Його наукові здобутки широко використовуються нині в теоретичних дослідженнях, прикладній математиці та комп’ютерних науках.
Дуже високо значення творчості Михайла Кравчука було оцінено в довідці, поданій при висуванні його до ВУАН у 1929 році: «…Майже жодне явище в створенні математичної науки [в Україні] не сталося без його участі… Перші українські школи в місті і по селах, перші курси, перші українські університети (народний та державний)… математична термінологія і наукова мова… – нічого цього не робилося без найактивнішої участі М.Кравчука».
Утім у лютому 1938 року він був репресований, а 9 березня 1942 року помер на Колимі. Реабілітований посмертно у 1956 році за відсутністю складу злочину. У 1992 році поновлений посмертно у складі дійсних членів Національної академії наук України.
З 1992 року в НТУУ «КПІ» проводиться Міжнародна наукова конференція імені академіка Михайла Кравчука, яка збирає в стінах університету найкращих представників світової математики, і не лише віддає шану великому математикові й патріоту України, але й сприяє узагальненню, стимулюванню наукових пошуків в царині математики.