Вступ

Ця політика підтверджує, що КПІ ім. Ігоря Сікорського у своїй діяльності дотримується засад державної політики у сфері освіти та принципів освітньої діяльності відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема Законів України «Про освіту», «Про вищу освіту» та «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Метою політики щодо підтримки академічної свободи є визначення основних академічних свобод усіх учасників освітнього процесу в університеті (педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників та здобувачів вищої освіти) для забезпечення свободи отримання знань, вільного вираження власної думки, створення необхідних умов для забезпечення розвитку критичного мислення здобувачів, залучення всіх членів академічної спільноти до вдосконалення та реалізації стратегії розвитку КПІ ім. Ігоря Сікорського.

Завданням політики щодо підтримки академічної свободи є створення такого освітнього середовища для всіх учасників освітнього процесу, яке дозволить забезпечити їм самостійність і незалежність під час навчання та провадження педагогічної, науково-педагогічної, науково-інноваційної діяльності, що здійснюється на принципах креативності мислення, свободи слова, думки і творчості, вільного поширення знань та інформації, прозорості та публічності щодо використання результатів наукових досліджень з урахуванням обмежень, встановлених законодавством.

Основні принципи

1. Свобода навчання (отримання знань). Здобувач вищої освіти має право на здобуття знань відповідно до власних потреб, інтересів та інтелектуальних запитів, формувати індивідуальну освітню траєкторію шляхом вільного вибору видів, форм і темпу опанування освітньої програми, навчальних дисциплін (освітніх компонент) та рівня їх складності, методів і засобів навчання. Може висловлювати власну думку та вступати у дискусію в ході занять.

2. Свобода викладання. Викладач має власну думку та може вільно її виражати незалежно від цензури інституції, установи, системи або колективу в яких він працює, має право брати участь у громадських, професійних або академічних спільнотах та об’єднаннях. Викладач вільний від втручання в його педагогічну діяльність, має право на вільний вибір форм, методів, засобів та технологій навчання і викладання освітніх компонент (дисциплін) при реалізації освітніх програм, зокрема як саме проводити навчальне заняття (лекція, практичне, лабораторне тощо), які використовувати навчальні матеріали, мати свій стиль та обирати формат викладення матеріалу. Разом з цим, принципи академічної свободи не суперечать та не відміняють підзвітності викладачів в університеті.

3. Свобода досліджень. Дослідник має право на вільний вибір напряму, тематики, підходів та методології власних наукових пошуків, вільно здійснювати апробацію та оприлюднення їх результатів з урахуванням обмежень, встановлених законодавством. Під час проведення наукових досліджень має право порушувати будь-які проблемні питання, у тому числі суперечливі або непопулярні, та вимагати від керівництва сприяння та забезпечення умов для інтелектуального розвитку членів академічної спільноти. Академічна свобода не суперечить та не відміняє принципів доброчесності при проведенні наукової, дослідницької та науково-інноваційної діяльності.

4. Врахування унікальних особливостей учасників освітнього процесу для забезпечення академічної свободи та окремих її елементів.

5. Викладацька, дослідницька і науково-інноваційна діяльність повинна здійснюватися всіма учасниками освітнього процесу з повним дотриманням етичних, моральних і професійних норм.

Дані принципи підкріплюються Кодексом честі Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», а у разі сумніву щодо їх дотримання кожен член академічної спільноти університету має право звернутися до постійно діючої Комісії з етики та академічної доброчесності Вченої ради КПІ ім. Ігоря Сікорського.

Зобов'язання Університету

1. Зобов’язання у сфері реалізації. КПІ ім. Ігоря Сікорського створює умови для забезпечення академічної свободи усіх учасників освітнього процесу, що реалізується в інтересах особи, колективу, суспільства та людства загалом.

2. Зобов’язання у сфері інформування. Університет забезпечує оприлюднення та ознайомлення усіх учасників освітнього процесу з Політикою щодо підтримки академічної свободи.

3. Зобов’язання у сфері розвитку. КПІ ім. Ігоря Сікорського забезпечує системну популяризацію принципів академічної свободи.

4. Зобов’язання у сфері дотримання. Університет здійснює моніторинг та контроль за дотриманням принципів академічної свободи.

Прикінцеві положення

Ефективність політики щодо підтримки академічної свободи КПІ ім. Ігоря Сікорського залежить від активної співпраці всіх залучених сторін, регулярного моніторингу ситуації та швидкого реагування на потреби учасників освітнього процесу, що виникають.

Безперечними умовами впровадження політики є звітність університету та оцінка ефективності заходів, що проводитиметься на основі відгуків учасників освітнього процесу.

За виконання цієї політики відповідають керівництво, відповідні департаменти та структурні підрозділи університету.

З метою удосконалення та оптимізації політика підлягає регулярному перегляду та оновленню відповідно до змін університетського середовища та потреб учасників освітнього процесу.

Функціонування політики забезпечується її доступністю на офіційному вебсайті університету, та поінформованістю всіх студентів і працівників.