Влітку чимало політехніків мандрували світом, відкриваючи для себе нові цікаві місця, зокрема й підземні. Сьогоднішня розповідь про найтаємничішу українську печеру-музей.

Хто ми є?

Українці – велика нація, з могутніми надбаннями тисячолітньої історії. Кажуть, що по нашій території топталося багато чужинців, змінюючи генофонд населення. А можливо, навпаки – саме з наших земель розійшовся народ навсібіч. Історики давно обговорюють гіпотезу, що ми є нащадками трипільців, тепер до них долучилися ще й генетики (молекулярні антропологи). Унікальний генетичний "банк даних" виявили дослідники в печері Вертеба, що на Тернопіллі. Тут знайшли залишки кісток людей, що жили 5 тис. років тому, за часів так званої Трипільської культури. Вони містять до 80% органіки, тож зберігають інформацію ДНК, яку вчені намагаються порівняти з ДНК тамтешніх мешканців. Знахідки викликають більше запитань, аніж відповідей, але є безцінним матеріалом для подальших пошуків. Повинно було збігтися багато подій, щоб сьогодні науковці України й США на достовірному матеріалі шукали відповідь на запитання: "А чи були трипільці нашими предками?"

Історія й перекази

Підземні дива – печери – подарувало нам Сарматське море, спочатку накопичивши на дні відмерлі водорості, що сформували потужні товщі гіпсів, потім розмило м'якші з них, а згодом і зовсім відступило, сховавши у товщі землі білосніжні підземні палаци. З часом деякі склепіння провалилися, утворивши "вертепи" (зі старослов'янської – западини, ями), що трансформувалося у Вертебу.

Задокументовано, що Вертебу відкрили 1820 р. під час полювання тамтешнього господаря Яна Хмелецького. Розпашілі мисливці не хотіли миритися з утратою "здобичі", яка зникла в норі посеред поля.  Наказали селянам розкопати ту дірку. "Для зігріву" було трохи випито, й одного з копачів опустили в розкоп, тримаючи за ноги. За мить присутні вклякли від страшного крику "шукача". У великому темному підземеллі той побачив кістки і черепки та й вирішив, що втрапив до пекла. Таку історію подає тогочасний журнал "Пчелка краковская". Тоді ж з печери дістали 400 цілих керамічних посудин, 30 тис. великих фрагментів битого посуду, численні вироби з каменю і кістки, які пролежали там кілька тисячоліть. Осіли вони в Краківському археологічному музеї, віднесені до Трипільської культури. За багатство знахідок печеру назвали Наддністрянською Помпеєю.

Відомо, що трипільці жили в будинках, а своїх померлих спалювали. Відповіді, що змусило їх спуститися під землю, поки що немає. Чи грілися, чи ховалися, чи відправляли культові обряди. У різні часи печера давала прихисток і понедоленим, і войовничим, і багатьом іншим, про що свідчать сучасні знахідки. Нині там мешкає кілька колоній кажанів, занесених до Червоної книги України.

Сьогодення

На сьогодні печера Вертеба (широкі галереї з вузькими перемичками загальною довжиною близько 9 км, температурою 9-11°С, вологістю до 98%) є відділенням місцевого Борщівського краєзнавчого музею (довжина туристичного маршруту близько кілометра). Тут розгорнуто експозицію зі знахідок, облаштовано діораму про побут і культуру трипільців. Представлені скульптури зображають людей у повсякденному житті, а прикраси та розмальована кераміка є копією вивезеного до Кракова. Загадки тут на кожному кроці. Біля входу відвідувачів зустрічає величезний плоский камінь, що вмостився на трьох менших, а формою відповідає виїмці у склепінні. Стіл, жертовник, піч? Ще один ребус – чоловічий нагрудний знак у вигляді голови бика, що означає силу та владу. Але ж у трипільців панував матріархат, тоді про що говорить цей символ?

Відвідайте "трипільців". Можливо, саме вам вони відкриють свої таємниці.

Н. Вдовенко