"Українсько-китайські відносини вийшли останнім часом на якісно новий рівень – рівень стратегічного партнерства. Це слід мати на увазі, вибудовуючи і міжвузівське співробітництво”, – підкреслив під час зустрічі-наради, присвяченої питанням поглиблення співпраці між КПІ та китайськими університетами, яка відбулася в НТУУ "КПІ" 25 травня, голова правління Асоціації Українсько-Китайського співробітництва, Надзвичайний і Повноважний Посол України в КНР (1999 – 2001 рр.) Ігор Литвин.
У зустрічі взяли участь ректор НТУУ "КПІ" Михайло Згуровський, перший секретар відділу освіти Посольства КНР в Україні Вин Цінь Хуа, проректор з міжнародних зв'язків НТУУ "КПІ" Сергій Сидоренко, заступник проректора з наукової роботи Валерій Барбаш, заступник директора Українсько-Китайського центру Євген Огородник, директор Наукового парку "Київська політехніка" Віктор Камаєв, декан міжнародного факультету Ганна Власюк, завідувач кафедри приладобудування приладобудівного факультету Михайло Гераїмчук та керівники інших структурних підрозділів університету.
"Ми високо цінуємо увагу до нашого університету з боку китайської сторони і зацікавлені в розширенні наших контактів", – наголосив на початку розмови ректор НТУУ "КПІ" Михайло Згуровський.
Слід зауважити, що зв'язки з вищими навчальними закладами і дослідницькими організаціями Китаю у КПІ давні і міцні. НТУУ "КПІ" має угоди про співробітництво з 18 університетами КНР. Сьогодні в КПІ навчаються і проходять стажування 40 студентів і аспірантів з Китаю. У жовтні 2011 року було відкрито Українсько-Китайський центр НТУУ "КПІ", 23 травня цього року – Спільний навчально-науковий центр сучасного приладобудування "Нові датчики та системи" (Пекінська компанія сучасних аерокосмічних оптико-електронних технологій та кафедра приладобудування ПБФ НТУУ “КПІ”).
Проте потенціал співпраці є значно більшим. Для того щоб розкрити його повною мірою, слід значно збільшити кількість спільних проектів, над якими працюють спеціалісти обох країн, домогтися вирішення питань інституційно-фінансової підтримки спільних починань, забезпечити збільшення кількості посланців Китаю, які навчатимуться в КПІ, нарешті, організувати вивчення в КПІ китайської мови для підготовки фахівців, здатних працювати на спільних українсько-китайських підприємствах, тощо. Тож, як повідомив Михайло Згуровський, в НТУУ "КПІ" розроблено цілий план заходів щодо переведення цих задумів у реальну площину. Він складається з дев'яти основних позицій, серед яких відкриття філії Наукового парку "Київська політехніка" в КНР, відкриття філії НТУУ "КПІ" в КНР, створення бюро з набору кандидатів на навчання в КПІ, відкриття в КПІ філії Інституту Конфуція при Київському національному університеті ім.Т.Г.Шевченка та інші. Реалізація цих заходів створить серйозну основу для суттєвого поглиблення і поліпшення якості співпраці.
Для ефективнішого розв'язання проблем, які можуть постати під час впровадження в життя перелічених починань, і вирішення фінансово-організаційних питань Ігор Литвин запропонував використати можливості Ділової ради "Україна-Китай". Цей орган було створено з метою сприяння спільним економічним, торговельним і культурним проектам України та Китайської Народної Республіки, а також для активізації співпраці між діловими колами обох країн. Співзасновниками і активними членами Ради є потужні українські та китайські компанії, підприємства, фірми і громадські організації, зацікавлені в розвитку українсько-китайського співробітництва в різних сферах, тож їхні безпосередні контакти і взаємини здатні забезпечити значно оперативніше проходження ініціатив університету від задуму до втілення в життя, ніж це було б можливо, якби ними займалися лише державні органи обох країн з їхніми унормованими процедурами. Втім, і участь міністерств іноземних справ обох країн у налагодженні тісніших стосунків буде надзвичайно корисною, оскільки в кінцевому підсумку така співпраця сприятиме налагодженню міцних міждержавних контактів.
Зі свого боку в забезпеченні підтримки спільних освітньо-дослідницьких проектів КПІ та китайських ВНЗ завірив учасників наради й перший секретар відділу освіти Посольства КНР в Україні Вин Цінь Хуа.