Ініційоване кафедрою автоматизації проектування енергетичних процесів та систем (АПЕПС) теплоенергетичного факультету партнерство з ЗАТ "ECOMM Со", що працює в галузі геоінформаційних технологій (ГІС) і є офіційним представником корпорації Esri в Україні, стало одним із прикладів плідного співробітництва університету з потужними й сучасними бізнес-структурами.
Підсумки дворічної співпраці з цією компанією було підбито на засіданні круглого столу, яке відбулося 23 травня. У ньому взяли участь декан ТЕФ Є.М. Письменний, завідувач кафедри АПЕПС С.О. Лук'яненко, інженери-дослідники кафедри, президент "ECOMM Со" Є.С. Серединін та директор компанії В.Б. Ковгар, представники адміністрації та бібліотеки університету. Учасники круглого столу також окреслили плани подальшої співпраці.
Співпраця ця базується на положеннях підписаної у 2010 р. Угоди про співробітництво в науково-дослідницькій та навчально-методичній сферах між ТЕФ (каф. АПЕПС) та "ECOMM Со" з ГІС. У рамках цієї угоди було насамперед організовано роботу зі студентами – підготовку дипломних робіт за темами, пов'язаними із ГІС, проведення навчальної практики, участь у конкурсах та конференціях.
До речі, на міжнародному конкурсі проектів ГІС від Esri робота студента кафедри АПЕПС Олексія Верченова "Розробка інтелектуальної ГІС в задачах діагностики територіально-виробничих систем" зайняла друге місце. Працівники ТЕФ також брали участь у спільних проектах, отримували тренінгову та консалтингову підтримку по роботі з технологіями від компанії Esri й мали змогу пройти у 2011 році сертифіковані курси підвищення кваліфікації ЕСОММ / Esri на кафедрі АПЕПС. Логічним чином ці контакти вийшли на рівень компанії Esri, центральний офіс якої працює у США. Під час зустрічі з її керівництвом в Інституті дослідження систем навколишнього середовища, центральному офісі у місті Редлендс, була проведена презентація НТУУ "КПІ" та ТЕФ, зокрема й діяльності, пов'язаної з використанням геоінформаційних технологій у навчальному процесі та НДР. У ході цих перемовин було досягнуто домовленості про подальше партнерство із застосування ГІС для аналізу сталого розвитку.
Варто зауважити, що й нині ГІС як потужний інструментарій для вирішення проблем сталого розвитку вже широко представлений у навчально-методичній та науково-дослідницькій роботі ТЕФ та АПЕПС. Так, серед магістерських і бакалаврських дипломних робіт, що захищені останнім часом, можна згадати такі: "Моделювання стану електроенергетичних систем України із застосуванням ГІС" (Роман Паньшин, керівник доц. А.А.Верлань), "Корпоративний сервіс дослідження взаємозв'язків та формування прогнозів показників сталого розвитку з використанням ГІС" (Деніс Шевоцуков, керівник доц. А.А.Верлань), "Діагностика стану енергопідприємств за рівнем фінансового ризику із застосуванням нейронних мереж" (Олексій Верченов, керівник доц. Н.В. Караєва) та інші.
Гідним завершенням першого дворічного етапу партнерства і початком нового періоду цієї співпраці стала безкоштовна передача теплоенергетичному факультету ліцензійного програмного забезпечення для облаштування комп'ютерного науково-навчального центру з ГІС (ArcGIS Server Advanced Work Group Education, Teaching and Research Toolkit останньої версії 10.0 – потужної платформи та 31 робочого місця, серверного забезпечення та вичерпної конфігурації всіх існуючих аналітичних додатків) і супроводжувальної навчальної та наукової літератури з ГІС для бібліотеки НТУУ "КПІ" від компанії Esri за посередництвом компанії "ECOMM Со". Все це використовуватиметься для забезпечення навчального процесу та НДР у напрямку ГІС на ТЕФ та в університеті в цілому. З отриманням нового ліцензійного програмного продукту компанії Esri – індустріальної платформи для розробки ГІС і створення на її основі науково-навчального центру – з'являється можливість започаткування масштабних освітніх та наукових проектів з ГІС-технологій для розв'язання проблем сталого розвитку, енергетики та ін. спільно з такими партнерами, як Інститут геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України, Інститут географії НАН України, Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України, Центр "ГІС Аналітик", компанія "ECOMM Со" (зокрема, з розробки автоматизованої системи ведення земельного кадастру), а також для підготовки підґрунтя для створення інфраструктури просторових даних з можливою подальшою інтеграцією в європейську систему INSPIRE.
Серед практичних заходів в рамках співпраці ТЕФ з компанією «ECOMM Со» були згадані наступні:
- підписаний у 2010 р. договір про співробітництво у науково-дослідницькій та учбово-методичній сферах між ТЕФ (каф. АПЕПС) та «ECOMM Со» з ГІС;
- робота зі студентами - керівництво дипломними роботами за темами, пов'язаними із ГІС, проведення навчальної практики, участь у конкурсах та конференціях (на міжнародному конкурсі проектів ГІС від Esri робота студента каф. АПЕПС Олексія Верченого «Розробка інтелектуальної ГІС в задачах діагностики територіально-виробничих систем» зайняла друге місце);
- участь у спільних проектах, тренінгова та консалтингова підтримка співробітників ТЕФ по роботі з технологіями компанії Esri – проведені у 2011 р. сертифіковані курси підвищення кваліфікації ЕСОММ / Esri на каф. АПЕПС;
- зустріч з представниками керівництва компанії Esri в Інституті дослідження систем навколишнього середовища, центральному офісі Esri у м. Редлендс, США, в ході якої проведена презентація НТУУ «КПІ» та ТЕФ, зокрема, діяльності, пов'язаної з використанням геоінформаційних технологій в навчальному процесі і НДР, досягнута домовленість про подальше партнерство із застосування ГІС для аналізу сталого розвитку, отримані ПЗ та комплект літератури з ГІС;
- обмін офіційними листами на рівні ректора університету та президента Esri.