Скуратовський Анатолій Кирилович. Ніщо не буває просто так

Наша газета вже повідомляла, що на засіданні Вченої ради, яке відбулося на початку грудня, диплом Почесного винахідника НТУУ “КПІ” було вручено Анатолію Кириловичу Скуратовському – доценту кафедри лазерної технології, конструювання машин та матеріалознавства ММІ. Напрям його наукової діяльності – стандартизація та уніфікація методів розрахунків вузлів машин та дослідження трибологічних властивостей нових конструкційних композиційних матеріалів. Творчий доробок складає десятки винаходів та патентів (понад 20 зі студентами), з яких більшість впроваджені в промисловість зі значним економічним ефектом. Ось що розповів Анатолій Кирилович нашому кореспонденту.

“Кожна людина носить у собі омріяне майбутнє. Бути інженером я мріяв ще з дитинства. У моїй свідомості це асоціювалось з людиною, яка обдарована творчо мислити і творити щось нове. Це бажання привело мене до КПІ, і ось вже сорок п’ять років мого життя пов’язані з цим храмом науки.

Тут щаслива доля звела мене з людьми, які для мене стали взірцем, наставниками і однодумцями. У 1974 році я став працювати разом з доцентом М.С.Тривайло (який недавно був удостоєний почесного звання “Заслужений винахідник України”) над створенням державних стандартів та методик розрахунків для машинобудування. Михайло Семенович – вже тоді досвідчений і невгамовний винахідник, який прийшов в КПІ з величезним виробничим досвідом роботи – став для мене першим учителем з винахідництва, а надалі – наставником і співавтором.

Тоді ж я також мав можливість спілкуватись, радитись та співпрацювати з відомим фахівцем у галузі затискних пристроїв – він заснував наукову школу із синтезу та аналізу затискних механізмів металорізальних верстатів – професором Ю.М.Кузнєцовим, який був удостоєний почесного звання “Заслужений винахідник СРСР”. Я також мав можливість переймати досвід у професора В.М.Марчевського, який недавно за розробку нових технологій та устаткування для сушіння продуктів у харчовій промисловості був удостоєний почесного звання “Заслужений винахідник НТУУ “КПІ”.

З великою радістю я сприйняв звістку про те, що почесного звання “Заслужений винахідник НТУУ “КПІ” був удостоєний також доцент І.О.Мікульонок. Адже це наш колишній студент – я викладав у нього «Деталі машин».

І на нашій кафедрі, і в інституті, ми прагнемо впроваджувати наші винаходи в навчальний процес з метою ознайомлення студентів з досягненнями науки. Це сприяє підвищенню якості підготовки інженерів. Наші розробки ми із задоволенням передавали також для створення навчальних фільмів на Київській студії науково-популярних фільмів.

Незаперечним є те, що академічні і навчальні інститути повинні тісно співпрацювати. Наша спільна наукова діяльність з інститутами НАН Украіни в рамках Цільових комплексних науково-технічних програм дає можливість створювати нові композиційні матеріали і налагоджувати їх серійне виробництво.

Зрозуміло, що технічний прогрес у майбутньому будуть визначати нинішні студенти. Важливо, що в КПІ, який по суті вже є університетом дослідницького типу, створені всі умови для творчої діяльності і вдосконалення. Треба тільки не лінуватися, читати, цікавитися новинками своєї галузі, постійно поглиблювати свої знання.

Користуючись нагодою, хотів би поздоровити з Новим роком усіх наших чарівних жінок, співробітників та студентів і побажати їм міцного здоров’я, творчих успіхів, здійснення бажань!”

Dec 28, 2006 || Автор:Записав В.Ігнатович