Японія стає ближчою

Гасло, винесене в заголовок, вітало всіх учасників зустрічі керівництва НТУУ «КПІ» та представників восьми японських університетів, яка відбулася 11 березня в залі засідань адміністративної ради університету. Зустріч стала офіційним початком візиту восьми провідних вищих навчальних закладів Японії в Україну – першого в історії двох наших країн заходу у форматі робочого спілкування представників найвідоміших у своїх державах вищих навчальних закладів. На жаль, перший день  візиту збігся в часі зі страшними природними катаклізмами – землетрусом і цунамі, – які прокотилися по містах і містечках Японії. Тож своє привітання гостям ректор НТУУ «КПІ» академік Михайло Згуровський розпочав зі слів співчуття і підтримки.

Головною метою перебування делегації японських науковців і освітян в Україні було ознайомлення українських студентів, аспірантів, молодих учених та випускників середніх шкіл з програмами японських ВНЗ і встановлення науково-технічної співпраці. Утім, напевно, не менш цікавим і пізнавальним став візит в Україну і для японських гостей. Це засвідчила увага, з якою представники Країни Вранішнього сонця слухали розповідь проректора з міжнародних зв’язків С.І.Сидоренка про історію та сучасність Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» під час зустрічі. А ще – активна участь у засіданні круглого столу з представниками вищих навчальних закладів Дніпропетровська, Донецька, Харкова, Одеси, Львова та інших українських міст, що відбувся 12 березня.

Представники японських університетівВарто додати, що контакти між українськими та японськими вишами розпочалися вже досить давно. Але саме НТУУ «КПІ» взяв на себе роль лідера в їхньому розвитку. З 2006 року в стінах університету працює створений на його базі «Українсько-Японський Центр». Це проект Японського агентства міжнародного співро­бітництва (JICA), започаткований задля поглиблення взаєморозу­міння і розширення співпраці між Україною та Японією в соціальному, академічному та культурному аспектах. Про перші кроки на цьому шляху розповів директор Центру Осама Мідзутані, представляючи  учасникам зустрічі своїх колег з японських університетів. До речі, дехто з них уже має досвід співпраці з НТУУ «КПІ», і враження від неї коротко сформулював професор університету міста Тцукуба Юка Інеда: «Викладачі тут чудові, а студенти ще кращі!».

На ближче знайомство з системою підготовки фахівців у Японії був націлений ярмарок «Освіта в Японії», який з успіхом пройшов у Палаці культури та мистецтв НТУУ «КПІ». Цікавість з боку студентської молоді він викликав величезну: у концертному залі Палацу не було де голці впасти. Представники японських університетів надали надзвичайно докладну та вичерпну інформацію про свої навчальні заклади – від тривалості перельоту до Японії з Києва до вартості окремих курсів і проживання. Слід зауважити, що деякі з представлених вишів займають високі позиції в Академічному рейтингу університетів світу (ARWU) й навіть виховали лауреатів Нобелівської премії. Презентації університетів продовжились спілкуванням біля стендів. Відвідувачів цікавили не лише програми, та дисципліни, які опановують їхні однолітки з найрозвиненішої країни Далекого Сходу, але й можливості для української молоді отримати там освіту та умови, які необхідно для цього виконати.

Проте, на жаль, спілкування з японськими гостями не могло не затьмарюватися час від часу згадкою про те, що переживають нині сотні тисяч їхніх співвітчизників. А ще – очікуванням  усе нових звісток про те, що відбувається нині в країні, яка донедавна здавалася такою далекою від України. Природна катастрофа, наслідки якої Японії ще треба подолати і пережити, не можуть, мабуть, не відбитися на програмах нашого подальшого співробітництва. Японії сьогодні потрібна допомога і моральна підтримка. Наша держава відгукнулася на цю потребу однією з перших: уже 11 березня Президент України Віктор Янукович підписав Указ «Про надання гуманітарної допомоги Японії». Можливо, стане в пригоді український досвід ліквідації наслідків масштабних катастроф. Можливо, знадобиться допомога вітчизняних фахівців найрізноманітнішого профілю. Можливо – спеціальне обладнання та засоби. І вже напевно – просто дружня підтримка. Адже українські та японські фахівці не лише партнери. Співпраця з японськими колегами переросла в дружбу. І дні візиту представників японських університетів засвідчили, що Японія не лише стає, як було проголошено на початку зустрічі, а вже стала ближчою.

Д.Стефанович