В ілюстрованій брошурі “Описание сооружения и оборудования физической лаборатории при Киевском политехническом институте императора Александра II (1899-1903)”, що була написана першим завідувачем кафедри фізики КПІ Г.Г. де Метцем, читаємо: “На экран можно проектировать изображение при помощи Волшебного фонаря”. Отже, технічні засоби навчання, а саме – діапроектор, застосувалися в нашому університеті з моменту його заснування.
У 1898 р., через три роки після винаходу кінематографа у Франції, було знято перший навчальний фільм. А 100 років тому у США розпочалося виробництво навчальних фільмів. За допомогою кінематографа можна сповільнити швидкі процеси і завдяки цьому зробити їх видимими, проникнути усередину явищ, схованих від очей, збільшити дрібний предмет, зробити зримими узагальнення й абстракції за допомогою малюнка, що рухається (мультиплікації).
Навчальні фільми використовувалися у КПІ не одне десятиліття. Спочатку вони були на кіноплівці і демонструвалися в кінозалах. Потім на відеокасетах і демонструвалися на телевізорах у відповідно облаштованих аудиторіях.
В останні роки розвиток техніки відкрив нові можливості для навчального кіно. Два роки тому відділ технічних засобів навчання НТУУ “КПІ” почав створювати в комп’ютерній мережі університету бібліотеку навчальних фільмів. У студентів та викладачів з’явилася можливість переглядати навчальні фільми вдома, в дорозі, в будь-якому місті України чи світу. Був час, коли для розміщення нових сюжетів нам доводилось видаляти попередньо викладені, і сама бібліотека подорожувала серверами. На сьогодні, завдяки розвитку технічної бази університету й допомозі колег, у бібліотеки є нова постійна адреса: http://tzn.kpi.ua/
Тут ви знайдете всі ті фільми, які ми розміщували протягом останніх років. Надалі там же будуть розміщені нові добірки на різноманітні теми, що розглядаються під час навчання. Це нарисна геометрія і математика, фізика і хімія, зварювання і міцність матеріалів, екологія, історія, електроніка, гідравліка і багато-багато іншого... Думаю, що перераховувати все, що розглядається у фільмах, не варто. Краще надамо можливість саме вам зробити свої власні відкриття у цій скарбничці знань.
А підсумовуючи зроблене, ми дякуємо всім тим, хто допомагає у втіленні задуму мережевої бібліотеки навчальних фільмів.
Дякуємо всім, хто надавав нам фільми. Дякуємо редакції газети “Київський політехнік” за розміщення анонсів нових сюжетів. І врешті-решт, дякуємо вам, студентам і викладачам, за ваші відгуки та побажання бачити той чи інший сюжет. Ваші листи допомагають нам зорієнтуватися у ваших потребах. Сподіваємося, що фільми бібліотеки допомогли вам покращити знання та поглибити розуміння обраного предмету.
У наших планах – розмістити в бібліотеці лекції кращих викладачів НТУУ “КПІ”. Чекайте на нові сюжети!