Ці рядки Олександра Пушкіна, думаю, знайомі всім. А всі КПІшники можуть кожної осені милуватися одягненими в золоті й багряні шати деревами на території нашого університету.
Найвідоміші з них – свого роду зірки Інтернету і весільних фото – золотистий клен і багряна скумпія перед першим корпусом, неподалік від пам'ятника великому механіку Степанові Тимошенку. Чудові фото осінніх дерев парку КПІ часто можна побачити і на виставках "Таланти КПІ", і в Інтернеті. Бували вони і на сторінках нашої газети.
А сьогодні хотілося б розповісти про те, що робить листя дерев та кущів такими красивими – про барвники, які в них є. Отже, чому листя восени жовте і червоне?
Мабуть, усі знають про хлорофіл, який надає листям зеленого кольору. Саме в молекулах хлорофілу під дією сонячного світла відбувається фотосинтез – з води і вуглекислого газу утворюються вуглеводні і кисень. Вуглеводні – це целюлоза, яка є будівельним матеріалом всіх складових частин рослин, сахароза і фруктоза, які надають плодам солодкого смаку, крохмаль, що є у картоплі, та інші. Фотосинтез проходить лише при певних фізичних умовах – при належних температурі й освітленні. Коли восени день скорочується, а температура падає, фотосинтез сповільнюється, а з часом припиняється. Молекули хлорофілу під дією світла руйнуються, зелений колір зникає, листя стає жовтим.
Жовтий колір листю надають каротиноїди – каротини й окислені форми каротинів ксантофіли – лютеїн та віолоксантин. Вони є і в зеленому листі, але тоді їх колір маскує хлорофіл. Каротиноїди відіграють допоміжну роль у фотосинтезі, розширюючи спектр світла, що поглинається при цьому. Каротиноїди обумовлюють колір не тільки осіннього листя, але й жовтих квітів, фруктів та овочів.
А червоний, рожевий, багряний, вишневий колір листям надають барвники антоціани. За хімічним типом вони є глюкозидами. На відміну від жовтих пігментів, у зелених листах їх немає, вони утворюються лише восени, під дією світла при зниженні температури. Ці барвники обумовлюють блакитний, рожевий, червоний, синій, фіолетовий кольори квітів, а також ягід – смородини, вишень та інших.
Ось так дуже коротко можна відповісти на запитання: чому восени листя жовте і червоне? Звичайно, ця відповідь далеко не повна. Повну відповідь можна знайти в роботах фахівців з фізіології рослин, які вивчили не лише роль різноманітних барвників у життєдіяльності рослин, але й дослідили, які зміни відбуваються в деревах восени, яке значення має опадання листя і безліч інших питань.
Наостанок хочу зауважити, що перед першим корпусом росте ще одна скумпія – біля пам'ятника першому ректору КПІ Віктору Кирпичову. Прямі сонячні промені восени на неї не потрапляють, вона довго залишається зеленою, а червоною буває досить рідко. І цим наочно демонструє значення сонячного світла для зміни кольору листя.